لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۱۷

شکایت باشنده های غور از ارائه خدمات شبکه های مخابراتی


آرشیف- عکس جنبه تزئینی دارد

گل احمد ۳۶ ساله باشنده شهر فیروز کوه مرکز ولایت غور است.

او به رادیو آزادی گفت که هفته پیش یکی از دوستانش مریض داشت و می‌خواست به شفاخانه انتقالش دهد اما به علت برقرار نشدن ارتباط تلفونی با خدمات امبولانس، این بیمار به موقع به شفاخانه نرسید و جان داد.

او گفت: "این روزها شبکه‌های مخابراتی بسیار مشکل پیدا کرده اگر بخواهی به جای تماس بگیری ده بار کوشش کنی باز هم برقرار نمی‌شود در جواب برقرار نشدن تماس شبکه می‌گوید از ساحه خارج می‌باشد، چند روز قبل از دوست‌هایم کسی مریض عاجل داشت و می‌خواستند به شفاخانه انتقال بدهند چندین بار به آمبولانس شفاخانه تماس گرفتند اما برقرار نشد شبکه‌ها سیگنال دارد اما می‌گوید خاموش است و یا هم خارج از ساحه است متأسفانه این باعث شد مریض ما فوت شود."

واثق در شهر فیروز کوه غور دکان صرافی دارد.

او به رادیو آزادی گفت که ضعیف بودن انترنت و اختلال در شبکه‌های مخابراتی بر کسب و کار او تاثیر منفی گذاشته است: "مدتی می‌شود شبکه‌های مخابرات در ولایت غور درست کار نمی‌کند و شهروندان غور ارتباطات درست نمی‌توانند برقرار کنند و خصوصاً صرافان که در شهر فیروزکوه فعالیت دارند ارتباطات‌شان به کابل، هرات به صورت دوامدار برقرار نمی‌شود و همچنان در خارج از کشور نمی‌توانیم ارتباطات قوی برقرار کنیم به این خاطر کارهای ما به کندی پیش می‌رود."

مشکلات در شبکه‌های مخابراتی تنها گل احمد و واثق را متاثر نکرده، نور حبیب و رمضان دو باشنده دیگر شهر فیروزه کوه غور هم از مشکل مشابه می‌گویند: "شبکه های مخابراتی درست کار نمی‌کنند سیگنال ضعیف است در بعضی نقاط شبکه های مخابراتی وجود ندارد. در کل اینترنت نهایت ضعیف است.
اگر ما مریضی داشته باشیم به آمبولانس و تاکسی نیاز پیدا بکنیم نمی‌توانیم سروقت تماس بر قرار نمایم و مریض از دست می‌رود."

"مدت دو هفته می‌شود که شبکه‌های مخابراتی در ولایت غور بصورت درست کار نمی‌کند و طی دو سه روز اخیر اصلاً ما نمی‌توانیم از شبکه‌های مخابراتی تماس برقرار کنیم.
از مسئولین خواهش ما این است که به مشکلات شبکه‌های مخابراتی غور رسیدگی نمایند."

در چنین وضعیتی باشنده های غور خواستار رفع عاجل مشکلات شبکه‌های مخابراتی اند.

ظاهر حمید یکی از آنهاست که می‌گوید، نرخ اینترنت بالاست و سرعت پایین: "متاسفانه شبکه‌های مخابراتی در غور واقعاً مشکل دارند خصوصن در بسته‌های اینترنتی و ما به قیمت بسیار هنگفت و بالا خریداری می‌کنیم و می‌خواهیم فعالیت‌های اینترنتی داشته باشیم متأسفانه کار کرد و سرعت اینترنت در غور بسیار پاین است و ما نمی‌توانیم همان کار فعالیت که داریم در شبکه‌های اجتماعی و بخش‌های رسانه‌ی فعالیت خود را به موقع و به صورت درستش انجام بدهیم و در بخش برقراری تماس هم متاسفانه شبکه‌های مخابراتی مشکلات زیاد دارند."

مسئولان ریاست مخابرات طالبان در غور مشکلات در شبکه‌های مخابراتی و نیز نگرانی مردم را می‌پذیرند.

مولوی محمد یوسف سرپرست ریاست مخابرات طالبان در غور به رادیو آزادی گفت که مشکل به میان آمده را با وزارت مخابرات و شبکه‌های مخابراتی خصوصی در میان گذاشته است: "شکایت مردم واقعیت دارد. تا اندازه‌ی که ما معلومات داریم کم بودی‌های در راستا شبکه‌های مخابراتی در بخش کیفیت اینترنت و تماس‌ها وجود دارد. و شکایت‌های از مردم دریافت نمودیم و ما شکایت مردم را در مرجع مربوطه در مرکز کشور فرستادیم و برای ما وعده سپردند که بسیار عاجل به مشکلات شبکه‌های مخابراتی غور و رسیدگی میشود. شکایت مردم از قیمتی اینترنت و تماس برای ما رسیده ما به مرجع مربوطه مشکل را ارایه نمودیم و گفتند که متقاضیان زیاد اند اما در سیستم ساخته شده ما از ۳ الیٰ ۴ کیلومتر ساحه را زیر پوشش نمی‌گیرد."

به علت سال‌ها جنگ در غور بسیاری از باشندگان ولسوالی‌های بالا مرغاب، چهار صده، الفاروق و الله یار از ارائه خدمات مخابراتی تا حال محروم اند.

قابل یاد آوریست که ولسوالیهای الفاروق و الله یار تازه با روی کار آمدن حکومت به رهبری طالبان ایجاد شده اند.

باشنده‌های ولایت غور میگویند اگر مشکلات شبکه‌های مخابراتی مرفوع نشود زنده گی بر آنها دشوار خواهد شد و به چالشهای آنان روز به روز افزوده خواهد شد.

"اگر این روال ادامه پیدا کند شهروندان فیروزکوه به مشکلات و چالش‌های زیادی روبرو خواهند شد."

XS
SM
MD
LG