لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۹ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۳۲

افغانستان

ذبیح‌الله مجاهد: حکومت طالبان خود را به رعایت حقوق شرعی زنان متعهد می‌داند

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان و شماری از مقام‌های دیگر طالبان

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان امروز در تویتر خود نوشت که حکومت آن‌ها خودش را به رعایت حقوق شرعی زنان متعهد می‌داند.

آقای مجاهد نوشته که روز جهانی زن فرصت خوبی است که زنان افغان حقوق مشروع خود را مطالبه کنند.

او در ادامه افزوده است که از حقوق زنان افغان حفاظت و دفاع می‌کنند.

امروز هشتم مارچ روز جهانی زن است.

رعایت از حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران به‌عنوان یکی از خواست‌های عمده غرب برای به رسیمت شناختن حکومت طالبان مطرح شده‌است.

نهاد های حقوق بشر همواره از عملکرد طالبان در برابر زنان انتقاد کرده‌اند، از جمله دیدبان حقوق بشر روز گذشته در گزارشی گفت که خبرنگاران زن در ولایت‌های افغانستان زیر سلطه طالبان شدیداً با شدیدترین سرکوب روبه‌رو اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

هند ۲ هزار تُن گندم دیگر را از بندر واگه به افغانستان فرستاد

تا حال ۱۰ هزار تُن گندم کمکی هند به افغانستان رسیده است.

هند در ادامه کمک‌های بشری به افغانستان دیروز چهارشنبه ۲ هزار تُن گندم دیگر را از بندر واگه از طریق پاکستان به افغانستان فرستاد.

راهول ننگارا کمیشنر گمرگ واگه گفت این مقدار گندم جز تعهد هند می‌باشد که ۵۰ هزار تُن گندم به افغانستان کمک می‌کند.

تا حال ۱۰ هزار تُن گندم کمکی هند به افغانستان رسیده است.

هند در حالی این ۵۰ هزار تُن گندم را به افغانستان می‌فرستد که به‌خاطر جنگ اوکراین و افزایش تقاضا، نرخ گندم در بازار جهانی بلند رفته و هند صادرات گندم را متوقف ساخته است.

نشست شماری از رهبران مخالف طالبان در انقره تا حال به موافقه نهایی نرسیده است

آرشیف، شماری از رهبران سیاسی افغان

یک تعداد از رهبران مخالف طالبان که برای تشکیل یک شورا و یا ائتلاف در انقره پایتخت ترکیه جمع شده بودند، تا حال به کدام موافقه نهایی نرسیده اند.

رحمان اوغلو سابق عضو ولسی جرگه که در ترکیه زنده‌گی می‌کند به رادیو آزادی گفت این رهبران می‌خواهند یک شورای عالی مقاومت را برای نجات افغانستان تشکیل بدهند.

آقای اوغلو افزود که آن‌ها تلاش می‌کنند که ۱۰ کمیته بسازند، ولی تا حال صرف در مورد رهبری کمیته نظامی به موافقه رسیده اند.

او می‌افزاید: "اما تا هنوز این‌که صد فیصد در خصوص تأسیس شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان تفاهم کلی وجود داشته باشد تا هنوز روشن نیست."

مخالفین طالبان پری‌شب در خانه عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی و اسلامی افغانستان در انقره جمع شده و بحث‌ها را برای تشکیل یک ائتلاف و یا شورا آغاز کردند.

بیش از سه هزار خانم در هرات مصروف پیله‌وری اند

آرشیف

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات می‌گوید، بیش از سه هزار بانو در ولسوالی‌های مختلف این ولایت مصروف پیله وری و تولید ابریشم هستند.

توریالی غوثی، معاون این اتاق امروز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، بیشتر این زنان در ولسوالی‌های انجیل، کرخ، گذره و زنده جان هرات مصروف کار تولید ابریشم هستند.

آقای غوثی می‌گوید، این زنان بیشتر با استفاده از ابریشم کلاه، نیکتایی، بوت، دستمال، لباس و چپن می‌سازند.

به گفته او، تولیدات زنان با قیمت‌های مناسب به بازار عرضه می‌شود که به گونۀ مثال بهای یک نیکتایی ابریشمی در بازارهای داخلی ۵۰۰ افغانی و در بیرون از کشور معادل ۲ تا ۲۵۰۰ افغانی به فروش می‌رسد.

هر چند آقای غوثی آمار مشخصی نداد، اما گفت که تولیدات ابریشم در سال جاری افزایش یافته است.

سیگار: عامل اصلی فروپاشی اردوی افغانستان تصامیم ترمپ و بایدن بوده است

آرشیف - شماری از سربازان سابق اردوی افغانستان

گزارش تازه دفتر سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان تصامیم رئیس جمهور سابق دونالد ترمپ و رئیس جمهور کنونی جو بایدن در بارۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را عامل اصلی فروپاشی اردوی این کشور عنوان می‌کند.

گزارش تازۀ سیگار در بارۀ تحولات بعد از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، به اساس ارزیابی نظامیان و مقامات بلند رتبه وزارت دفاع امریکا تهیه شده است.

مقامات امریکایی به صراحت گفته اند که توصیۀ آنها این بود که در حدود ۲۵۰۰ سرباز باید در افغانستان باقی می‌ماند ولی این طرح پذیرفته نشد.

گزارش می افزاید که اکثریت افغان‌ها به این باور اند که توافق‌نامه دوحه میان طالبان و امریکا و عقب نشینی واشنگتن از تعهدات خود با افغان‌ها علائم از سپردن کشور به طالبان بود که سبب تضعیف ناگهانی روحیه نیروهای مسلح افغانستان شد.

کمک های غذایی ترکیه به صد ها خانواده در فاریاب توزیع شد

عکس آرشیف: تعدادی از خانواده ها که کمک های غذایی ترکیه را دریافت کرده اند.

سفارت ترکیه در کابل از توزیع کمک های بشر دوستانه به ۳۰۰ خانوادۀ نیازمند در ولایت فاریاب افغانستان خبر داده است.

این سفارت دیروز در تویترش نوشت که چهارمین دور کمک های بشردوستانه ترکیه که از طریق قطار آهن به افغانستان رسید، برای سه صد خانواده نیازمند در فاریاب توزیع شد.

سفارت ترکیه در کابل در ادامه گفته که تا کنون به ۴۴ هزار و ۳۰۰ خانواده در سرتاسر افغانستان کمک های بشردوستانه را توزیع کرده است.

سازمان ملل متحد می گوید در حال حاضر بیش از ۲۴ میلیون جمعیت افغانستان به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

حکومت طالبان از جاپان خواسته است پروژه های عمرانی خود را در افغانستان آغاز کند

بیرق رسمی جاپان

وزارت خارجه حکومت طالبان میگوید که در صحبت با سفیر جاپان در افغانستان٬ روی ادامه پروژه های عمرانی جاپان در افغانستان تاکید شده است.

دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه طالبان گفته است که امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان در دیدارش با تاکاشی اوکادا سفیر جاپان در کابل ابراز امیدواری کرده است که پروژه نیمه تمام آن کشور که به کمک مالی جاپان در افغانستان تمویل می شد٬ دوباره آغاز و تکمیل گردد.

عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه طالبان در تویترش از این دیدار که دیروز در کابل صورت گرفت خبر داد.

به گفتۀ بلخی در این دیدار در مورد وضعیت امنیتی و اقتصادی افغانستان هم صحبت شده است.

جاپان یکی از کشور های کمک کننده به افغانستان در جریان بیست سال گذشته بود که اکثر کمک های خود را از طریق موسسه « جایکا» در افغانستان به مصرف می رساند.

بیشتر از یک ملیون کودک در افغانستان با خطر تلف شدن رو به رو اند

AFGHANISTAN-CONFLICT/

صندوق کودکان سازمان ملل متحد ( یونیسف) هوشدار داده است که در سال جاری میلادی٬ یک اعشاریه یک میلیون کودک در افغانستان با خطر تلف شدن رو به رو اند.

اداره یونیسف روزگذشته در تویترش وضعیت کودکان در افغانستان را نگران کننده خوانده گفت که این ارقام افزایش دو برابر از ارقام سال ۲۰۱۸ میلادی در افغانستان را نشان میدهد.

یونیسف در ادامه افزوده که تلفات شدید میان کودکان زمانی رخ میدهد که کودکان نسبت به قد خود بیش از حد لاغر باشند که در نتیجه سیستم ایمنی بدن شان ضعیف می شود.

انفجار سرگلولهٔ راکت در فراه یک کشته و یک زخمی بجا گذاشت

ولایت فراه در نقشه افغانستان

در نتیجهٔ انفجار یک مرمی راکت در ولایت فراه یک طفل کشته و دو تن دیگر زخمی شدند .

عارف عدیل سخنگوی قوماندانی امنیه فراه در صحبت با رادیو آزادی گفت که عصر روز سه شنبه ۲۷ ثور به اثر انفجار یک مرمی راکت در ساحه آب خرما در ولسوالی بالابلوک فراه٬ یک طفل کشته و دو طفل دیگر مجروح شدند.

عدیل افزود، این مرمی راکت زمانی بالای این اطفال انفجار نمود که آن ها مشغول بازی با این سر گلوله راکت بودند.

پروژهٔ احداث بند برق در میدان وردگ احیا می‌شود

ولایت میدان وردک در نقشهٔ افغانستان

حکومت طالبان تصمیم دارد تا پروژه بند برق ولسوالی چک میدان وردک را تکمیل و آن را به بهره برداری بسپارد .

گزارش شده است که کمیسیون اقتصادی حکومت طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر معاون اول رئیس الوزرا در مورد از شرکت برشنا خواسته استه است تا این پروژه را به صورت درست ارزیابی کرده و گزارش کار خود را به اجلاس آینده این کمیسیون بسپارد.

این فابریکه سه توربین دارد که با فعال شدن آن ٬ سه اعشاریه نه میگاوات برق تولید خواهد کرد.

در همین حال کمیسیون امور اقتصادی حکومت طالبان تصمیم گرفته است که از صادرات آهن پاره ها و سایر فلزات به بیرون از افغانستان جلوگیری کند.

قرار است آهن پاره ها و سایر فلزات که ظرفیت ذوب شدن را دارند٬ به نرخ بازار به فابریکه های داخل افغانستان به فروش برسد.

بخش اعظم فلزات و آهن پاره های افغانستان به پاکستان صادر میشود.

کمک های غذایی سازمان ملل به باشنده های چهار ولایت توزیع شده است

عکس آرشیف : جریان توزیع کمک های غذایی به مردمان نیازمند

برنامه غذایی جهان وابسته به سازمان ملل متحد از کمک با هزاران خانوادۀ نیازمند در ولایت های هرات ، کاپیسا ، بامیان و فاریاب خبر میدهد.

این سازمان با انتشار خبر های در مورد این کمک ها٬ از طریق تویتر گفته است که درهرات با هزار خانواده کمک نقدی صورت گرفته است.

برنامه غذایی جهان درعین حال خبر داده است که کمک های غذایی در ولسوالی تگاب کاپیسا به ۶۲۰۰ خانواده ، دربامیان به ۵۰ خانواده و در فاریاب این کمک ها در اختیار ۵۴۳۰ خانواده ٬ قرار داده شده است.

ازسوی دیگر دفتر کمشنری عالی ملل متحد برای پناهجویان میگوید که درهفته جاری برای اسکان مجدد بیش از ۴۳۰۰ خانواده عودت کننده به بامیان کمک کرده است.

رهبر شبکه حقانی: ما خواهان روابط خوب با ایالات متحده هستیم

سراج الدین حقانی وزیر داخله حکومت طالبان و رهبر شبکه حقانی

سراج الدین حقانی سرپرست وزیر داخله حکومت طالبان ورهبر شبکۀ حقانی میگوید طالبان اکنون امریکا را دشمن خود نمی پندارند و خواهان تامین روابط خوب با ایالات متحده و سایر کشورهای جهان اند .

وی درپاسخ به این سوال کریستیان امانپور خبرنگار « سی ان ان» که آیا امریکا را هنوز هم دشمن خود میپندارند ؟ گفت: " در بیست سال گذشته ما وضعیت جنگ دفاعی داشتیم و وقتیکه دردوحه توافق کردیم فیصله نمودیم که دیگر در این مورد صحبت نکنیم ."

وی افزود :" ما می خواهیم که درآینده به اساس اصول وقواعد بین المللی روابط خوبی با امریکا وجامعه جهانی داشته باشیم."

آقای حقانی گفت با اینکه طالبان امریکایی ها را دشمن نمی پندارند ولی افغان ها با درنظرداشت اعمال امریکایی ها دربارۀ نیت آنها ملاحظاتی دارند.

سراج الدین حقانی از جمله کسانی است که اسمش درلیست سیاه وزارت خارجۀ امریکا قرار دارد.

سازمان ملل متحد بار دیگر به اهمیت آموزش دختران در افغانستان اشاره تآکید کرد

عکس: تعدادی از شاگردان مکتب دخترانه در کابل

ایزابیل کارلسن ، رئیس ادارۀ هماهنگی کمک های بشری ملل متحد روی ضرورت آموزش زنان ودختران افغان تاکید کرد وگفت که آموزش حق انسانی است .

خانم کارلسن در تویت دیروز خود نوشت متعلمان ومحصلاان امروز مکاتب دخترانه وپوهنتون ها ، داکتران ، پرستاران ، معلمان ومهندسان فردا اند.

وی افزود که دسترسی دختران به تعلیم متوسط وثانوی یک موضوع مربوط به حقوق بشر ونیاز مبرم برای آیندۀ همه افغان ها است.

بعد از برگشت طالبان به قدرت به استثنای بلخ ، درهمۀ ولایات افغانستان به آموزش دختران بالاتر از صنف ششم اجازه داده نشده است.

مسئولان حکومت طالبان از مدت ها به این سو میگویند که روی یک طرح کار جریان دارد اما این طرح هنوز تکمیل نشده است.

هشت تن در اثر ابتلا به ویروس کرونا در کوریای شمالی جان باختند

امروز دوشنبه مرگ ۸ تن، در نتیجه ابتلا به ویروس کرونا در کوریای شمالی، ثبت شده است.

تب و علایم کرونا در میان ۳۹۲ هزار ۹۲۰ تن در این کشور دیده شده است.

رهبر کوریای شمالیِ مقام‌های این کشور را به خاطر تأخیر در رساندن دوا به بیماران انتقاد کرده است.

کیم جونگ اون به اردوی کوریای شمالی دستور داده تا در مبارزه با ویروس کرونا کمک کند.

مقام‌های کوریای شمالی می‌گویند که از شیوع این ویروس از ماه اپریل به این سو، ۱ میلیون ۲۰۰ هزار تن به بیماری کوید ۱۹ دچار شده و در حال حاضر ۵۶۴ هزار ۸۶۰ تن قرنطین شده اند.

تیم ملی فوتبال زیر شانزده سال افغانستان به مصاف تیم تاجیکستان می‌رود

تیم ملی فوتبال زیر شانزده سال افغانستان

تیم ملی فوتبال زیر شانزده سال افغانستان، قرار است امروز (۲۶ ثور) در برابر تیم تاجیکستان به میدان برود.

فدراسیون فوتبال افغانستان در حساب فیسبوکش نوشته که این بازی ساعت هشت و نیم شب در ورزشگاه فوتبال شهر دوشنبه آغاز می‌شود.

تیم ملی فوتبال زیر شانزده سال افغانستان در جام قهرمانی آسیای میانه در دیدار نخستش با قرغیزستان ۱-۱ مساوی ماند اما از ازبکستان ۶-۰ شکست خورد.

این رقابت‌ها در دوشنبه پایتخت تاجیکستان ادامه دارد که در آن علاوه بر افغانستان، قرغیزستان، ازبکستان، ایران و تاجیکستان اشتراک کرده اند.

حاصلات شفتالو در ولایت ننگرهار افزایش یافته است

آرشیف - عکس جنبه تزئینی دارد

ریاست زراعت طالبان در ننگرهار می‌گوید، حاصلات شفتالو در این ولایت افزایش یافته است.

اجمل سبحانی سخنگوی ریاست امروز به رادیو ازادی گفت، تا کنون ده هزار تن حاصلات شفتالو جمع‌آوری شده که این رقم تا پایان سال بیشتر خواهد شد.

وی افزود، تخمین آنان این است که عواید آن امسال به دوصدو هفتاد میلیون افغانی خواهد رسید.

هرچند آقای سبحانی در مورد اینکه چند درصد حاصلات شفتالو افزایش یافته، جزییات نداد، اما گفت که باغداران سال گذشته شش هزار و پنجصد تن شفتالو جمع‌آوری کرده بودند که از این درک دوصد میلیون افغانی عواید به دست آوردند.

وی افزود، بیشتر باغ‌های شفتالو در ولسوالی‌های اچین شیرزاد، خوگیانی، کوت، رودات، سرخ رود، کامه، بهسود، گوشته، کوز کنر، لعل پور، چپرهار و در سه هزار جریب زمین احداث شده اند.

به گفتۀ آقای سبحانی، حاصلات شفتالوی این ولایت بیشتر در بازارهای افغانستان عرضه می‌شود و همچنان به پاکستان و هند صادر می‌شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG