لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۳۷

افغانستان

چین از حکومت طالبان و اسلام آباد خواست اختلافات شان را حل کنند

عکس: آرشیف

چین به روز پنجشنبه از اسلام آباد و حکومت طالبان خواست که اختلافات شان را از راه گفتگو حل کنند.

چین این خواست را پس از آن مطرح کرد که بر اساس گزارش ها٬ در حملات هوایی پاکستان در اوائل این هفته در مناطق سرحدی ولایت های خوست و کنر٬ حد اقل ۴۷ تن کشته شدند.

وزارت خارجۀ طالبان در اعتراض به این حملات، سفیر پاکستان را در کابل احضار کرد و در یک اقدام مشابه پاکستان نیز شارژدافیر سفارت افغانستان تحت کنترل حکومت طالبان در اسلام آباد را احضار کرد.

وانگ وینبین سخنگوی وزارت خارجۀ چین به خبرنگاران در پیکنگ گفت که خشونت اخیر در مناطق مرزی به دلیل حملات به نیروهای پاکستانی صورت گرفته که ادعا می‌شود از خاک افغانستان انجام شده بود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

آیسلند کمک بشری به افغانستان فراهم کرد

تصویر آرشیف: ریکیاویک مرکز آیسلند

ایسلند ۴۹ میلیون کرون معادل ۲۹۶ هزار دالر امریکایی را با صندوق بشردوستانه افغانستان کمک کرده است.

دفتر هماهنگی کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد ( اوچا) روز گذشته از کمک های ایسلند به افغانستان استقبال کرد و گفت که با این کمک، میزان کمک های ایسلند به صندوق بشردوستانه افغانستان از ۲۰۲۰ به اینسو به ۹۵ میلیون کرون ایسلندی رسید.

با به قدرت رسیدن دوباره طالبان، افغانستان دچار بحران اقتصادی شده است که براساس آن سازمان ملل متحد همواره خواهان کمک های بشری کشورها و نهاد های بین المللی به شهروندان افغانستان شده است.

سازمان ملل یک مرکز جدید صحی را در کندهار ایجاد کرد

کندهار در نقشهٔ افغانستان

کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان ( یو این ایچ سی آر) از ایجاد یک مرکز صحی در قریۀ اعظم قلعه ولایت کندهار خبر داده است.

این سازمان به روز سه شنبه در تویترش نوشت که این مرکز صحی به ۴۳۰۰ بیجاشدۀ داخلی در این ساحه خدمات صحی را فراهم خواهد کرد.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان افزوده که این مرکز صحی مجهز با سولر سیستم یا برق آفتابی است که امکانات بیشتر را برای بیماران مساعد می سازد.

از ایجاد این مرکز صحی در کندهار در حالی خبر داده شده که پس از به قدرت رسیدن دوبارهٔ طالبان، سازمان صحی جهان بارها نگرانی خود را در مورد وضعیت خدمات صحی در افغانستان ابراز کرده است.

پنج راکت٬ احتمالآ از افغانستان٬ به ازبکستان شلیک شده است

پُل دوستی که افغانستان را با ازبکستان وصل می کند

وزارت خارجه ازبکستان گفته که پنج راکت روزگذشته از افغانستان به قلمرو اینکشور شلیک شده اما منفجر نشده است.

در اعلامیه این وزارت آمده است که این راکت ها تلفات جانی در پی نداشته اما خسارات جزیی به خانه های نزدیک مرز وارد کرده است.

اعلامیه افزود که عصر روز سه شنبه پنج راکت احتمالاً از قلمرو افغانستان در نزدیکی دریای آمو در شهر ترمز این کشور شلیک شد.

ازبکستان تا هنوز حکومت طالبان را به رسیمت نشناخته اما خبرگزاری فرانسه گفته است که ازبکستان با حکومت طالبان روابط برقرار کرده است.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته اند و نه هم کسی یا گروهی مسولیت پرتاب این راکت ها را به به عهده گرفته است.

پیش از این در ماه اپریل امسال گروه داعش ادعا کرد که حمله راکتی را به قلمرو ازبکستان انجام داده اما وزارت خارجه ازبکستان در آنزمان این ادعا را نادرست خواند.

بیشتر از سه صد پناهجوی افغان از ترکیه اخراج می‌شوند

تصویر آرشیف: تعدادی از پناهجویان افغان که از ترکیه اخراج گردیده اند

بیش از ۳۶۰ پناهجوی افغان در آستانه اخراج از ترکیه قرار دارند.

خبرگزاری رسمی انادولوی ترکیه گزارش داده که ۳۶۳ پناهجوی افغان از سوی مقام های این کشور به شهر استانبول منتقل شدند تا از آنجا به زودی به افغانستان فرستاده شوند.

این پناهجویان در شهر ادیرنه ترکیه بازداشت شده بودند.

براساس گزارش خبرگزاری انادولو این پناهجویان افغان بگونه غیرقانونی در ترکیه زندگی میکردند و بنابر نداشتن اجازۀ قانونی اقامت دوباره به افغانستان فرستاده می شوند.

اما تاریخ دقیق فرستادن این پناهجویان به افغانستان مشخص نشده است.

ترکیه اخیراً روند اخراج پناهجویان افغان را سرعت بخشیده است،

ترکیه در ماه ثور امسال ۲۲۷ پناهجوی افغان را اخراج کرده و گفته بود که با پناهجویان غیرقانونی با جدیت برخورد خواهد کرد.

سازمان صحی جهان ارقام تازه یی از زخمی های زلزله در جنوبشرق افغانستان منتشر کرد

شماری از زخمی های زلزله در جنوبشرق افغانستان

سازمان صحی جهان (WHO) با نشر ارقام جدید زخمیان زلزلۀ اخیر درپکتیکا وخوست میگوید دریک هفته گذشته بیش از ۱۴۰۰ نفر به شفاخانه های این دو ولایت منتقل شده اند.

سازمان صحی جهان می گوید طبق ارقام سابق که تا ۲۸ جون بدست آمده بود٬ شمار زخمیان به ۲۹۴۹ نفر وجان باختگان به ۱۰۳۶ تن میرسید .

بر اساس ارقام سازمان صحی جهان٬ تاکنون کسی از زخمیان وفات نکرده ولی دریک هفته گذشته ۱۴۰۴ زخمی دیگر به شفاخانه ها انتقال یافته وشمار زخمیان اکنون درمجموع به ۶۰۸۳ نفر افزایش یافته است.

روند اعزام حجاج افغان به عربستان سعودی تکمیل گردید

تصویر آرشیف: نمایی از کعبهٔ شریف

مقامات حکومت طالبان میگویند روند اعزام حجاج به عربستان سعودی تکمیل شده است.

فضل محمد حسینی سخنگوی وزارت حج و اوقاف دریک پیام ویدیو ییکه از تلویزیون ملی افغانستان نشر شد گفت :

" سهمیۀ امسال عربستان سعودی برای وزارت ارشاد ، حج واوقاف ۱۳۵۸۲ نفر بود. الحمد الله این پروسه با بسیار موفقیت انجام شد وما همه حاجیان خود را به عربستان سعودی انتقال دادیم."

طالبان با اعلان مکمل شدن انتقال حاجیان به عربستان سعودی از خدمات همه جانبه برای حجاج اطمینان داده اند. از هر یکی از این حاجیان بیش از چهار هزار دالر پول اخذ شده است .

هزینه حج درسال های گذشته حدود دو هزار دالر بود ولی مقامات طالبان میگویند چون حکومت عربستان سعودی هزینه ادای حج را بلند برده است٬ بنآ مصارف امسال بلند است .

افراد مسلح بر موتر حامل نیروهای قول اردوی الفاروق طالبان در هرات گلوله باری کردند

موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

افراد مسلح ناشناس صبح امروز دوشنبه موتر حامل نیروهای قول اردوی الفاروق حکومت طالبان را در نزدیکی پوسته نمبریک ناحیه ششم شهر هرات به گلوله بستند.

یک مقام استخبارات طالبان این رویداد را به رادیوآزادی تایید کرد.

او گفت که این رویداد از سوی دو مرد مسلح ناشناس که سوار یک عراده ریگشاه بودند صورت گرفته است. او می‌گوید که یکی از مهاجمان از سوی طالبان کشته شده و یکی دیگر فرار کرده است.

این مقام طالبان که خواست نامش فاش نشود به رادیوآزادی گفت که یکتن از نیروهای طالبان در این حادثه زخم برداشته است.

منبع همچنان تایید می‌کند که در یک حادثه دیگر مردان مسلح ناشناس بالای یک موتر نیروهای هوایی در منطقه بلند آب شهر هرات نیز حمله کردند. او جزئیات بیشتر در مورد این رویداد ارائه نکرد.

از سوی هم یکتن از داکتران در شفاخانه حوزه وی هرات که از ترس طالبان نخواست نامش فاش شود، در صحبت به رادیوآزادی دو کشته و بیست زخمی را تایید می‌کند. او گفت دو غیرنظامی شامل زخمیان این رویداد هستند.

تاکنون کدام فرد و یا هم گروهی مسئولیت این رویدادها را به عهده نگرفته است.

پاکستان به افغان های که تذکره تابعیت داشته باشند اجازه سفر به افغانستان را می‌دهد

آرشیف- شماری از افغان ها در تورخم

مقام‌های طالبان در تورخم می‌گویند، پاکستان توافق کرده که تا فرا رسیدن عید قربان به افغانان دارندهٔ تذکره و کارت هویت اجازه رفتن به افغانستان را می‌دهند.

خبرگزاری باختر تحت کنترل طالبان به نقل از سید غازی الله هاشمی کمیسار تورخم خبر می‌دهد که با پاکستانی ها در تماس نزدیک اند تا مشکلات در نقطه صفری را حل کنند.

پاکستان پس از آن به افغانها ها اجازه رفتن به افغانستان را داد که یک مرد افغان روز شنبه در مرز خود را در زیر یک لاری کرد و به زندگی خود پایان داد.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان به این رویداد واکنش نشان داد و از پاکستان خواست که همسایه خوب باشد.

استقبال کمیته مصونیت خبرنگاران از رهایی دو خبرنگار از سوی طالبان

آرشیف - عکس جنبه تزئینی دارد

کمیته مصونیت خبرنگاران از رهایی دو خبرنگار از قید طالبان استقبال کرده است.

خان محمد سیال مسئول نشرات تلویزیون صدای پیوستون ارزگان و زوان تکل خبرنگار تلویزیون هیله ای هلمند روز جمعه و شنبه از سوی طالبان رها شدند.

کمیته مصونیت خبرنگاران در اعلامیه‌ای که دیروز یکشنبه از طریق توییتر این کمیته همگانی شده، از مسئولان طالبان خواست تا سه خبر نگار دیگر را نیز رها کنند.

عماد الدین دوران در ۲۴ ثور در کابل، میرزا حسینی مسئول رادیو آفتاب دایکندی در ۳ جوزا و جماالدین دلدار مسئول رادیو صدای گردیز در ۷ جوزا دستگیر و تا هنوز در زندان به سر می برند.

۱۲ دواخانه در ولسوالی بهارک تخار مسدود شدند

موقعیت ولایت تخار در نقشه عمومی افغانستان

وزارت صحت عامه حکومت طالبان می‌گوید، اداره بررسی از تطبیق قوانین صحی تخار ۱۲ دواخانه را در ولسوالی بهارک مهر و لاک کرده چون به گفته این وزارت این دواخانه ها بدون مجوز فعالیت داشتند.

شرافت زمان سخنگوی وزارت صحت عامه حکومت طالبان شام دیروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت: "نزده باب فارمسی در ولسوالی بهارک مورد نظارت و بررسی قرار گرفت که از این جمله ۱۲ باب آن از طرف تیم نظارتی تخار با حضور داشت نمایندگان ادارات همکار تا امر ثانی مهر و لاک و مسدود گردید."

او افزود که در جریان روند نظارت مقداری از ادویه تاریخ گذشته نیز جمع آوری شده است.

وزارت صحت عامه حکومت طالبان می‌گوید که این روند را در دیگر ولایات افغانستان هم آغاز کرده است.

در نتیجه نزاع بر سر آب در کاپیسا یک تن کشته شد

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه عمومی افغانستان

نزاع میان دو خانواده بر سر آب چاه در ولایت کاپیسا یک کشته و یک زخمی برجا گذاشت.

عبدالفتاح فائز، سخنگوی قوماندانی امنیۀ حکومت طالبان در ولایت کاپیسا به رادیو آزادی گفت که نزاع در منطقۀ "تترخیل" ولسوالی تگاب امروز یکشنبه صورت گرفت.

به گفته او در این رویداد یک مرد هشتاد ساله به ضرب چاقو کشته شده و یکی دیگر زخمی شده است.

فائز افزود که یک تن به اتهام قتل بازداشت شده است.

چپه شدن موتر رنجر طالبان در پنجشیر یک کشته و چهار زخمی برجا گذاشت

موقعیت ولایت پنجشیر در نقشه عمومی افغانستان

یک مقام محلی طالبان در پنجشیر می‌گوید که در نتیجۀ واژگون شدن یک موتر رنجر در این ولایت یک تن از نیروهای طالبان جان داد و چهار تن دیگر زخمی شدند.

مولوی نصر الله ملکزاده، رئیس اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در ولایت پنجشیر به رادیو آزادی امروز یکشنبه گفت، رویداد در منطقۀ سریچه در مرکز این‌ ولایت رخداده است.

او علت رویداد را بی احتیاطی راننده خوانده است.

حاصلات انگور در ولایت کندهار کاهش یافته است

آرشیف

دهقانان و تاجران کندهار از کاهش حاصلات انگور در این ولایت نگرانی دارند.

انجنیر عبدالباقی مدیر عامل اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کندهار امروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که خشکسالی‌ و مشکلات اقتصادی امسال حاصلات انگور را کاهش داده است.

به گفته وی، سال گذشته در این فصل روزانه حدود ۵۰ موتر انگور از راه سپین بولدک به پاکستان صادر می‌شد، اما حالا روزانه بین ۵ تا ۶ موتر انگور صادر می‌شود.

مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کندهار می‌گویند، تلاش می‌کنند که امسال صادرات را از مسیر ولایت‌های شمالی به کشورهای آسیایی میانه نیز آغاز کنند و در این مورد با حکومت طالبان نیز صحبت شده است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که خشکسالی‌های اخیر و همچنان بحران اقتصادی بر تجارت و بخش‌های مختلف دیگر تاثیر منفی گذاشته است.

مسئول سفارت حکومت طالبان در پاکستان خودکشی یک افغان در تورخم را تایید کرد

آرشیف - سرحد تورخم

سردار احمد شکیب، مسئول سفارت حکومت طالبان در پاکستان پذیرفت که دیروز شنبه یک افغان که می‌خواست از سرحد تورخم عبور کند، به دلیل اجازه ندادن از سوی سربازان پاکستانی خودش را زیر موتر کرده است.

آقای شکیب اواخر دیروز در تورخم به خبرنگاران گفت: "یک افغان که در میان صدها افغان دیگر ایستاده بود و می‌خواست تذکره اش را نشان دهد، از روی ناچاری و ناامیدی خود را زیر یک موتر کرد و به شهادت رسید."

مسئول سفارت طالبان در پاکستان این را نیز پذیرفت که روز گذشته یک کودک افغان هم زیر موتر افتاده و جان خود را از دست داده است.

سفارت پاکستان در کابل و چندین مقام طالبان دیروز این ادعا را رد کردند و گفتند که یکی از کشته شدگان این رویداد پاکستانی است.

سفارت طالبان در پاکستان نیز سخنان سردار احمد شکیب را در صفحه توییتر خود به نشر رسانده که به وضعیت اسفبار افغان‌ها در تورخم اشاره کرده و از مقامات پاکستانی خواسته است تا این مشکل را حل کنند.

در تورخم و سپین بولدک، مدت هاست که گزارش هایی مبنی بر آزار و اذیت افغان ها از سوی نیروهای پاکستانی به نشر رسیده، اما این کار تا هنوز هم متوقف نشده است.

امارات متحده عربی تجهیزات شفاخانه صحرایی را به مناطق زلزله زدهٔ افغانستان ارسال کرده است

تصویر آرشیف: جریان کمک رسانی به آسیب دیده گان زلزله اخیر در جنوبشرق افغانستان

امارات متحده عربی، تجهیزات شفاخانه های صحرایی و ادویه را به سه منطقه زلزله زده افغانستان ارسال کرده است.

خبرگزاری دولتی امارات متحده عربی، به نقل از عیسی سالم الداهیری، سفیر این کشور برای افغانستان گفته که این کمک ها شامل ۷۲ بستر، دو اتاق مجهز عملیات و تعدادی تجهیزات پیشرفته طبی و ادویه را شامل می شود.

به گفتۀ عیسی سالم الداهیری، امارات متحده عربی به کمک با زلزله زدگان افغانستان متعهد است و به همکاری اش ادامه خواهد داد.

ده روز قبل زلزله های شدید، ولایات پکتیکا و خوست و شماری از مناطق جنوب شرق افغانستان را تکان داد. در نتیجۀ این تکان ها و تخریب صد ها منزل رهایشی٬ حداقل ۱۰۰۰ تن کشته و حدود ۳۰۰۰ تن هم زخمی شدند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG