لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۳۹

سرمنشی سازمان ملل متحد در تلاش برای آوردن صلح در اوکراین٬ به مسکو سفر میکند


سرمنشی سازمان ملل متحد با امیدواری برای تامین صلح در اوکراین٬ با رئیس جمهور روسیه دیدار میکند.

سرمنشی سازمان ملل متحد امیدوار است که سفرش به مسکو و دیدار با مقام های ارشد روسیه، صلح را به اوکراین باز گرداند.

قرار است انتونیو گوتیریش روز سه شنبه (۲۶ اپریل) به مسکو برود و با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار کند.

ایری کانیکو معاون سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد روز جمعه (22 اپریل) به خبرنگاران در نیویارک، در مورد آجندای سفر گوتیریش جزئیات داد.

" تا اکنون چیزی که در آجندا شامل است، دیدار با وزیر خارجه روسیه و صَرف غذای چاشت است. سپس در عین روز، سرمنشی ملل متحد با رئیس جمهور پوتین می بیند. چیزی که آقای گوتیریش در نامه به هر دو رئیس جمهور نوشته، همین که انتظار دارد در مورد چگونگی آوردن صلح فوری به اوکراین گفتگو کند."

انتونیو گوتیریش سرمنشی سازمان ملل متحد به تازگی نامه های را به ماموریت های روسیه و اوکراین در این سازمان سپرده است.

دفتر گوتیریش می گوید که با حکومت اوکراین مشغول گفتگو است تا تاریخی برای بازدید انتونیو گوتیریش از کییف نیز تعیین شود.

با وجود تلاش های سیاسی، میدان های جنگ در اوکراین به ویژه شرق آن کشور داغتر شده است.

یک مقام ارشد نظامی روسیه گفته که کشورش در نظر دارد تا کنترول مکمل منطقۀ دونباس در شرق و بخش های از جنوب اوکراین را در دست گیرد.

رستم مینیکایف سرپرست فرماندهی مناطق مرکزی روسیه روز جمعه گفت که گرفتن جنوب اوکراین کمک می کند تا دسترسی به منطقه ترانسدینستر مالدوفا که طرفدار مسکو است، آسان تر شود. این منطقه هم مرز با اوکراین است.

وزارت دفاع اوکراین در یک تویت گفته که به دنبال گرفتن جنوب اینکشور، روسیه قصد دارد مالدوفا را اشغال کند، کشوری کوچکی که با رومانیا، کشور عضو ناتو مرز مشترک دارد.

فردا (۲۴اپریل) دقیقاً دو ماه از آغاز تهاجم روسیه بر اوکراین می گذرد. تا اکنون تلاش ها برای آتش بس و دپلوماسی هیچگونه نتیجه نداده و بر خلاف در یک هفته گذشته بر شدت جنگ در شرق و جنوب اوکراین افزوده شده است.

XS
SM
MD
LG