لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱ جوزا ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۳۲

بحران اوکراین؛ شماری از فعالان از جامعه جهانی می‌خواهند افغانستان را فراموش نکنند


شماری از افغان‌های بی‌بضاعت

نزدیک به دو هفته از آغاز حمله روسیه بر اوکراین می‌گذرد.

از آغاز این حمله تا کنون، هزارها اوکراینی به علت شدت گرفتن جنگ به کشورهای اروپایی پناه برده‌اند، همزمان با این موضوع اوکراین بیشتر از هر زمان دیگری، به بحث داغ جهان مبدل شده‌است.

از واکنش‌ها و انتقادهای جهان به حمله روسیه بر اوکراین گرفته تا کمک‌های جهانی. حالا توجه جهان به اوکراین، فعالان مدنی در افغانستان را نگران کرده‌است.

شماری از این فعالان حقوق زنان در افغانستان از جامعه جهانی می‌خواهند که افغانستان را فراموش نکنند.

محبوبه سراج فعال حقوق زن و رئیس مرکز رشد و توانمندی زنان افغان می‌گوید که پس از آغاز جنگ در‌ اوکراین سطح توجه امریکا و دیگر کشورهای جهان به اوضاع افغانستان کاهش یافته است.

خانم سراج می‌گوید، هرچند جهانیان از کمک با افغانستان سخن می‌گویند و بر تأمین حقوق زنان در افغانستان تأکید می‌کنند، اما هیچ کمکی از سوی جامعه جهانی با مرکز او صورت نگرفته است.

به باور خانم سراج موضوع اوکراین حتی باعث شده که روند انتقال افعانانی‌که زیر تهدیدهای امنیتی استند، به کشورهای اروپایی هم بطی شود.

محبوبه سراج فعال حقوق زن و رئیس مرکز رشد و توانمندی زنان افغان
محبوبه سراج فعال حقوق زن و رئیس مرکز رشد و توانمندی زنان افغان

خانم سراج می‌افزاید: "موضوع اوکراین برای جهان بسیار مهم است و این بر موضوع افغانستان تأثیرگذار است و تأثیر هم کرده‌است. این موضوع بر مهاجرین هم تأثیر گذاشته است، فرصتی‌که برای انتقال یک تعداد از پناهجویان فراهم شده بود، حالا به اوکراینی‌ها اختصاص داده شده، برای این‌که آن‌ها سفید پوست استند و از خود شان خوانده می‌شوند، اما با ما مشکل دارند به‌خاطریکه با آن‌ها تفاوت داریم، با نهاد من کدام کمک نشده، تنها یک مقدار پول داده شده تا به مردم توزیع کنیم."

افزون بر افغانان این موضوع جهانیان را نیز نگران کرده‌است.

کلر دالی عضو پارلمان اروپا در نشست عمومی این پارلمان از برخورد جهان با بحران بشری موجود در افغانستان انتقاد کرد.

او گفت: "در حال حاضر در افغانستان ده‌ها هزار افغان پناهجو وجود داشته و در جستجو پناهگاه استند، ۵،۰۰۰ کودک با قحطی روبه‌رو استند و سطح ازدواج کودکان زیر (کمتر از سن ۱۸ سال) ۵۰۰ درصد افزایش یافته است، کودکانی‌که از سوی خانواده‌های شان برای فراهم ساختن خوراک و تعذیه به فروش می‌رسند، اما در پیوند به این موضوع هیچ حرفی وجود ندارد."

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شوند که پیش از این سازمان ملل متحد گفته است که ۹۷ درصد از مردم افغانستان زیر خط فقر زنده‌گی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG