لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۴۲

صدراعظم‌های جمهوری چک، پولند و سلوانیا به کی‌یف سفر می‌کنند


بخشی از شهر کی‌یف

سه رهبر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حالی به کی‌یف می‌روند که شهر هنوز تحت بمباران قرار دارد و بسیاری از باشندگان آن مجبور می‌شوند که شب‌ها به ایستگاه‌های زیر زمینی پناه ببرند.

پیتر فیالا صدراعظم جمهوری چک، ماتئوش موراویسکی صدراعظم پولند و یانز یانسا صدراعظم سلوانیا که با ریل سفر می‌کنند، قبل از ظهر امروز از پولند وارد اوکراین شدند.

پیتر فیالا، صدراعظم جمهوری چک در توییتی گفته که آنان با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور و صدراعظم اوکراین در شهر کی‌یف پایتخت این کشور دیدار خواهند کرد.

به گفته فیالا، هدف این سفر نشان دادن حمایت آشکار اتحادیه اروپا از اوکراین و استقلال آن است.

میزبانی از صدراعظم های کشور خارجی در پایتخت اوکراین یک موفقیت نمادین برای ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور این کشور است که در شهر کی‌یف باقی مانده تا با پیام‌های شبانه خود، ملت اوکراین را جمع کند.

زلنسکی در تازه ترین پیام خود از نیروهای روسیه خواسته که تسلیم شوند. به گفتۀ او عساکر روسی و افسران آنها از قبل می‌دانستند که این جنگ ناامید کننده است.

سفر رهبران سه کشور اروپایی به کی‌یف در حالی صورت گرفته که نیروهای روسیه حملات شبانه شان را بر حومه کی‌یف پایتخت اوکراین افزایش داده اند و تلاش های خود را برای تصرف شهر مهم بندری ماریوپول در جنوب آن کشور نیز تشدید بخشیده اند.

سلسله‌ای از حملات شب گذشتۀ روسیه که محلۀ مسکونی را در کی‌یف هدف قرار داد، آتش‌سوزی بزرگ را در یک ساختمان مسکونی در غرب شهر باعث شد.

با گذشت حدود سه هفته از تهاجمی که کشورهای غربی می‌گویند، مسکو معتقد بود که در آن ظرف چند روز پیروز می‌شود، نیروهای روسیه در خارج از کی‌یف با وجود هدف قرار دادن شهر و حومه آن متوقف شده اند.

ساختمان های ویران شده در کی‌یف
ساختمان های ویران شده در کی‌یف

این در حالی است که مذاکره کنندگان اوکراینی و روسی برای گفتگوهای بیشتر به هدف دستیابی به آتش‌بس آماده می‌شوند.

دور چهارم این گفتگوها بعد از سه جلسه حضوری قبلی، امروز از طریق لینک ویدیویی انجام می‌شود.

میخائیلو پودولیاک (Mykhailo Podolyak) دستیار ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در توییتر خود نوشته که در این گفتگوها در مورد صلح، آتش‌بس، خروج فوری نیروهای روسیه از اوکراین و تضمین‌های امنیتی بحث می‌شود.

روسیه در بیست و چهار فبروری تهاجم غیرقانونی بر اوکراین را آغاز کرد که هنوز هم ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG