لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۴۷

حکومت طالبان تاریخ تجلیل جشن دهقان را تغییر داد


آرشیف- جشن دهقان در کابل

وزارت کار و امور اجتماعی حکومت طالبان می‌گوید دوم حمل رخصتی عمومی نیست و میلۀ دهقان که معمولاً هر سال در این روز تجلیل می‌شد بتاریخ پنجم حمل برگزار می‌شود.

اعلامیه می‌گوید که همۀ ادارات دولتی امروز سه‌شنبه به کار عادی خود ادامه خواهند داد.

حکومت طالبان رخصتی و تجلیل نوروز را دیروز لغو کرد. ولی باز هم نوروز در ولایات مختلف افغانستان دیروز از سوی مردم تجلیل شد.

طالبان در آستانۀ نوروز گفته بودند که خود این جشن را تجلیل نمی‌کنند ولی مانع مردم نمی‌شوند.

سال تعلیمی جدید در همه مناطق سرد سیر افغانستان معمولاً روز دوم حمل آغاز می‌شد اما طالبان گفته اند که مکاتب روز سوم حمل فردا چهارشنبه در همۀ افغانستان گشوده خواهند شد.

با اینکه اعلامیه وزارت معارف به شاگردان اناث کدام اشاره نکرده ولی از این قبل وعده کرده بود که همۀ دختران به مکاتب خود برخواهند گشت.

عزیز احمد ریان سخنگوی این وزارت دیروز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که مراسم خاصی برای گشایش دوباره مکاتب در نظر گرفته شده است.

بعد از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان در تابستان گذشته دختران فراتر از صنف ششم در اکثریت مناطق کشور از آموزش محروم شدند.

اما طالبان گفتند که با آموزش دختران مخالفت ندارند و روی یک طرحی کار می‌کنند که با تکمیل شدن آن همه مکاتب دخترانه گشوده خواهند شد.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در کابل "یوناما" در تویت خود گفت در حالیکه مکاتب وپوهنتون‌ها بعد از تعطیلات زمستانی دوباره گشوده می‌شوند افغانستان با یک مرحلۀ حساس روبرو است.

یوناما می‌افزاید که در گفتگو با مولوی عبدالباقی حقانی سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان روی اهمیت دسترسی مساویانه به آموزش با کیفیت برای همه و تضمین آزادی اکادمیک تاکید شده است.

XS
SM
MD
LG