لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۶ جوزا ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۳۸

آی‌سی‌آر‌سی: وضعیت افغان‌های ناتوان بدتر شده است


رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ می‌گوید میزان بحران که مردم افغانستان با آن روبرو اند و به سوی بدتر شدن روان است، در واقع تکان دهنده است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ "آی‌سی‌آر‌سی" می‌گوید، شش ماه پس از حاکمیت طالبان در افغانستان، بسیاری از کمک کننده‌ها برای تعامل با رهبران طالبان دو دلی و تردید دارند اما در نتیجه وضعیت افغان‌های ناتوان بدتر شده است.

در گزارش مفصلی که به دنبال سفر پنج روزۀ مسئولین کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به افغانستان در صفحه اینترنتی این کمیته نشر شد، از جامعه جهانی و تمویل کننده‌ها خواسته شده تا برای جلوگیری از سقوط کامل اقتصاد افغانستان و کمک‌های بشری همه جانبه، اقدام فوری صورت گیرد.

در گزارش به نقل از رابرت ماردینی رئیس عمومی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ آمده که گفته است، در ماموریت ۲۵ ساله‌اش، هیچگاه وضعیت مشابه به آنچه در افغانستان می‌گذرد را ندیده است.

به باور ماردینی، میزان بحران که مردم افغانستان با آن روبرو اند و به سوی بدتر شدن روان است، در واقع تکان دهنده است.

رینا گیلانی مسئول عملیاتی اداره هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد هم در یک پیام ویدیویی، عین موضوع را گفته است: "در مورد زمان بگویم که برای انتظار زمان باقی نمانده. باید شاهد باشیم که اقتصاد حرکت می‌کند و برای مردم امیدواری بدهیم."

رابرت ماردینی رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در سفرش به افغانستان، با رئیسان صلیب سرخ دنمارک و فنلند همراه بود.

به گفته ماردینی، زندگی مردم در افغانستان نباید در گرو بازی‌های سیاسی باشد.

او افزوده که کمک کننده‌ها باید میان آنچه به عنوان امتیاز سیاسی استفاده می‌شود و آنکه برای بقای مردم در افغانستان کمک صورت می‌گیرد، تفکیک قایل شوند.

در گزارش دیروز (۶ حوت) آمده که در بخش خدمات صحی در افغانستان، به کمک‌های فوری نیاز است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در مجموع با ۲۸ شفاخانه در افغانستان کمک می‌کند و برای حدود ۱۰ هزار کارمند مسلکی صحی، معاش می پردازد.

بر اساس معلومات کمیته بین‌المللی صلیب سرخ حدود ۲۰ میلیون تن از شهروندان افغانستان، از خدمات شفاخانه‌های مستفید می‌شوند که از سوی این کمیته با آن‌ها کمک صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG