لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۳:۳۷

هجدهمین بسته کمک نقدی بشردوستانه به کابل رسید


بانک مرکزی افغانستان: در ادامه کمک‌های نقدی بشردوستانه جامعۀ جهانی با افغانستان، هجدهمین بسته این کمک‌ها روز شنبه به کابل رسید.
بانک مرکزی افغانستان: در ادامه کمک‌های نقدی بشردوستانه جامعۀ جهانی با افغانستان، هجدهمین بسته این کمک‌ها روز شنبه به کابل رسید.

بانک مرکزی افغانستان می‌گوید که در ادامه کمک‌های نقدی بشردوستانه جامعۀ جهانی با افغانستان، هژدمین بسته این کمک‌ها دیروز (شنبه ۱۲ مارچ) به کابل رسید.

صابر مهمند سخنگوی این بانک، شام گذشته (شنبه) به رادیو آزادی گفت: "امروز طی کمک‌های بشردوستانه جامعۀ جهانی، بسته‌ای هجدهم به مقدار ۳۲ میلیون دالر امریکایی به کابل رسید."

به گفتۀ آقای مهمند تاکنون حدود ۵۰۵ میلیون و ۶۰۰ هزار دالر پول نقد به کابل انتقال داده شده است.

بانک مرکزی افغانستان با ابراز قدردانی از جامعۀ جهانی و کشورهای کمک‌کننده، خواستار تسهیل مراودات بانکی با افغانستان شده، تا زمینه تعامل بیشتر با کشورهای منطقه و جهان فراهم شود.

این در حالیست که امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان نیز روز شنبه در نشست"مجمع دیپلماسی" در آنتالیا ترکیه از کشورهای جهان خواست تا در آزاد ساختن کامل دارایی‌هایی منجمد شده‌ای بانک مرکزی افغانستان و رفع تحریم‌های اقتصادی بر افغانستان، کمک کنند.

با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان در اواسط ماه اگست سال گذشتۀ میلادی، دارایی‌های افغانستان در خارج از این کشور منجمد شد و دسترسی این کشور به بانک‌های بین‌المللی سلب شده است.

وضع این محدودیت‌ها بحران پول نقد را در افغانستان در قبال داشت و منجر به کاهش شدید ارزش واحد پولی افغانستان، در برابر دالر امریکایی شد.

با انتقال کمک‌های نقدی جامعۀ جهانی به افغانستان، بانک مرکزی این کشور اخیراً توانسته برای ثبات ارزش واحد پولی ملی چندین بار دالر امریکایی را وارد بازار کند و‌ ارزش افغانی در برابر دالر امریکایی، دوباره اندکی افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG