لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۹ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۴۷

سفارت افغانستان در پولند برای افغان‌های گیرمانده در اوکراین اسناد سفر صادر کرده است


شماری از پناهجویانی که از اوکراین وارد پولند شده اند.

سفارت افغانستان در وارسا می‌گوید تلاش‌های خارج کردن افغان‌ها از کشور همجوار اوکراین ادامه دارد.

نگاره عمر میرداد مستشار سیاسی این سفارت شب گذشته به رادیو آزادی گفت که به یک تعداد زیاد افغان‌های که در جنگ در اوکراین گیرمانده اند اسناد سفر فرستاده است: "ما به افغان‌های که در اوکراین گیرمانده اند و اکثر شان پاسپورت ندارند یا پاسپورت‌های آنها در سفارت خانه‌ها یا دفاتر مهاجرت مانده است، به اساس تذکره یا کاپی پاسپورت سابقه اسناد سفر صادر می‌کنیم تا از سرحد خارج شوند."

روسیه بتاریخ ۲۴ فبروری به اوکراین حمله کرد. گزارش‌های اخیر کمیشنری عالی ملل متحد برای پناهجویان گفت که در ده روز گذشته یک میلیون و دوصد هزار نفر از اوکراین خارج شده اند.

خانم میرداد می‌گوید اکثریت افغان‌ها به سوی سرحدات پولند رو آورده اند: "پیش‌بینی می‌شود که تقریباً ۵ هزار افغان در اوکراین زندگی می‌کنند. که اکثر شان به سوی پولند رو آورده اند. ما شب و روز تلاش می‌کنیم که افغان‌ها با اسناد دست داشتۀ خود اجازۀ دخول به پولند را دریابند . خوشبختانه تلاش‌های ما نتیجه داد و اکثر افغان‌ها امروز به پولند رسیده اند."

قبل از این دفتر صدارت پولند گفته بود که به همۀ خارجیان به شمول افغان‌ها و اوکراینی‌های که از جنگ فرار می‌کنند سرحدات این کشور گشوده شده است. ولی با وجود این تعهدات پولند و دیگر کشورهای همجوار اوکراین برخی از خارجیان خصوصاً افریقایی ها از آنچه رفتار تبعیض آمیز می‌خوانند شکایت کرده اند.

سازمان نظارت حقوق بشر خواسته است تا با همه افرادی که از جنگ اوکراین فرار می‌کنند روش یکسان صورت گیرد.

اما سفارت افغانستان در وارسا می‌گوید هنوز کدام شکایت از روش تبعیض آمیز با افغان‌ها دریافت نکرده است.

XS
SM
MD
LG