لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۴۷

نگرانی‌ها از مصونیت دانشجویان و پناهندگان افغان در اوکراین


جنگ در اوکراین

این‌که چه شمار افغانان به شمول دانشجویان و پناهندگان در اوکراین به‌سر می‌برند معلومات دقیقی در نیست اما درگیری‌های اخیر نگرانی‌هایی را در باره مصونیت آنان به بار آورده است.

ممتاز رضوان یکی از افغان های است که در کی‌یف پایتخت اوکراین زندگی می‌کند.

روز گذشته خبر مرگش در رسانه‌های اجتماعی نشر شد اما با نشر ویدیویی در صفحه فیسبوک خود گفت زنده و سلامت است.

او شب گذشته از طریق مسنجر فیسبوک با خبرنگار رادیو آزادی گپ زد و از سلامتی خود اطمینان داد اما صبح امروز ظاهراً به علت وصل نبودن با اینترنت نتوانست به تماس های خبرنگار رادیو آزادی پاسخ دهد.

شماری از دانشجویان و پناهندگان افغان هم با نشر پیام‌هایی در رسانه‌های اجتماعی گفته اند، آن‌جا امن نیست.

درحالی که جنگ به حومه‌های کی‌یف پایتخت اوکراین رسیده است، وزارت خارجه حکومت طالبان در مورد امنیت و مصونیت دانشجویان و دیگر افغانان مقیم اوکراین ابراز نگرانی کرده.

ضیا احمد تکل معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت آنان با همه امکانات و ارتباطات خود تلاش خواهند کرد تا اتباع افغانستان را به جای مصون منتقل کنند:‌ "وزارت امور خارجه با بعضی از حکومت‌های منطقه و سازمان‌های جهانی در این مورد از نزدیک در ارتباط است تا از خطرات احتمالی جنگ دور نگهداشته شوند."

شهزاد گل آریوبی سفیر افغانستان در جمهوری چک هم می‌گوید آنان تلاش دارند پناهندگان و دانشجویان افغان را کمک کنند تا به یک جای مصون منتقل شوند.

امروز سومین روز جنگ اوکراین است، گزارش‌های تازه می‌رسانند جنگ در حومه‌های کی‌یف رسیده و هزاران سرباز اوکراینی هم بخاطر دفاع از مردم و کشور شان در اطراف کی‌یف جابه‌جا شده اند.

صدها تن از شهروندان کشورهای دیگر هم کی‌یف را ترک کردند یا هم در حال ترک کردن هستند.

XS
SM
MD
LG