لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۴۵

حکومت مقدونیه شمالی دستور اخراج شش دیپلمات روسی را صادر کرد


بیرق های ملی مقدونیه شمالی

وزارت امور خارجه مقدونیه شمالی دیروز (۱۵ اپریل) در اعلامیه‌ای گفت که شش دیپلمات روسی به دلیل انجام فعالیت‌های مغایر با کنوانسیون ویانا در زمینه روابط دیپلماتیک، افراد نامطلوب اعلام شده اند.

براساس اعلامیه، این افراد باید طی پنج روز آینده قلمرو جمهوری مقدونیه شمالی را ترک کنند.

سفارت روسیه در شهر اسکوپیه پایتخت مقدونیه شمالی، این اتهامات را "کاملاً بی‌اساس" خوانده و در مورد"عواقب جدی" این حرکت، هشدار داده است.

این سفارت در توییتر خود نوشته که جانب روسیه اقدامات لازم را انجام خواهد داد، نه لزوماً بالمثل، بلکه به گفتۀ این سفارت، معنی دار به حیث پاسخ به این گام.

این دومین اخراج دیپلمات‌های روسی از مقدونیه شمالی پس از تهاجم بی‌دلیل روسیه بر اوکراین است.

ماه گذشته نیز به پنج دیپلمات روسی دستور داده شد که مقدونیه شمالی را به دلیل آنچه که اسکوپیه آنرا فعالیت‌های دیپلماتیک "نامناسب" توصیف کرده بود، ترک کنند.

قبل از این در سال ۲۰۲۱ مقدونیه شمالی، دو دیپلمات روسی را در دو رویداد جداگانه اخراج کرده بود و دو سال قبل از آن، یک دیپلمات روسی به دلایل امنیتی و در همبستگی با بریتانیا به خاطر مسمومیت سرگی سکریپال جاسوس سابق روسی و دخترش در سالزبری بریتانیا، از مقدونیه شمالی اخراج شد.

بعد از تهاجم غیرموجۀ روسیه بر اوکراین، روابط مسکو با اکثر کشورهای غربی و اروپایی با تنش‌های جدی مواجه شده و تاکنون ده‌ها دیپلمات روسی از کشورهای مختلف اخراج شده اند.

تنها در اخیر ماه مارچ سالجاری میلادی، ۲۱ دیپلمات روسی از بلجیم، ۱۷ دیپلومات از هالند، ۴ دیپلمات از آیرلند و یک دیپلمات روسی از جمهوری چک اخراج ‌شدند.

XS
SM
MD
LG