لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۳:۳۰

خبر ها

سکتور خصوصی در افغانستان آماده سرمایه گذاری در بخش انرژی است

تامین انرژی برق نیاز اساسی در افغانستان به شمار میرود.
تامین انرژی برق نیاز اساسی در افغانستان به شمار میرود.

کمیسیون اقتصادی حکومت طالبان می‌گوید تولید انرژی در اولویت قرار دارد و سکتور خصوصی نیز آماده سرمایه گذاری در این زمینه است.

این کمیسیون تمام وزارت خانه های سکتوری را توظیف کرده است تا در بخش تولید برق با نهادهای مربوط همکاری کنند.

در نشست این کمیسیون به ریاست وزارت انرژی و آب، وزارت معادن و پطرولیم، وزارت تجارت وصنعت، اتاق معادن وصنایع و سرمایه گذاران هدایت داده شده تا در قسمت تولید انرژی از زغال سنگ در پارک های صنعتی، شهرهای بزرگ اولویت داده و عملآ کار را آغاز کنند.

کمیسیون اقتصادی طالبان درحالی چنین اقداماتی را روی دست گرفته است که پیش از این پارک های صنعتی وشرکت های بزرگ تولیدی از نبود برق کافی شکایت کرده بودند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

روسیه تمرینات تاکتیکی آماده‌گی های هسته ای را در مرز های اوکراین آغاز کرد

نیرو های اوکراینی که در برابر قوای روسی می جنگند
نیرو های اوکراینی که در برابر قوای روسی می جنگند

روسیه "اولین مرحلۀ" تمرینات نظامی را برای افزایش آمادگی های نیروهای هسته ای تاکتیکی، در نزدیک سرحدات با اوکراین، آغاز کرده است.

وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه(۲۱ می) گفت که برای پاسخگویی و تضمین بی قید و شرط تمامیت ارضی و حاکمیت روسیه، در این تمرینات نظامی، تجهیزات واحدهای رزمی سلاح های هسته ای غیرستراتیژیک، اشتراک دارند.

برنامۀ این تمرینات نظامی در ۶ می اعلام شده بود و غرب، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را به "ادامه رفتار غیرمسئولانه" متهم کرده است.

قصر سفید ضبط تجهیزات خبرگزاری اسوشیتد‌پرس در اسرائیل را «نگران کننده» خواند

قصر سفید
قصر سفید

قصر سفید می گوید که سرگرم بررسی گزارشی است که در آن گفته شده، اسرائیل تجهیزات خبرگزاری اسوشیتدپرس را ضبط کرده است.

قصر سفید، امروزسه شنبه( ۲۱ می) این اقدام را «نگران کننده» خواند.

کارین ژان پییر، سخنگوی مطبوعاتی، گفت قصر سفید معتقد است روزنامه نگاران می توانند و حق دارند که وظایف خود را انجام دهند.

پیش از این، خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده بود که مقامات اسرائیلی کمره و تجهیزات نشراتی این خبرگزاری در جنوب اسرائیل را ضبط کرده اند و این خبرگزاری را به نقض قانون رسانه ای جدید با ارائه تصاویر به شبکه الجزیره متهم کردند.

سرپرست د افغانستان بانک طالبان: "تحریم‌ها بر ثبات مالی افغانستان تأثیر منفی گذاشته است"

هدایت‌الله بدری رئیس د افغانستان بانک
هدایت‌الله بدری رئیس د افغانستان بانک

رئیس سرپرست د افغانستان بانک می‌گوید که تحریم‌های جهانی بر سکتور بانکی افغانستان بر ثبات مالی این کشور تاثیر منفی گذاشته که زیان آن به مردم عام می‌رسد.

هدایت‌الله بدری رئیس سرپرست د افغانستان بانک در صحبت با معاون سرمنشی ملل متحد خانم روزماری دیکارلو گفت در نتیجه تحریم های جهانی در راه دسترسی افغانستان به بانک های جهانی موانع ایجاد شده که این عمل به مردم ضرر رسانده و قدرت خرید را کمتر ساخته است.

آقای بدری افزود رفع تحریم های جهانی بر سکتور بانکی افغانستان حق بشری مردم افغانستان و خواست آنها می باشد.

با برگشت دوباره طالبان به قدرت در افغانستان ، امریکا ۷ میلیارد دالر سرمایه افغانستان را منجمد کرد و بر سیستم های مالی و بانکی آن تحریم ها را وضع نمود.

بیرق ایران در سفارت آن کشور در کابل نیمه برافراشته شد

مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران و همراهانش
مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران و همراهانش

سفارت ایران در کابل برای ادای احترام به کشته شدن رئیس‌جمهور ، وزیر خارجه و مقامات دیگر آن کشور که در یک حادثه سقوط هیلیکوپتر جان‌های‌شان را از دست دادند، بیرق کشور شان را بر فراز سفارت در کابل نیمه برافراشته ساخته‌اند.

در حادثه سقوط هیلیکوپتر روز یکشنبه ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه و یک تعداد مقامات دیگر کشته شدند.

این هیلیکوپتر بخاطر خرابی هوا در شمال غرب ایران سقوط کرد.

از سوی دیگر امروز در هند و ترکیه هم به مناسبت کشته شدن رئیس جمهور ایران و هیئت همراه وی ماتم ملی اعلان شده و بیرق های آن‌ها نیمه بر افراشته می‌باشد.

رسانه های ایران: ملا برادر در راس یک هیئت طالبان در مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی اشتراک می‌کند

ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان
ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست الوزرای حکومت طالبان

رسانه های ایرانی خبر داده اند که یک هيئت بلند رتبه حکومت طالبان برای اشتراک در مراسم جنازه رئیس جمهور ، وزیر خارجه و دیگر مقامات این کشور دعوت شده است.

به اساس گزارش خبرگزاری محصلین ایران ایسنا، در ترکیب این هیئت که برای مراسم جنازه ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و همکارانش به تهران می رود معاون اقتصادی رئیس الوزرای حکومت طالبان ملا عبدالغنی برادر و سرپرست وزارت خارجه آنها امیر خان متقی شامل اند.

مقامات حکومت طالبان تا حال رسما در مورد این سفر چیزی نگفته اند.

مقامات حکومت طالبان روز گذشته در یک اعلامیه همدردی و غمشریکی خودرا به مناسبت کشته شدن رئیس جمهور ایران ابراهیم رئیسی و هیئت همراه وی به ملت ایران ابراز کردند.

ابراهیم رئیسی و هیيت همراهش روز یکشنبه بعد از اشتراک در مراسم افتتاح یک بند آب در شرق آذربائیجان و ملاقات با الهام علی یف رئیس جمهور این کشور در حال برگشت به تبریز بودند که هیلکوپتر حامل آنها در منطقه کوهستانی دیزمار سقوط کرد.

دلیل سقوط هیلیکوپتر آنها خرابی هوا خوانده شده است.

طالبان بار دیگر خواستار به رسمیت شناختن حکومت خود شدند

طالبان
طالبان

طالبان یک بار دیگر از جامعه جهانی خواستند که برای حل مشکلات افغانها حکومت آن‌ها را به رسمیت بشناسد.

سردار نعیم سرپرست سفارت طالبان در دوحه پایتخت قطر در ۳۴ مین اجلاس فورم امنیتی جهان دیروز به رسانه‌ها گفت که طالبان در تأمین امنیت و مبارزه با مواد مخدر گام‌های بزرگ برداشته و به این ترتیب در تأمین امنیت جهانی سهم گرفته و با در نظرداشت این حقایق به گفته او جهان باید امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد و به مشکلات افغان‌ها نقطه پایان بگذارد.

خبرگزاری باختر تحت کنترول طالبان از قول آقای نعیم نوشته که موقعیت جغرافیائی افغانستان نقش این کشور را در تأمین امنیت منطقه و جهان مهم می‌سازد.

مقامات طالبان قبل از این هم چندین بار خواهان به رسمیت شناختن حکومت شان شده بودند اما جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن حکومت آن‌ها شرط‌های زیاد گذاشته از جمله تامین حقوق زنان و دختران و ایجاد یک حکومت همه شمول در افغانستان .

رئیس‌جمهور قزاقستان: افغانستان به توجه خاص نیاز دارد

رئیس‌جمهور قزاقستان
رئیس‌جمهور قزاقستان

رئیس جمهور قزاقستان قاسم جومارت توکائیف می گوید که وضعیت افغانستان به توجه خاص نیاز دارد.

تریند رسانه که در مورد خبرهای اسیای میانه نشرات میکند نوشته است که رئیس جمهور قزاقستان در ملاقات امروز وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری شنگهای در آستانه گفته است که وضعیت افغانستان به دقت خاص نیاز دارد و این مهم است که کمک های حیاتی برای جلوگیری از بحران های بشری بیشتر در این کشور بطور دوامدار ادامه پیدا کنند و از تشبث قزاقستان برای ایجاد یک اداره انکشافی محلی ملل متحد حمایت شود.

رئیس جمهور قزاقستان همچنان گفته که بدون اقدامات فوری این بحران می تواند کره زمین را به یک بحران فاجعه آور طبعی رو به رو بسازد واز این رو به گفته او سازمان همکاری شانگهای باید فعالیت خود را در مبارزه با آفات طبعی منظم تر بسازد.

اتحادیه اروپا ۴۰۰ هزار دالر برای کمک به آسیب‌دیدگان سیلاب‌ها در افغانستان اختصاص داده است

اتحادیه اروپا این کمک‌ را برای آسيب‌دیدگان سیلاب‌های کمتر از یک‌ماه اخیر افغانستان در نظر گرفته است.
اتحادیه اروپا این کمک‌ را برای آسيب‌دیدگان سیلاب‌های کمتر از یک‌ماه اخیر افغانستان در نظر گرفته است.

اتحادیه اروپا برای کمک به سیلاب‌زدگان در شمال افغانستان حدود چهارصد هزار یورو معادل بیش از سی میلیون افغانی اختصاص داده است.

این اتحادیه امروز در بیانیه‌ای نوشت که هدف این کمک بشردوستانه آن ست تا به آسیب‌دیدگان در ولایت‌های بغلان، بدخشان و تخار کمک‌های اضطراری فوری رسانده شود.

در ادامه آمده است که کمک‌رسانی از سوی شرکایش، ACTED و DACAAR انجام خواهد شد.

ضیاءالدین صافی، سخنگوی برنامه جهانی غذا، WFP در افغانستان به روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، که به اثر سرازیر شدن سیلاب‌ها در ولایات شمال، شمال شرق و غرب افغانستان در ماه می ۵۴۰ نفر جان باخته‌اند. هنوز مقامات حکومت طالبان این آمار را به گونه رسمی تائید نکرده‌اند.

ولایت بغلان بیشترین تلفات و زیان مالی را در نتیجه سیلاب‌های چند روز پیش متحمل شده است.

سرازیر شدن سیلاب‌ها در ولایت‌های غور و فاریاب نیز ده ها قربانی برجای گذاشته است.

مردم در مناطق سیلاب‌زده از نهاد‌های مددرسان انتظار دارند که کمک‌های لازم را در اختیارشان قرار دهند.

جو بایدن: "حکم یک سارنوال محکمه جزائی بین‌الملل در مورد دستگیری رهبران اسرائیل توهین‌آمیز است"

جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا
جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا

جوبایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده گفته است که درخواست کریم خان سارنوال محکمه جزائی بین‌المللی برای صدور حکم دستگیری رهبران اسرائیل را نکوهش می‌کند و این درخواست را توهین‌آمیز توصیف کرده است.

کریم خان دیروز (دوشنبه، ۳۱ ثور) در بیانیه‌ای گفت که او برای بنیامین نتانیاهو، صدر اعظم اسرائیل، یوآف گالانت وزیر دفاع او و یحیی ابراهیم سنوار، از رهبران حماس، محمد المصری، فرمانده شاخه نظامی حماس و اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس به اتهام جنایات جنگی درخواست حکم بازداشت کرده است.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا حماس را به عنوان سازمان تروریستی می‌شناسند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کریم خان این موضوع را در بیانیه‌ای که پس از هفت ماه جنگ در غزه صادر شد، بیان کرده است.

آقای بایدن در بیانیه پ‌ای گفت که هیچ‌گونه برابری میان اسرائیل و حماس وجود ندارد.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز هشدار داده است که این اقدام به مذاکرات در مورد برقراری آتش‌بس در غزه صدمه می‌رساند.

مقام های اسرائیلی و فلسطینی پیش از این اتهامات مربوط به ارتکاب جنایات جنگی را رد کرده‌اند.

به اساس گزارش رویترز، نتانیاهو و گالانت به موارد مختلف از جمله مسئولیت گرسنه نگهداشتن غیرنظامیان به عنوان یک روش جنگی، ایجاد رنج و کشتار یا قتل عمدی به عنوان یک جنایت جنگی متهم شده‌اند.

سه رهبر حماس با اتهاماتی گوناگون مانند مسئولیت جنایاتی از جمله نابودی و قتل، گروگان‌گیری، شکنجه، تجاوز جنسی و دیگر اعمال خشونت آمیز روبرو هستند.

حال هیئتی از قضات، پیش از محاکمه تشخیص می دهند که آیا شواهد منجر به صدور احکام بازداشت خواهد شد یا خیر.

انتخابات ریاست جمهوری ایران به تاریخ ۲۸ ماه جون برگزار می‌شود

تصویر آرشیف از کمپاین های انتخاباتی گذشته در ایران
تصویر آرشیف از کمپاین های انتخاباتی گذشته در ایران

رسانه های دولتی ایران گزارش داده اند که انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۲۸ ماه جون امسال برگزار خواهد شد.

این پس از آن است که ابراهیم رئیسی و چندین مقام دیگر آن کشور بشمول حسین امیر عبدالهیان به اثر سقوط هلیکوپتر در این هفته جان باختند.

رئیسی، رئیس جمهور بود و عبداللهیان هم وزیر خارجه.

به گزارش رادیو فردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، در نشست عصر روز دوشنبه به اشتراک مقامات قوای مقننه و قضائیه ایران و با توافق شورای نگهبان، ۲۸ ماه جون سال ۲۰۲۴ تاریخ قطعی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد.

بر اساس قانون اساسی ایران، در صورت مرگ یا عزل رئیس جمهور، ظرف ۵۰ روز باید رئیس جمهور جدید انتخاب شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG