لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳ جوزا ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۱۴

ترکیه دارایی‌های عصمت الله خالوزی حمایت کننده شاخه خراسان داعش را منجمد کرد


بیرق ملی ترکیه

ترکیه سرمایه‌های عصمت الله خالوزی حمایت کننده مالی شاخه خراسان گروه داعش را منجمد کرده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیروز چهارشنبه در این مورد دستور داد که این دستور در جریده رسمی حکومت وی نشر شده است.

در دستور آمده است: "تصمیم در مورد خالوزی طبق قطعنامه شماره ۱۳۷۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد و به تقاضای یک کشور خارجی اتخاذ شده زیرا نامبرده برای گروه تروریستی شاخه خراسان داعش افراد را جذب نموده و طور قاچاق انتقال می‌داد و همچنان برای این گروه پول تهیه می‌کرد."

اداره کنترل سرمایه‌های خارجی در وزارت خزانه‌داری امریکا در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ خالوزی را تمویل کننده گروه داعش اعلان کرد و گفت که او از طریق انتقالات پولی بین‌المللی برای عملیات‌های داعش در افغانستان پول می‌فرستاد و همچنان برای گسترش حملات داعش از طریق شبکه‌های قاچاق انسان، جنگجویان خارجی را به منطقه ارسال می‌کند.

بر اساس گفته‌های وزارت خزانه‌داری امریکا خالوزی از دو سال به این سو کار حواله پول را در ترکیه انجام می‌داد و از همین راه به داعش هم پول می‌فرستاد.

ترکیه در سال ۲۰۱۳ گروه داعش را یک گروه تروریستی اعلان کرد و بر لانه‌های این گروه در ترکیه حملات را آغاز نمود.

در اواخر فرمانده قوای مرکزی امریکا جنرال کنت فرانک مکنزی گفت بعد از خروج قوای امریکا از افغانستان گروه داعش در این‌کشور رشد کرده و گسترش دوامدار آن را قابل نگرانی خواند.

آقای مکنزی به کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا علاوه بر اظهار نگرانی در مورد توسعه گروه داعش گفت شاید این گروه در تابستان حملات خود را در افغانستان افزایش دهد.

اما طالبان نگرانی‌ها در مورد گروه داعش را رد می‌کنند و می‌گویند که این گروه در افغانستان از بین برده شده است.

XS
SM
MD
LG