لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۱ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۳۳

اخراج ۷۳ دیپلمات روس از چهار کشور اروپایی


آرشیف- عکس جنبه تزئینی دارد

دنمارک، سویدن، ایتالیا و اسپانیا، همه امروز پنجم اپریل به مسکو از اخراج ده‌ها دیپلمات روس اطلاع داده اند.

یپی کوفود، وزیر خارجۀ دنمارک امروز گفت که به سفیر روسیه در کپنهاگن ابلاغ شده است که ۱۵ کارمند سفارت روسیه اخراج شده اند و حکومت دنمارک قویاً اعمال نیروهای روس در بوچا را نکوهش می‌کند.

لوئجی دی مایو، وزیر خارجۀ ایتالیا هم گفته است که روم به مسکو اطلاع داده است که از ۳۰ دیپلمات روس خواسته شده است که بنابر «دلایل امنیت ملی» روم را ترک کنند.

اسپانیا و سویدن نیز پس از دنمارک و ایتالیا اعلام کردند که ۲۸ دیپلمات روس را در پاسخ به گزارش‌ها از اوکراین اخراج می‌کنند.

سویدن و اسپانیا این دیپلماتان را به ایجاد تهدید به امنیت ملی آن‌ها متهم کرده اند.

آن لینده، وزیر خارجۀ سویدن به خبرنگاران گفت که دلیل این است که آن‌ها یعنی دیپلمات‌ها کنوانسیون ویانا را رعایت نمی‌کردند و سرگرم گردآوری غیرقانونی اطلاعات استخباراتی بودند.

خانم لینده افزود که روشن است که نیروهای روس جنایات جنگی را در اوکراین مرتکب شده اند.

ماریا زاخارووا
ماریا زاخارووا

ماریا زخارووا، سخنگوی وزارت خارجۀ روسیه در واکنش به این همه گفت که مسکو تدابیر مناسب را روی دست خواهد گرفت.

خوزه مانوئل الباریس، وزیر خارجۀ اسپانیا گفت که انتظار می‌رود روسیه دست به اقدام تلافی جویانه بزند، هر چند به گفته‌اش اسپانیا تصمیم ندارد که سفیر روسیه در مادرید را اخراج کند.

وزیر خارجۀ اسپانیا گفت که امیدوار است که چینل‌های ارتباطی باز نگه داشته شوند در صورتی که به گفته‌اش چانس مذاکرات برای پایان بخشیدن جنگ وجود داشته باشد.

ده‌ها دیپلمات روس پس از آن اخراج می‌شوند که گزارش هایی در مورد ادعاهای ارتکاب جنایات جنگی توسط نیروهای روس در شهرک بوچا در اوکراین پخش شد.

فرانسه، بلجیم، سلواکیا، بلغاریا، هالند و برخی کشور‌های دیگر نیز اخیراً شماری از دیپلمات‌های روس را به اتهام فعالیت‌های جاسوسی اخراج کردند.

XS
SM
MD
LG