لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱ جوزا ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۴۳

دیدبان حقوق بشر: جامعه جهانی برای رهایی زنان بازداشت شده در بامیان صدا بلند کند


شماری از دخترانی که در جریان یک نشست در بامیان به رسم اعتراض بنر نصب شده از سوی طالبان را پاره کردند، بازداشت شده اند.

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید، نگران گزارش های اند که گفته می‌شود طالبان ۱۱ زن را در ولایت بامیان دست‌گیر کرده‌اند.

مقام‌های این سازمان می‌گویند، از جامعهٔ جهانی می‌خواهند تا بررسی ها را در مورد این زنان آغاز کنند و برای رهایی آنها صدا بلند کنند.

در ویدیوی منتشر شده از چند روز پیش دیده می‌شود که شماری از دختران بامیانی در یک نشست طالبان، بنر های نصب شده در استیج را پاره می‌کنند.

برخی از فعالان و رسانه های داخلی در بامیان در بارهٔ این واقعه گزارش دادند که این دختران پس از آن به رسم اعتراض دست به برهم زدن نشست زدند که طالبان آن‌ها را در مورد موضوع مکاتب دختران خواسته بود، اما در نشست در مورد دارایی‌های منجمد شده دافغانستان بحث می‌شد.

اما این واقعه با واکنش های به همراه بود و پس از آن گزارش های در مورد دست‌گیری ۱۱ دختر در بامیان به نشر رسید.

شماری از رسانه های محلی و جهانی گزارش های را منتشر کردند که از جمعهٔ گذشته الی دیروز پنجشنبه تاریخ هفت ماه اپریل طالبان به گونهٔ تدریجی در این ولایت ۱۱ زن را دست‌گیر کرده‌اند.

مقام‌های سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گویند، نگران سرنوشت زنان دست‌گیر شده و ناپدید شده هستند.

هیدر بار مسئول بخش آسیای این سازمان در این مورد به رادیو آزادی گفت: "ما در مورد گزارش های نگرانیم که زنان به اتهام پاره کردن یک بنر در نشست طالبان از سوی آن‌ها دست‌گیر شده اند، این برای ما یاد آور قضیهٔ چند ماه پیش است که فعالان حقوق زن هنگام راه‌پیمایی دست‌گیر شدند و هفته ها در بند بودند، ما از جامعهٔ‌جهانی می‌خواهیم که هرچه زودتر بررسی را آغاز کنند که آن‌ها کجا اند،‌ چطور هستند و برای رهایی شان صدا بلند کنند و اطمینان حاصل کنند که آن‌ها در بند نیستند."

رادیو آزادی تلاش کرد در بارهٔ این موضوع از ریاست عمومی استخبارات و وزارت امور داخلهٔ طالبان بپرسد،‌ اما هیچ یک از مقامات این دو اداره دستیاب نشدند.

پیش از این طالبان در کابل و بلخ نیز شماری از زنان معترض را دستگیر کرده اند و حتی بیشتر شان تا یک ماه در بند بوده اند که آن‌ زمان نیز واکنش های را در این مورد در داخل و خارج از کشور برانگیخته بود.

اما پس از آن وزارت امور داخله طالبان با نشر اعتراف ویدیوی شماری از زنان این ادعا را مطرح کرد که این زنان بر اعتراضات ضد طالبان تشویق شده بودند.

این واقعه در ولایت بامیان پس از آن رخ داده است که طالبان در بیشتر از هفت ماه حکومت خود همچنان به دختران بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکتب را نمی‌دهند.

XS
SM
MD
LG