لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۴۶

شورای امنیت ملل متحد: روسیه از حمله بر تاسیسات اتمی خودداری کند


تاسیسات اتمی زاپوریژیا در جنوب شرق اوکراین

ایالات متحده و متحدین آن حمله و تصرف بزرگترین دستگاه اتمی اوکراین توسط قوای روسیه را تحت تنقید قرار داده و از روسیه خواستند که از تکرار چنین اقدامات خودداری کند.

این موضوع دیروز جمعه در اجلاس اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد بحث قرار گرفت.

لیندا تامس گرین فیلد سفیر امریکا در سازمان ملل متحد در اجلاس اضطراری ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که جهان از یک فاجعه اتمی با فاصله اندک نجات پیدا کرد.

او به حمله یک شب قبل روسیه بر تاسیسات اتمی اوکراین در زاپوریژیا در جنوب شرق اوکراین اشاره می‌کرد که سربازان روسیه اکنون آنرا تحت تصرف دارند.

تامس گرین فیلد اظهار داشت که حمله روسیه بزرگترین تاسیسات اتمی اروپا را با خطر بزرگ مواجه کرد. به گفته او این یک حمله "بی‌رحمانه و خطرناک" بود که حیات مردم ملکی را در اوکراین، روسیه و تمام اروپا به خطر روبه‌رو ساخت.
لیندا تامس گرین فیلد سفیر امریکا در سازمان ملل متحد

در ساعات اول صبح جمعه راکت‌های روسیه در بنای تعلیمی این دستگاه اصابت کرده و شعله های آتش بلند شد. این عمل زنگ خطر را در جهان به صدا در آورد. اما آتش توسط اطفائیه خاموش شد و مقامات می‌گویند که دستگاه اکنون در امن است.

بابرا وود وارد سفیر بریتانیا در ملل متحد گفت حتی در جریان تجاوز غیر قانونی روسیه بر اوکراین چنین اقدامی نباید صورت می‌گرفت. به گفته او روسیه باید امنیت و مصونیت منابع اتمی را تامین کند.

رافائیل گراسی رئیس اداره بین‌المللی انرژی اتمی وضعیت در این دستگاه اتمی را به شکلی عادی خواند، که هیچ چیز در آن عادی نیست.

حمله روسیه بر تاسیسات اتمی اوکراین در زاپوریژیا در جنوب شرق اوکراین
حمله روسیه بر تاسیسات اتمی اوکراین در زاپوریژیا در جنوب شرق اوکراین

واسیلی نبنز یا سفیر روسیه در ملل متحد این بیانات غربی‌ها را در مورد دستگاه اتمی رد کرده و گفت اجلاس روز جمعه شورای امنیت ملل متحد یک کوشش دیگر اوکراین بود که به گفته او می‌خواست هیجان مصنوعی ایجاد کند.

از زمان آغاز تجاوز روسیه بر اوکراین هزاران نفر کشته و زخمی شده و بیش از یک میلیون نفر این کشور را ترک کرده اند.

برنامه جهانی غذا از کشورهای جهان خواست که به اوکراین کمک کنند چون به گفته او کی‌یف و شهر های دیگر اوکراین به کمبود آب و مواد خوراکی مواجه شده اند.

XS
SM
MD
LG