لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۲۷

میشل باچله: تامین صلح نسبی در افغانستان نیاز به کار بیشتر دارد


میشل باچله کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از دیدار یک روزه از کابل با نشر اعلامیه‌یی دیروز جمعه گفته «صلح نسبی» در افغانستان وجود دارد.

به باور میشل باچله پس از تسلط طالبان بر افغانستان در پانزدهم اگست تلفات مربوط به درگیری به طور چشم‌گیری کاهش یافته است اما باید کار بیشتری صورت گیرد.

خانم باچله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اما بحران‌های انسانی و اقتصادی را نگران کننده می‌داند و می‌گوید، امروزه از هر سه نفر در افغانستان یک نفر با سطوح اضطراری یا بحرانی امنیت غذایی مواجه است، دسترسی به پول نقد محدود است و بیکاری و آوارگی در سطح بالای وجود دارد.

خانم باچله در حالی که از فرمان عفو عمومی علیه نظامیان پیشین و فعالان مدنی استقبال کرد اما نسبت به قتل‌های غیرقانونی ابراز نگرانی کرده است.

او در این اعلامیه افزود: "حملات علیه مقامات سابق، از جمله قضات، مدافعان حقوق بشر و خبرنگاران، همچنان ادامه دارد. زنان معترض و اعضای خانواده‌شان که در ماه جنوری به‌طور خودسرانه دستگیر و بازداشت شده‌اند و اکنون آزاد شده‌اند. رفتار آنها به این معناست که دیگر تظاهرات عمومی در مورد حقوق زنان در افغانستان وجود نداشته باشد."

خانم باچله همچنان خواستار ایجاد مجدد یک مکانیسم مستقل حقوق بشر - همانطور که قبلاً با کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان وجود داشت - شده که بتواند شکایات مردم را دریافت و به اطلاع مقامات واقعی برساند.

رادیو آزادی خواست در این مورد نظر سخنگویان طالبان را بگیرد اما آنها دستیاب نشدند.

اما انعام الله سمنگانی معاون سخنگوی طالبان در تویتی در مورد ملاقات میشل باچله کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با عبدالسلام حنفی معاون رئیس الوزرای طالبان نوشته است که "امارت اسلامی به تطبیق تمام قوانین حقوق بشری متعهد است که در مخالفت با اسلام نباشد."

در همین حال موج تحول افغانستان امروز به مناسبت هشتم مارچ روز جهانی هم‌بستگی زنان در راه‌پیمایی مسالمت‌آمیز از حکومت طالبان خواستار فراهم شدن زمینه رفتن دختران به مکتب، حق کار و حق دسترسی به خدمات صحی شدند.

صبور بیات عضو شورای رهبری حزب موج تحول افغانستان گفت: "ما خواستار فراهم شدن زمینه رفتن دختران به مکتب گردیدیم. همچنان در جریان هستید که مرگ و میر مادران افزایش یافته، ما خواستار دسترسی تمام زنان افغانستان به خدمات صحی شدیم. زنان افغانستان حق کار دارند و زمینه کار برای خانم‌ها در ادارات دولتی و سطح تصمیم‌گیری‌های کلان سیاسی باید فراهم شود."

در اعلامیه کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که دیروز جمعه منتشر شد، خانم باچله از جامعه بین‌المللی خواسته، تحریم‌ها را کاهش داده و دارایی‌های مردم افغانستان را آزاد کند تا اقتصاد را به سرعت به حرکت درآورد.

به گفته او تا زمانی که بودجه بیشتر در دسترس مردم افغانستان قرار نگیرد، میلیون‌ها افغان همچنان بی‌جهت رنج خواهند برد.

XS
SM
MD
LG