لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۳۲

نشست چین خواستار مبارزه قاطعانه طالبان علیه گروه‌های تروریستی شد


نشست کشورهای همسایه افغانستان در چین

در اعلامیۀ مشترکِ نشست کشورهای همسایه افغانستان گفته شده است که طالبان برای فاصله گرفتن از گروه های تروریستی باید "اقدامات آشکارتری" اتخاذ کنند.

در اعلامیه آمده که در زمینۀ سرکوب سازمان‌های تروریستی و نابودی کمپ های آموزشی این سازمان ها قاطعانه گام برداشته شود تا اطمینان حاصل شود که افغانستان هرگز بار دیگر به محل پرورش و پناهگاه تروریستان مبدل نمی‌شود.

طالبان قبلاً گفته اند که با گروه های تروریستی رابطه ندارند و از قلمرو افغانستان ضد هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

نشست دو روزۀ وزیران خارجۀ چین، روسیه، ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در مورد افغانستان به میزبانی چین در شهر تونکسی این کشور برگزار شد.

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان نیر در رأس یک هیئت در این نشست اشتراک کرده بود.

در اعلامیه همچنان با اشاره به اهمیت تداوم اقدامات لازم برای تضمین حقوق زنان و آموزش کودکان در افغانستان، خواسته شده است که اقدامات برای بهبود وضعیت زندگی مردم و تضمین حقوق اساسی همه افراد از جمله زنان اتخاذ شود.

در بیانیه گفته شده که همسایه های افغانستان همچنان نگران مشکلات شدید انسانی در این کشور هستند و به ارائه کمک‌های بشردوستانه برای مردم افغانستان و حمایت از احیای اقتصاد این کشور ادامه خواهند داد.

اضافه از هفت ماه می‌شود که طالبان بر افغانستان دوباره حاکم شده اند اما هیچ کشوری حکومت طالبان را هنوز به رسمیت نشناخته است.

رعایت حقوق بشری به خصوص حقوق زنان و اجازه دادن به همه دختران برای آموزش یکی از خواسته های عمده جامعۀ جهانی از طالبان است.

طالبان بر خلاف وعدۀ قبلی شان در سوم ماه حمل اعلام کردند که مکتب‌های متوسطه و لیسه دخترانه در افغانستان تا اطلاع بعدی بسته خواهند بود.

XS
SM
MD
LG