لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۹:۵۲

کنفرانس بین‌المللی در مورد افغانستان؛ کمک پولی که ملل متحد توقع داشت حاصل نشد


کنفرانس جلب کمک مالی به افغانستان به میزبانی ملل متحد، جرمنی، بریتانیا و قطر به طور مجازی برگزار شد
کنفرانس جلب کمک مالی به افغانستان به میزبانی ملل متحد، جرمنی، بریتانیا و قطر به طور مجازی برگزار شد

سازمان ملل متحد ناوقت دیروز (پنجشنبه ۱۱ حمل) اعلام کرد که کشور‌های کمک کننده وعده کردند که دو میلیارد و چهل و چهار میلیون دالر به افغانستان مساعدت می‌کنند.

این مبلغ کمتر از پولِ است که سازمان ملل متحد تقاضا کرده است.

انتونیو گوترش منشی عمومی ملل متحد در آغاز کنفرانس جلب کمک مالی به افغانستان گفت که وضعیت بشری در این کشور طی ماه‌های گذشته به طور نگران کننده‌ای بدتر شده است.

گوترش افزود که حدود ۹۵ درصد مردم در افغانستان غذای کافی ندارند و ۹ میلیون نفر با خطر گرسنگی روبه‌رو استند: "درخواست کمک مالی ما برای افغانستان در سال جاری ۴.۴ میلیارد دالر است که بزرگترین درخواست در جهان برای یک کشور می‌باشد. ما همراهِ شرکای خود قصد داریم که برای ۲۲ میلیون نفر غذا، آب، مراقبت‌های بهداشتی، سرپناه، آموزش و سایر کمک‌های حیاتی را فراهم سازیم."

سرمنشی ملل متحد همچنان گفت که شماری از مردم در افغانستان فرزندان و اعضای بدن خود را می‌فروشند تا به خانوادۀ خود غذا تهیه کنند.

او در عین حال بار دیگر خواستار بازگشایی مکتب‌های متوسطه و لیسۀ دخترانه در افغانستان شد.

گوترش گفت، عمیقاً متاسف است که دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم، از آموزش محروم مانده اند.

وی افزود که هیچ توجیهی برای چنین تبعیض وجود ندارد.

طالبان قبل از آغاز سال تعلیمی در مناطق سردسیر افغانستان وعده داده بودند که تمام مکاتب دختران در افغانستان در سوم حمل بازگشایی می‌شوند.

اما زمانیکه در سوم حمل دختران با شور و اشتیاق به مکاتب شان رفتند، به دختران بالاتر از صنف ششم گفته شد که تا امر ثانی به مکتب نیایند.

طالبان دلیل این تصمیم شان را ظاهراً طرح یونیفورم برای دانش آموزان دختر بالاتر از صنف شش مطابق شریعت و عنعنات مردم افغانستان خوانده اند.

کنفرانس جلب کمک مالی به افغانستان دیروز پنجشنبه به میزبانی ملل متحد، جرمنی، بریتانیا و قطر به طور مجازی برگزار شد.

XS
SM
MD
LG