لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۵۷

دیبرا لاینز: تصمیم طالبان در مورد آموزش دختران تاثیرات ناگوار در پی خواهد داشت


دیبرا لاینز نمایند خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان

دیبرا لاینز نمایند خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان با سهیل شاهین رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر در ارتباط به فیصله طالبان مبنی بر بستن دروازه های مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف شش گفتگو کرده است.

او گفت که اگر طالبان تصمیم خود را تغییر ندهند، به افغانستان چنان صدمه می رسد که جبران آن ناممکن خواهد بود.

پیش از این انتونیو گوترش منشی عمومی سازمان ملل متحد گفته بود که ناکامی طالبان در بازگشایی مکاتب دخترانه بالا تر از صنوف شش مایه تأسف است.

او روز چهارشنبه در حساب تویترش از طالبان خواست که بدون تأخیر دروازه های مکاتب را به روی دختران باز کنند.

واکنش‌ها در باره منع آموزش دختران بالاتر از صنف شش در داخل و خارج از افغانستان رو به افزایش اند.

دیروز جمعه وزیران خارجه زن در کشور های مختلف جهان، اعلامیۀ مشترکی در مورد ممانعت طالبان از آموزش دختران بالاتر از صنف شش در افغانستان را نشر کرده اند.

در این اعلامیه که از سوی وزیران خارجه البانیا، آندورا، استرالیا، بوسنیا هرزگووینا، کانادا، استونیا، جرمنی، آیرلند، کاسوو، مالاوی، منگولیا، نیوزیلند، سویدن، تونگا و بریتانیا نشر شده، آمده است که آنها از تصمیم طالبان شدیداً مایوس و ناامید شده اند.

در ادامه اعلامیه گفته شده که حکومت طالبان چند بار برای بازگشایی مکتب‌ها به روی تمامی دختران در افغانستان تعهد سپرد، اما این وعده را در هم شکست.

وزیران خارجه این کشورها تاکید کردند که فراتر از کمک‌های بشری همه تعاملات کشور های شان با افغانستان به این بستگی دارد که آیا طالبان تصمیم خود را در مورد آموزش دختران تغییر می‌دهند یا نه.

XS
SM
MD
LG