لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱ جوزا ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۳۰

ملل متحد: ادعای روسیه در مورد برنامه اسلحه بیولوژیکی در اوکراین بی‌اساس است


بیرق های سازمان ملل متحد و اوکراین

سازمان ملل متحد دیروز جمعه گفت که از موجودیت برنامه اسلحه بیولوژیکی در اوکراین خبر ندارد و اظهار نگرانی کرده که روسیه با این ادعای بی اساس برای استفاده از اسلحه کیمیاوی و بیولوژیکی خود در اوکراين بهانه جویی می‌کند.

مسکو در این رابطه خواهان اجلاس شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است، تا در مورد ادعاها در رابطه با حضور سلاح‌های کیمیاوی امریکا در اوکراین بحث کند. اما روسیه در این رابطه هیچ نوع سندی ارائه نکرده و صرف گفته است که در اوکراین لابراتوار های اسلحه بیولوژیکی وجود دارند که از سوی وزارت دفاع امریکا کمک می‌شوند. کی‌یف و واشنگتن هر دو این ادعا ها را رد می‌کنند.

ایزومی ناکامیسو کمیشنر عالی امور خلع سلاح در ملل متحد در شورای امنیت این سازمان گفت، سازمان ملل متحد در مورد چنین یک برنامه اسلحه بیولوژیکی در اوکراین معلومات ندارد.

به اساس پیمانی که در سال ۲۰۰۵ امضا شد، وزارت دفاع امریکا از یک تعداد لابراتوارهای مربوط به صحت عامه در اوکراین حمایت می‌کند.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر امریکا در ملل متحد گفت که واشنگتن در این رابطه نگرانی عمیق دارد که روسیه این اجلاس را بدون کدام دلیل موجه دعوت کرده تا برای برنامه استفاده از اسلحه کیمیاوی و بیولوژیکی خود در اوکراین بهانه پیدا کند.

از سوی دیگر باربارا وود وارد سفیر بریتانیا در ملل متحد این ادعای مسکو را بی معنی خوانده و گفته است که روسیه امروز در قرض عمیق غرق شده و بهانه جویی می‌کند ولی به گفته او پای شورای امنیت نباید به این مسئله کشانده شود.

XS
SM
MD
LG