لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۴۸

طالبان دیپارتمنت موسیقی پوهنزی هنرهای زیبای پوهنتون کابل را بستند


شماری از دانش‌جویان پوهنزی هنرهای زیبای پوهنتون کابل تایید می‌کنند که طالبان دیپارتمنت موسیقی این پوهنزی را بسته کردند.

یکی از دانشجویان این پوهنزی که چهار سال در رشته موسیقی درس خوانده و نمی‌خواهد نامش گرفته شود می‌گوید که با سرنوشت نامعلوم رو به رو شده است: "دیپارتمنت کاملاً بسته شده است، ما محصلان فقط در صنف‌های دیگر درس نظری می‌خوانیم، ما خو امتحانات را سپری کردیم، منوگراف را هم کامل کرده ایم، اما نمی‌دانیم سند را به ما می‌دهند یا خیر."

این دانش‌جو می‌گوید بیشتر هم‌صنفانش پوهنتون را رها کرده اند.

حبیب میرزایی، یکی از دانش‌جویان دیپارتمنت سینما به رادیو آزادی گفت که بخش موسیقی از سوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان بسته شده است، زیرا آنان موسیقی را حرام می‌دانند.

حبیب می‌گوید برخی از دانش‌جویان باقی‌مانده موسیقی میان رشته‌های آنان و برخی بخش‌های دیگر تقسیم شده‌اند: "دیپارتمنت موسیقی از سوی امر به معروف و نهی از منکر طالبان بسته شد و آن‌ها موسیقی را حرام دانستند."

یک دانش‌جوی دیگر پوهنتون کابل که نمی‌خواهد نامش در گزارش ذکر شود می‌گوید، این اقدام طالبان دانش‌جویان را از آموزش دل‌سرد ساخته‌ است.

وحید ساغر آمر دیپارتمنت موسیقی پوهنزی هنرهای زیبا در این باره به رادیو آزادی گفت: "یپارتمنت موسیقی به گونهٔ کامل بسته شد، امتحانات محصلین نیز گرفته شد، اما محصلین صنف‌های دوم و سوم بی‌سرنوشت ماندند."

یکی از استادان این دیپارتمنت می‌گوید، نگران امنیت جانش است.

این استاد به شرط نگرفتن نامش به رادیو آزادی گفت، در این دیپارتمنت یک چند درس محدود به گونهٔ نظری به دانش‌جویان سال چهارم برای تکمیل کریدت تدریس می‌شود،‌ اما برای آموزش‌های عملی استفاده از آلات موسیقی قطع شده است.

او گفت: "برای آموزش‌های عملی در دیپارتمنت همه تجهیزات به گونهٔ کامل مهرو لاک شده، آن‌ها نمی‌خواهند که محصلین و استادان آن را استفاده کنند."

این استاد می‌گوید، از زمانی که دیپارتمنت موسیقی و تئاتر از هم جدا و مستقل شده بود به حیث استاد فعالیت می‌کرد.

رادیو آزادی تلاش کرد تا در مورد این ادعا‌ها از سخنگویان حکومت طالبان، وزارت تحصیلات عالی و سخنگویان وزارت امر به معروف و نهی از منکر بپرسد اما آنها دستیاب نشدند.

پیش از این نیز شماری از هنرمندان شاکی بودند که طالبان برای‌شان اجازهٔ فعالیت را نمی‌دهند حتی چندی پیش در شبکه‌های اجتماعی تصاویر و ویدیو‌های از هنرمندان محلی منتشر شد که در آن دیده می‌شد طالبان وسایل موسیقی را در گردن‌شان آویزان کرده و برای بازجویی آن‌ها را به قرار گاه خود برده بودند.

پیش از این شکایت، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان به رادیو آزادی گفته بود که موسیقی در شریعت اسلام حرام است.

XS
SM
MD
LG