لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۹ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۳۸

پنتاگون: کار روی انتقال و پرداخت غرامت به خانواده‌ احمدی جریان دارد


منزل مسکونی در نزدیک میدان هوایی کابل که هدف حمله هوایی امریکا قرار گرفت

وزارت دفاع امریکا می‌گوید، خانواده‌ای را که در ۲۹ آگست در نتیجۀ حمله طیارۀ بی‌سرنشین آنان قربانی شدند، از یاد نبرده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا روز گذشته در پاسخ به پرسش رسانه‌ها گفت، آنان بالای موضوع انتقال این خانواده به امریکا و پرداخت غرامت به آنان کار می‌کنند: "خبر تازه‌ای از خانواده احمدی نداریم اما برایتان گفته می‌توانم که ما انتقال این خانواده به ایالات متحده را فراموش نکردیم، مطمئن باشید که در بخش مالی هم به درستی اجراآت می‌کنیم. کار این روند جریان دارد و ما فعالانه آن را تعقیب می‌کنیم. می‌دانم که در حال حاضر چیز زیادی برای نشان دادن پیشرفت وجود ندارد، اما این بدان معنی نیست که کار زیادی انجام نشده است."

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا این را هم گفت که آنان این موضوع را به گونۀ جدی پیش می‌برند و برایشان مهم است.

این حملۀ طیارۀ بی‌سرنشین امریکا زمانی رخ داد که در حمله به میدان هوایی بین‌المللی کابل که مسئولیت آن را گروه داعش به عهده گرفت، به شمول ۱۳ سرباز امریکایی بیش از ۱۷۰ تن کشته و حدود ۱۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

ایمیل احمدی، برادر زمری احمدی که ۱۰ عضو خانواده‌اش در این رویداد کشته شدند، به روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، در افغانستان با تهدیدهای متعددی روبرو است و منتظر است که روند انتقالش به امریکا هرچه زودتر آغاز شود.

او گفت: "کارهای ما پیشرفت صورت گرفته، منتطر هستیم ببینیم که انشاالله توکل به خدا چه نتیجه می‌دهد، منتظر هستیم ما هم که به زودترین فرصت انتقال داده شویم."

پیش از این آقای احمدی در صحبت با رادیو آزادی انتقاد کرده بود که بعد از روزی که حادثه رخ داده تا هنوز جز گپ و وعده هیچ کاری دیگری برایشان نشده است.

مسئولان وزارت دفاع امریکا در ماه آگست سال ۲۰۲۱ در روز نخست حمله از آن دفاع کردند و گفتند که افراد داعش را در آن هدف قرار دادند.

اما پس از آنکه روزنامۀ نیویارک تایمز یافته‌های تحقیقات خود را در این زمینه نشر کرد، جنرال کنت فرانک مکنزی، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده امریکا در ۱۷ سپتمبر این را پذیرفت که در این حمله‌شان تنها افراد ملکی کشته شدند و آن را یک خطای غم‌انگیز خواند.

XS
SM
MD
LG