لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۱۰

تیم کندهار قهرمان مسابقات لیگ بزکشی افغانستان شد


آرشیف- مسابقه بزکشی

دور سوم لیگ بزکشی افغانستان دیروز یکشنبه با قهرمانی تیم کندهار در کابل به پایان رسید.

مسئولان فدراسیون بزکشی افغانستان هدف از راه اندازی این لیگ را انتخاب چاپندازان و اسب‌های برتر برای مسابقات داخلی و بیرون مرزی عنوان می‌کنند.

فهیم نظری، معاون فدراسیون بزکشی افغانستان به رادیوآزادی گفت: "مسابقات ما دیروز به پایان رسید و در این رقابت که میان تیم‌های کندز و کندهار انجام شد برنده این رقابت تیم بزکشی ولایت کندهار اعلام شد."

دور سوم لیگ بزکشی به تاریخ پنجم ماه حوت در کابل آغاز شد و تا دیروز پانزدهم حوت ادامه یافت.

مسئولان فدراسیون بزکشی حضور تماشاچیان این مسابقات را پررنگ توصیف کردند.

تیم‌های کندز و بغلان به ترتیب جایگاه دو و سوم این مسابقات را به دست آوردند.

گلبدین یکی از چاپندازان پیشتاز تیم کندهار برنده این لیگ دلیل پیروزی شان را این گونه بیان کرد: "مسابقات لیگ بزکشی بسیار شفاف بود از لحاظ چاپنداز و اسپ هماهنگی خوب میان ما وجود داشت ما به نفع تیم اسب سواری می‌کردیم علت پیروزی ما هم همین بود."

اما سلام ایماق، کپیتان تیم بزکشی کندز، نایب قهرمان این مسابقات نسبت به نتایج آن اعتراض دارد: "این رقابت‌ها از اول برنامه‌ریزی شده بود ما به نایب قهرمانی قناعت نداریم، بخاطریکه این لیگ مهندسی شده بود و تیم کندهار را برنده اعلام کردند."

اما فهیم نظری، معاون فدراسیون بزکشی با رد این ادعاها می‌گوید، حکم میدان به خواست دوطرف تعیین شده و تیم کندز نتیجۀ مسابقه را در میدان پذیرفته بود.

هرچند قرار بود در دور سوم لیگ بزکشی، تیم‌های بزکشی ۱۶ ولایت شرکت کنند، اما به گفتۀ مسئولان فدراسیون بزکشی افغانستان، تیم‌های بزکشی کابل، جوزجان و سمنگان بخاطر عدم آمادگی کامل در این مسابقات اشتراک نکردند.

دور اول لیگ بزکشی افغانستان پس از سال‌ها وقفه برای اولین بار در سال ۱۳۹۸ در کابل راه اندازی شد، دور دوم این لیگ سال گذشته و دور سوم آن امسال برگزار شد.

هر چند بزکشی در بیشتر ولایت‌های افغانستان رایج است، اما بیشتر مردمان ولایت‌های شمالی افغانستان علاقمند این ورزش سنتی هستند.

بزکشی از بازی‌های سنتی و قدیمی افغانستان به شمار می‌رود که گفته می‌شود قرن‌ها پیش در بین کشاورزان و شبانان رایج بوده است.

XS
SM
MD
LG