لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳ جوزا ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۵۲

دی پرینت: طالبان تلاش دارند سهم زنان را در زندگی اجتماعی از بین ببرند


شماری از روزنامه های جهان

روزنامه گاردین مطلبی را در پیوند با وضعیت اقتصادی افغانستان منتشر کرده است.

سیلی غفار نویسندۀ این مقاله نگاشته است که زمستان سختی در افغانستان پیش آمده و پنج میلیون کودک با گرسنگی روبرو اند، جوانان مایوس هستند و خودکشی‌ها در حال افزایش اند.

در این مقاله گفته شده است که ممکن جنگ در اوکراین بر وضعیت افغانستان تاثیر بد بگذارد.

به باور نویسنده با آن‌که ملل متحد برای افغانستان درخواست کمک ۴.۴ میلیارد دالری را کرده است امریکا به‌جای آن‌که بخشی از این کمک‌ها را بپردازد، دارایی‌هایی منجمد شدۀ افغانستان را هم در گرو خود گرفته است.

به باور سیلی غفار فیصله اخیر جو بایدن رئیس جمهور امریکا در بارۀ پول‌های منجمد شدۀ افغانستان بیشتر از طالبان افغانانی را زیانمند می‌کند که با گرسنگی روبه‌رو اند و برای به‌دست آوردن غذا، آزادی و مصونیت ناگزیر شده اند، کشور را ترک کنند.

نشریۀ "دی پرینت" در مقاله‌یی به وضعیت زنان در افغانستان پرداخته است.

در این مقاله آمده است که رهبران طالبان اکنون تلاش دارند سهم زنان را در زندگی اجتماعی به گونه کامل از بین ببرند.

به باور نویسنده هرچند این موضوع در کشورهای دیگر یک مسئله غیر قابل قبول است اما این با توجه به دوره پیشین طالبان در افغانستان یک خبر حیران کننده نیست ، اما به باور نویسنده زنان افغان در حال ترس زندگی می‌کنند.‌

در این مقاله به وضعیت اقتصادی افغانستان اشاره شده که در بیشتر موارد مردان به دلایل مشکلات اقتصادی سفر می‌روند و زنان و دختران بدون محرم عقب گذاشته شده اند و این مسئله می‌تواند آنان را با تهدیدهای زیادی روبه‌رو سازد.

نویسند افزوده است در حالی که مردان شماری از خانواده‌ها به سفر رفته باشند و یا هم مرده باشند، به باور او زنان آن خانواده‌ها از محدودیت‌های طالبان بسیار متاثر می‌شوند، محدودیت‌هایی که طالبان گفته اند بر بنیاد آن باید زنان با محرم از یک جا به جای دیگری سفر کنند.

مقاله به این خواست طالبان که می‌گویند طالبان باید آن‌ها را به رسمیت بشناسد اشاره کرده و نوشته است که طالبان با خواست مصونیت زنان و دختران روبه‌رو هستند.

در این مقاله پیشنهاد شده است که جامعۀ جهانی در مورد حقوق زنان و دختران با طالبان باید مذاکره کند و هرگونه کمک را بر طالبان مشروط کند.

همچنان در این مقاله پیشنهاد شده است که در روند بیرون کردن‌ افغانان از افغانستان باید به برابری جنسیتی توجه شود و نیز دسترسی زنان در بخش کمک‌های بشری در داخل افغانستان توجه شود.

روزنامه اندپندیت یک مقاله را در مورد توجه به مشکل معتادان در افغانستان منتشر کرده است.

در این مقاله آمده است که طالبان برای جلوگیری از مرده‌های آشکار افراد معتاد را به زور به مراکز صحی انتقال می‌دهند.

به اساس معلومات مقاله در مرکز تداوی معتادان در کابل برای بیش از یک هزار تن جای وجود دارد اما طالبان ۳۵۰۰ معتاد را درآن‌جا منتقل کرده اند.

در ادامه می‌خوانیم که افغانستان بزرگ‌ترین تولید کننده هیروین و میتامفیتامین است و مواد مخدر آن تا بازارهای سیاه جهانی می‌رسد اما یک بخش این مواد در افغانستان ذخیره می‌شود.

در مقاله آمده است که بیشتر معتادان افغان استفاده از مواد مخدر را یگانه راه برای گریز از پرداختن به مشکلات‌شان می‌دانند.

XS
SM
MD
LG