لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۰۹

نارضایتی شهروندان از نرخنامه توزیع شده به دکانداران از سوی شاروالی کابل


آرشیف- کوچه مندوی شهر کابل

چهار روز از توزیع نرخنامه شاروالی کابل برای دکانداران مواد خوراکی و مواد سوختی می‌گذرد.

مندوی یکی از بزرگ‌ترین بازارهای فروش مواد خوراکی در کابل است.

دکانداران مندوی باغ قاضی و شماری از شهروندان کابل در مورد توزیع نرخنامه از سوی شاروالی کابل چه می‌گویند؟

حاجی نعمت مالک دکان برنج فروشی است. او در مورد نرخنامه تعیین شده از سوی شاروالی کابل گفت: "ما از توزیع این نرخنامه خوش استیم اما افغانستان یک کشور وارداتی است نرخ‌ها هر روز در حال تغییر است نرخنامه باید با توجه به بالا و پایین شدن قیمت‌ها تغییر کند."

اما در این نرخنامه تنها بهای مواد خوراکی تعیین نشده، بلکه برای مواد سوخت به شمول تیل و گاز نیز قیمت گذاری شده.

منصور در نزدیک مندوی باغ قاضی دکان گاز فروشی دارد. او در صحبت با رادیو آزادی در مورد نرخنامه شاروالی کابل چنین گفت: "این نرخ‌ها درست نیست بخاطری‌که شرکت‌های بزرگ قیمت گاز را هرلحظه تغییر می‌دهند و ما مجبور استیم که مطابق نرخ شرکت و با گرفتن اندک مفاد گاز را به فروش برسانیم."

در این حال شماری از دکانداران می‌گویند تا هنوز نرخنامه شاروالی کابل را دریافت نکرده اند.

شماری از شهروندان کابل که برای خرید مواد خوراکی به مندوی آمده اند، فکر می‌کنند نرخنامه تفاوت چندانی را به میان نیاورده و حتا در مواردی بیشتر از نرخ‌ها در بازار است.

مسعود که برای خرید مواد خوراکی به مندوی کابل آمده بود در مورد نرخنامه جدید گفت: "در این نرخنامه که از سوی شاوالی کابل توزیع شده هیچ سودی به مردم نیست وضع اقتصاد مردم خراب است،کار نیست اما نرخ‌ها بسیار بلند تعیین شده است."

در این میان یما یکی دیگر از خریداران در مورد چنین گفت: "این نرخنامه برای مردم ناتوان نیست حکومت باید قیمتِ را تعیین می‌کرد که مطابق به توان مردم می‌بود."

سر انجام پس از گفتگوی خبرنگار رادیو آزادی با شماری از باشندگان کابل و دکانداران چنین ثابت شد که توزیع این نرخنامه نتوانسته است رضایت چندانی در پی داشته باشد.

اما نعمت الله بارکزی رئیس نشرات شاروالی کابل برای انتقادات مردم چه پاسخ دارد؟

او می‌گوید: "دلیل توزیع نرخنامه این بود که قیمت دالر پایین میامد اما قیمت‌ها در حال خود می‌ماند، به همین اساس ما نرخنامه را توزیع کردیم بدون شک این نرخنامه برای همیش نیست ما در پلان کاری خود داریم که نرخنامه هفته وار و حتی روزانه تغییر کند."

اما او در مورد اینکه قیمت‌ها در تناسب به قیمت بازار در نرخنامه بلند تعیین شده است چیزی نگفت.

اما این‌را گفت که این نرخنامه بخاطر کنترل بازار و جلوگیری از احتکار توزیع شده و کمیسیونی موظف است تا نرخ‌ها را کنترل کند.

در نرخنامه شاروالی کابل، قیمت آرد، روغن، برنج، گاز، تیل و برخی دیگر مواد اولیۀ مورد نیاز مردم نرخ گذاری شده است.

خبرنگار رادیو آزادی می‌گوید آنچه را که او از فروش بهای مواد خوراکی به روز یکشنبه پانزدهم حوت در بازار یافته این بوده که مواد خوراکی یاد شده را دکانداران در مقایسه با قیمت‌های تعیین شده در نرخنامۀ شاروالی کابل، ارزانتر می‌فروختند.

به گفته خبرنگار رادیو آزادی، یک بوری آرد که در نرخنامه شاروالی کابل ۲۱۸۵ افغانی قیمت گذاری شده است به قیمت ۲۰۰۰، یک بوری برنج سیله کهنه که در نرخنامه ۲۷۵۰ افغانیست، به ۲۵۰۰ و یک قوطی روغن ۱۶ لیتره که ۲۶۷۰ افغانی تعیین شده بود به ۲۶۰۰ افغانی به فروش می‌رسید.

XS
SM
MD
LG