لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۵۵

نیویارک: تلفات ناشی از بمبارد پاکستان بر خوست و کنر افزایش یافته است


آرشیف- شماری از روزنامه های جهان

روزنامه نیویارک تایمز به بمباران هوایی اخیر در خاک افغانستان و افزایش تلفات ناشی از آن توجه کرده است.

در مطلب به نقل از مقام‌های حکومت طالبان آمده که بر اثر بمباران پاکستان در شرق افغانستان شمار کشته شدگان به دستکم ۴۵ تن رسیده است.

در ادامه آمده که از بازگشت طالبان به قدرت در اواسط ماه اگست پارسال، مقام‌های پاکستان ادعا کرده اند که جنگجویان تندرو از خاک افغانستان در داخل پاکستان دست به حمله می‌زنند.

به تازگی، وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای بی‌آنکه در مورد حمله‌های اخیر چیزی بگوید، از حکومت طالبان خواست که علیه گرو‌ه‌های هراس افگن اقدام کند. در بیانیه از طالبان پاکستانی نام گرفته شده است.

اما حکومت طالبان پناه دادن به گروه‌های تروریستی را رد می‌کنند.

در ادامه مطلب آمده که شبیر احمد عثمانی رئیس اطلاعات و فرهنگ خوست گفته است که طیاره‌های پاکستان اوائل روز شنبه به مناطقی در ولایت‌های خوست و کنر حمله کردند که در نتیجه آن زنان و کودکان هم کشته شده اند.

حکومت طالبان ضمن نکوهش حمله‌های اخیر گفته است که مشکل باید از راه سیاسی حل شود. ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان به پاکستان هشدار داده که تکرار چنین حمله‌های عواقب خوب نخواهد داشت.

نیویارک تایمز مطلب خود را با نقل قول محمد خراسانی سخنگوی تحریک طالبان پاکستان به پایان رسانده. او به اردوی پاکستان گفته که به جای بمباران به گفته او بر مردم مظلوم و کمپ‌های مهاجران با آنان در میدان جنگ بجنگند.

مجله آنلاین رسپانسیبل استیت کرافت هم مطلبی منتشر کرده در مورد موضوع مشابه.

در مطلب آمده که حمله‌های هوایی اخیر پاکستان به خاک افغانستان نشان دهنده انتقام گیری پاکستان از حمله‌های تحریک طالبان پاکستان بود.

در ادامه به دو عملیات نظامی اردوی پاکستان اشاره شده است.

یکی ضرب عضب در سال ۲۰۱۴ و دیگر هم رد الفساد در سال ۲۰۱۷ که در نتیجه به نوشته مجله گروه‌های تندرو سرکوب شدند.

اما در بخشی از مطلب آمده که پس از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان، طالبان پاکستانی هم بار دیگر جان گرفته و از حکومت طالبان به عنوان نمونه تکرار شدنی الهام گرفته اند.

به تازگی، مقام‌های پاکستان گفتند که در حمله طالبان پاکستانی در نزدیکی مرز افغانستان هفت سرباز پاکستانی کشته شدند. نویسنده با توجه به این حمله‌ها پیش بینی کرده که شاید روابط پاکستان با طالبان افغان خراب شود.

XS
SM
MD
LG