لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۱۱

خواست کمیته بین‌المللی نجات از جامعه جهانی: افغانستان را فراموش نکنید


آرشیف- توزیع نان خشک رایگان به افراد نیازمند در افغانستان

کمیته بین‌المللی نجات "آی‌آر‎سی" از جامعه جهانی می‌خواهد که جلو قحطی را در افغانستان بگیرد.

در یک اعلامیه کمیته بین‌المللی نجات که دیروز جمعه نشر شد آمده است "در حالی که توجه جهان به جنگ اوکراین جلب شده این موسسه از جهانیان می‌‎خواهد که افغانستان را فراموش نکنند."

در اعلامیه گفته شده که جامعه جهانی باید فرصت را از دست ندهد و برای جلوگیری از قحطی در افغانستان اقدام کند، حیات مردم را نجات بدهد و به وضعیت و حالتی که زنان و دختران در این کشور به آن روبه‌رو هستند نقطه پایان بگذارد.

قرار است که در پایان ماه جاری "مارچ" یک کنفرانس بین‌المللی برای جمع آوری کمک مالی به افغانستان برگزار شود.

کمیته نجات بین‌المللی در آستانه این کنفرانس به هدف افزایش کمک‌های بشری به افغانستان و خاتمه دادن به بحران اقتصادی در این کشور خواهان تغییرات در پالیسی کمک‌ها شده است.

این کمیته از تصمیم اخیر بانک جهانی استقبال کرده که یک میلیارد دالر از پول‌های منجمد شده صندوق بازسازی افغانستان را آزاد ساخت تا اداره های مربوط بین‌المللی آنرا برای رساندن کمک‌های بشری در افغانستان به مصرف برسانند.

در این اعلامیه از قول اماندا کتانزانو معاون پالیسی و حقوقی کمیته بین‌المللی نجات آمده است که می‌گوید "این موسسه در سرتاسر افغانستان کم و بیش ۳۰ هزار کارمند دارد و آنها می‌بینند که با نبود اقدامات چگونه زندگی روزمره افغان‌ها با گذشت هر روز بدتر می‌شود."

خانم کتانزانو می‌افزاید که برای تمویل کمک‌های بشری در افغانستان نیازمندی نسبت به سال گذشته سه برابر شده و آنهم در حالی‌که از پول‌های مورد نیاز تا حال ۸۰ درصد آن به دست نیامده است.

معاون آی‌آر‌سی ابراز امیدواری کرده که در کنفرانس اخیر ماه، در پالیسی کشورهای کمک کننده برای پرداخت پول مورد نیاز و حل بحران اقتصادی افغانستان دگرگونی ایجاد شود.

این موسسه می‌گوید تا زمان اقدامات جدی برای انکشاف اقتصادی افغانستان، افغان‌ها شاید با مشکلات جدی رو به‌رو شوند و شاید هم تعداد زیادی زندگی خود را از دست بدهند.

آی‌آر‌سی می‌افزاید زنان و دختران مخصوصاً به تهدیدهای بیشتر روبه‌رو می‌باشند و به همین دلیل این موسسه برای نجات مردم و جلوگیری از قحطی خواهان اقدامات فوری شده است.

XS
SM
MD
LG