لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۳۱

واکنش حکومت طالبان به اظهارات اخیر سرمنشی سازمان ملل متحد


امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان و دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان

طالبان به اظهارات اخیر سرمنشی سازمان ملل متحد در بارۀ فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان واکنش نشان داده است.

وزارت خارجۀ طالبان می‌گوید که امیر خان متقی در دیدار با نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان و پاکستان، اظهارات سرمنشی سازمان ملل متحد مبنی بر افزایش تهدید گروه‌های تروریستی در افغانستان را رد کرده‌است.

آنتونیو گوترش در ماه روان از بسیج مجدد گروه‌های هراس افگن در افغانستان ابراز نگرانی کرد و افزود که اگر جلو فروپاشی اقتصادی افغانستان گرفته نشود، مردم از گرسنگی خواهند مرد و تروریسم گسترش خواهد یافت.

اما حافظ ضیاء احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجۀ طالبان به رادیو آزادی گفت که سرپرست وزارت امور خارجه طالبان به دیبرا لاینز، فرستادۀ ویژۀ سرمنشی سازمان ملل متحد گفته است که این ادعاها نادرست اند: "افغان‌ها چنین اظهاراتی را نگران‌کننده، تحریک‌آمیز و همین‌گونه کمپاین برای گروه‌های خرابکار می‌دانند."

آقای متقی افزوده که افغانستان اجازه نخواهد داد از خاکش در برابر هیچ کشور دیگری استفاده شود.

سرپرست وزارت امور خارجۀ طالبان در بارۀ تحریم‌های وضع شده در برابر حکومت‌شان گفته است که افغانستان یک کشور محاط به خشکه است و میزان واردات این کشور بیشتر است و این تحریم‌ها به مردم آسیب رسانده است تا حکومت.

با این حال عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان در تویتی با آنکه در بارۀ این دیدار توضیح بیشتری نداده، اما نوشته که در این نشست روی وضعیت همه جانبۀ اقتصادی و بشری، تحولات مثبت، سکتور بانکی، دستاوردهای حکومت جدید و کمک‌های بشردوستانه بحث صورت گرفت.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) بار دیگر تأکید کرده که در دیدار با امیرخان متقی روی حفظ حقوق همۀ افغان‌ها، پیشرفت در غلبه بر چالش‌های اقتصادی و آمادگی برای بازگشت همه دختران و پسران به مکتب بحث شده است.

جامعۀ جهانی اخیراً نسبت به تهدید منظم شدن دوباره، هماهنگی و گسترش گروه‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و افزون بر این حضور داعش و القاعده را همچنان یک تهدید بزرگ دانسته است.

دو هفته پیش تام وِست، نماینده ویژه وزارت خارجۀ امریکا برای افغانستان گفت که طالبان در برابر داعش مبارزه کرده اند، اما هنوز اقدام جدی در برابر القاعده انجام نداده اند.

نگرانی‌هایی که طالبان پیوسته رد کرده اند.

XS
SM
MD
LG