لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۹ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۱۸

لادرک شدن سید باقر محسنی؛ اقاربش در تشویش، حکومت طالبان چیزی نمی‌گوید


سید باقر محسنی استاد پوهنتون، کارشناس سیاسی و یکی از منتقدان حکومت طالبان

بستگان سید باقر محسنی، کارشناس امور سیاسی و‌ استاد پوهنتون، ادعا می‌کنند که او به روز جمعه (۱۳ حوت) در کابل از سوی طالبان بازداشت شده است.

یک عضو خانواده باقر محسنی که به علت حساسیت موضوع نمی‌خواهد نامی از او در این گزارش گرفته شود می‌گوید که به روز جمعه فردی با آقای محسنی به تماس شد و او را برای یک بحث به ستودیوی سی ان ان در کابل دعوت کرد.

پس از آن آقای محسنی ساعت پنج همین روز با دو پسر کاکایش از سرک ۶ قلعه فتح الله کابل به سوی بی‌بی مهرو حرکت کرد.

اما پس از آن و تا کنون از سرنوشت سید باقر محسنی و دو پسر کاکایش سید حمید محسنی و سید امید محسنی خبری در دست نیست: "دیروز ساعت ۵ بجه برای‌شان زنگ آمد؛ گفتند به تلویزیون سی ان ان خواسته، خانواده همگی به تشویش شدیم، منتظر ماندیم که چه می‌شود؟.بالاخره ساعت شش شد، هفت شد، اما خبری نشد؛ زنگ که زدیم تلفون‌ها هم خاموش بود. دو نفر دیگر سید حمید و سید امید هم همراه‌شان بودند و تا فعلاً هم تلفون‌های‌شان خاموش است و از مقامات حکومتی هم کسی پاسخگو نیست."

سید باقر محسنی تحلیل‌گر سیاسی و استاد پوهنتون است.

آقای محسنی پس از حاکمیت طالبان بر افغانستان در بحث‌های سیاسی برخی از رسانه‌ها شرکت کرده و در بیشتر این بحث‌های باز، از نبود عدالت، آزادی بیان، حقوق بشر و حقوق زنان در حکومت طالبان سخت انتقاد کرده است.

او نزدیک به پنج روز پیش در یک میز گرد در طلوع نیوز، بر حکومت طالبان انتقاد کرد و این حکومت را به بی‌عدالتی متهم کرد: "بحث تعصب را کنار بگذاریم؛ هر کسی که صدای مخالفت را بلند کرد متعصب است؟ در حالی که ما‌ پایه‌های حکومت را بر اساس عدالت استوار نکردیم، بر اساس رضایت مردم استوار نکردیم. عامل جنگ در ۲۰ سال طالب‌ها بود، همان راهی که امروز امنیت شده آنرا طالب‌ها ناامن می‌کرد، همان انسان هایی را که مسیر زندگی‌شان را به وحشت تبدیل کرده بود، طالب‌ها بود، طالب‌ها بود که زمینه باندهای تبهکار دیگر را فراهم ساخت."

او هم چنان نزدیک به سه روز پیش در پست اخیرش در صفحه فیسبوک خود زیر عنوان«فشار و سانسور» نگاشته است که در یک میز گرد در تلویزیون خصوصی "نور" در کابل که در آن محمد نعیم وردک سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز حضور داشت، شرکت کرده بود اما به گفته آقای محسنی به علت فشار از سوی حکومت طالبان این برنامه پخش نشد.

هر چند بستگان آقای محسنی ادعا می‌کنند که او از سوی طالبان بازداشت شده اما سخنگویان حکومت طالبان تا هنگام پخش این گزارش، بازداشت آقای محسنی را رد و یا تایید نکردند.

پیش از این فیض‌الله جلال آگاه امور سیاسی و استاد پوهنتون از سوی طالبان بازداشت شده بود و پس از چند روز آزاد شد.

اما پس از آن و تاکنون آقای جلال در هیچ بحثی که رسانه‌یی باشد شرکت نکرده است.

XS
SM
MD
LG