لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳ جوزا ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۰۹

واکنش شماری از باشندگان کابل به عملیات بازرسی خانه به خانه از سوی طالبان


آرشیف- شماری از نیروهای حکومت طالبان

ویدیوها و عکس‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی نشر شده که وضعیت خانه‌های برخی‌ها را پس از بازرسی از سوی طالبان نشان می‌دهند.

در این نوار‌های تصویری ادعا می‌شود که طالبان در کار بازرسی‌ خانه به خانه با مردم رفتار درست ندارند.

یکی از باشندگان کابل ک به علت حساسیت موضوع خواست نامش در گزارش ذکر نشود، به رادیو آزادی گفت که او و خانواده‌اش بسیار ترسیده اند زیرا شیوهٔ بازرسی طالبان ترسناک است: "طالبان آمده بودند، تمام خانه را تلاشی کردند، اطفالم بسیار ترسیده بودند، یک جا را هم نماندن تمام خانه را گدود کردند."

اما شمار دیگر از باشندگان این شهر، عملیات پاکسازی طالبان را به فال نیک گرفته و می‌گویند، ممکن با این کار در اوضاع امنیتی بهبود به میان آید.

یکی از باشندگان منطقۀ پکتیاکوت مربوط حوزۀ نهم امنیتی شهر کابل که نمی‌خواهد نامش را در گزارش بنویسیم، به رادیو آزادی گفت: "دیروز نزدیک ده تا ده و نیم بود که نیرو‌های امارت اسلامی آمده بودند، خانه ما را تلاشی کردند، و بعداً از ما معذرت خواست، اما در منطقه ما بوت، کرتی و سلاح‌های نظامیان پیشین را با خود بردند."

طالبان این بازرسی را دو روز پیش با نشر اعلامیه‌ای آغاز کرده اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفت، مردم زیاد ترس و نگرانی ندارند، زیرا به گفته وی، این عملیات پاکسازی برای تامین امنیت در کابل و جلوگیری از جرم‌های جنایی آغاز شده است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

او در مورد گفت: " این عملیات مشخصاً بر ضد افرادی است که در شهر آشوب، دزدی می‌باشد و برای مردم عادی در آن آسیب نمی‌رسد، آنعده افرادی که اخیراً از زندان آزاد شدند و در جرایم دست دارند باید دستگیر و مجازات شوند."

طالبان در حالی از آغاز عملیات پاکسازی به شمول کابل در ولایات همجوار آن خبر می‌دهند که اخیراً جبهه مقاومت ملی – جبههٔ مخالف گروه طالبان ادعای سه حمله بر این گروه را کرده است.

باور‌ها بر این است که طالبان این عملیات پاکسازی را برای جلوگیری از فعالیت‌های جبههٔ مقاومت ملی و دیگر نظامیان ضد این گروه انجام می‌دهند. آنچه که طالبان آن را رد کرده و می‌گویند، این عملیات و بازرسی عمومی بوده و برای حفظ امنیت همه مردم پلان شده است.

XS
SM
MD
LG