لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۶ جوزا ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۵۰

جو بایدن: جنگ روسیه علیه اوکراین به مثابه "نسل کشی" است


ویرانی های ناشی از تهاجم روسیه بر اوکراین

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا می‌گوید که جنگ روسیه علیه اوکراین به مثابۀ "نسل کشی" است.

رئیس جمهور بایدن دیروز سه‌شنبه در سخنرانی در ایالت آیووا نخست اعمال روسیه در اوکراین را «نسل کشی» توصیف کرد و گفت که بودجۀ خانوادگی امریکایی‌ها یا توانایی‌شان برای خریدن تیل نباید به این که یک دیکتاتور در آن سوی دنیا اعلام جنگ می‌کند یا مرتکب نسل کشی می‌شود، وابسته باشد.

آقای بایدن سپس به خبرنگاران گفت که بخاطری کلمه "نسل کشی" را استفاده کرد که روشن‌تر شده است که پوتین فقط تلاش می‌کند تا مفکورۀ اوکراینی بودن را محو کند و به گفتۀ رئیس جمهور بایدن شواهد زیادی در این مورد است.

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا
جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

او افزود که حقوق دانان می‌توانند تصمیم بگیرند که این اقدام پوتین نسل کشی است یا نه، اما آقای بایدن گفت که یقیناً این کار به نظرش نسل کشی است.

این در حالی است که پوتین وعده کرده است تا زمان دست یافتن به اهدافش به جنگ ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور بایدن این سخنان را در حالی ابراز کرده است که به گزارش رسانه‌های امریکا، پنتاگون نشست سری تولید کنندگان بزرگ سلاح امریکا را برای بحث در مورد ظرفیت و توانایی آن‌ها به هدف حمایت از اوکراین در جنگ علیه روسیه برگزار خواهد کرد.

رسانه‌های امریکا دیروز سه‌شنبه به نقل از مقامات پنتاگون گزارش دادند که این وزارت میزبان نمایندگان از هشت تولید کنندۀ سلاح امریکا خواهد بود تا در مورد میزان نیازمندی اوکراین به اسلحه و این که این شرکت‌ها چه قدر می‌توانند به آن رسیدگی کنند، بحث شود.

در گزارش‌ها به نقل از منابعی که نام‌های‌شان افشا نشده، آمده است که مقامات در مورد پیشنهاد‌ها برای سرعت بخشیدن تولید سلاحی که به وزارت دفاع اوکراین اهمیت کلیدی دارد، نیز بحث خواهند کرد.

رسانه‌های امریکا دیروز ۱۲ اپریل به نقل از منابع نامعلوم نیز گزارش دادند که انتظار می‌رود ایالات متحده امریکا همچنان اعلام کند که به زودی کمک‌های تازۀ نظامی به ارزش صدها میلیون دالر به اوکراین خواهد فرستاد.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین
ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین بر ایالات متحده و اروپا فشار آورده است که اسلحه و تجهیزات نظامی سنگین‌تر در اختیار اوکراین بگذارند تا بتواند علیه روسیه در شرق اوکراین مقابله کند.

انتظار می‌رود که روسیه عملیات نظامی‌اش را در شرق اوکراین افزایش دهد.

XS
SM
MD
LG