لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۴ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۱۲

کمپاین واکسین سرخکان در افغانستان آغاز می‌شود


افزایش موارد ابتلا به بیماری سرخکان نزد کودکان در ولایت ارزگان

الهام می‌گوید، خواهرزاده‌اش هر چند دو بار واکسین سرخکان را در ۱۰ ماهه‌گی و ۱۸ ماهه‌گی گرفته بود اما با آن هم یک بار دیگر سه هفته پیش به بیماری سرخکان مبتلا شد.

او به رادیو آزادی گفت: "هوا جان تقریباً سه هفته قبل به سرخکان مبتلا شده بود و بسیار تب شدید داشت و دانه‌های سرخ در بدنش پیدا شده بود، ما پیش داکتر بردیمش برایش ویتامین (ای)، تیتراسیتلین و پراستامول داد، فعلاً حالش بهتر است."

با افزایش رویدادهای سرخکان وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان دست به کار شده است و قرار است سر از روز شنبه (۲۱ حوت) کارزار واکسین سرخکان را در بیشتر ولایت‌ها آغاز کند.

بر بنیاد داده‌های این وزارت از آغاز سال ۲۰۲۲ میلادی تاکنون بیشتر از پانزده هزار و نه صد و چهار رویداد سرخکان را ثبت کرده است.

جاوید هژیر سخنگوی وزارت صحت عامه حکومت طالبان در این مورد به رادیو آزادی گفت:
"از این جمله، ۴۸،۱ درصد آن نزد اطفال ۵ سال دختر و ۵۱،۹ درصد آن مربوط به اطفال زیر ۵ سال پسر می‌باشد، کمپاین سراسری واکسین سرخکان که پلان شده بود، سر از فردا شنبه آغاز خواهد شد که شش روز دوام خواهد کرد."

آقای هژیر به رادیو آزادی گفت که کندز، بدخشان، هلمند، کابل و جوزجان پنج ولایتی اند که بیشترین میزان رویدادهای مثبت سرخکان در آنها به ثبت رسیده است.

این در حالی است که روز چهارشنبه سازمان داکتران بدون مرز از افزایش بیماری سرخکان در ولایات‌های هلمند، هرات و کندز ابراز نگرانی کرد.

در گزارشی که از سوی این سازمان به نشر رسید آمده است که از آغاز ماه دسمبر سال ۲۰۲۱ تا پایان ماه فبروی سال ۲۰۲۲ به طور اوسط هر هفته ۱۵۰ کودک از اثر بیماری سرخکان تنها به شفاخانهٔ بست در لشکرگاه هلمند آورده شده اند.

مسئولان این سازمان گفته اند که اگر با تطبیق واکسین از این بیماری جلوگیری نشود آمار مبتلایان به سرخکان تا شش ماه آینده به اوجش خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG