لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۱۰

دهقانان: به دلیل عدم مخالفت حکومت طالبان بار دیگر به کشت کوکنار رو آوردیم


کشت کوکنار در ولایت کندهار

دهقانان در ولسوالی بالابلوک ولایت فراه با استفاده از جنراتورهای دیزلی مزارعی را آبیاری می‌کنند که قرار است تا سه هفته دیگر حاصل کوکنار آن جمع آوری شود.

نبی جان دهقان در ولسوالی بالا بلوک فراه و شریف دهقان در مرکز ولایت ارزگان در صحبت با رادیو آزادی می‌گویند، با روی کار آمدن حکومت طالبان، آنان در رابطه به منع کشت کوکنار رسماً به دهاقین اطلاع نه دادند، از همین رو دهقانان پس از چند سال وقفه، بار دیگر به کشت کوکنار رو آوردند.

او گفت: "سال گذشته ما گندم کشته کرده بودیم، اما دیدیم که عاید کوکنار زیاد است، ما هم امسال کوکنار کشت کردیم. اگر طالبان به ما چیزی نه گفت، خوب خواهد شد، اما اگر چیزی گفتن و کمک با ما صورت گرفت، دوباره گندم و جو کشت خواهیم کرد."

"ما امسال بجای گندم کوکنار کشت کردیم، چون تریاک امسال حاصل بهتر می‌دهد. تا حال کسی به ما چیزی نگفته و از این که حاصل بهتر می‌دهد، مردم دیگر هم کوکنار کشت کرده اند و امارت و دولت کاری با آنان ندارد."

به اساس گزارش مشترک حکومت قبلی افغانستان و سازمان ملل متحد که در اوایل سال ۱۴۰۰ شمسی به نشر رسید، در سال ۲۰۲۰ میلادی در ۲۲ ولایت افغانستان بر دو لک و ۲۳ هزار و ۶۷۴ هکتار زمین کوکنار کشت شده بود.

اما حال که بیش از دو ماه از آغاز سال جدید میلادی می‌گذرد، حکومت طالبان و سازمان ملل متحد تا حال گزارش وضعیت مواد مخدر افغانستان در سال ۲۰۲۱ میلادی را نشر نکرده اند.

در حالی که قرار است تا سه هفته دیگر حاصلات کوکنار در ولایت‌های گرمسیر افغانستان برداشته شود، حکومت طالبان می‌گوید، تا زمانی که برنامه معیشت بدیل تطبیق نشود، آنان مانع کشت کوکنار نخواهند شد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان می‌گوید، در رابطه به فراهم سازی کشت بدیل برای دهقانان با نهادهای بین‌المللی در تماس اند و انتظار دارند که آنان کشت‌های بدیل را در اختیار دهقانان قرار دهند: "دهاقین به دلیل فقر، جنگ و بدبختی به کشت کوکنار رو آورده اند، حال باید با آنان در بخش تهیه کشت‌های بدیل کمک صورت گیرد تا آنان به کشت‌های مثبت و بدیل رو بیاورند. ما با ادارات بین‌المللی در تماس استیم و انتظار همکاری از سوی آنان نیز وجود دارد و تعهدات هم صورت گرفته، پروسه طوری خواهد بود که به کسی در آن ضرر نرسد."

طالبان که در گذشته به دریافت منفعت مالی از کشت کوکنار و تولید مواد مخدر متهم بودند، حال با گذشت شش ماه از حاکمیت دوباره شان بر افغانستان، تا حال حتی یک قاچاقبر بزرگ مواد مخدر را دستگیر و محاکمه نکرده اند.

گزارش: مرسلین ارسلا

XS
SM
MD
LG