لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۱ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۰۱

افغانستان

به افغانهای گیرمانده در پاکستان٬ اجازه برگشت داده میشود

عکس آرشیف: یک مرد افغان مادر بیمار خود را به آنسوی مرز٬ به پاکستان انتقال می دهد.

در پاسخ به درخواست سفارت افغانستان در اسلام آباد٬ حکومت پاکستان پذیرفته است که به افغانها اجازه بدهد٬ تا با استفاده از تذکره هویت خود٬ سرحد را عبور کرده و به افغانستان بر گردند.

این تصمیم پس از آن اتخاذ گردید که تعداد زیادی از افغانهای که پاسپورت نداشتند در نتیجه سختگیری های وضع شده در مرز با افغانستان٬ اجازه سفر به کشور خود را نداشتند و در همانجا گیر مانه بودند.

محمد صادق نماینده خاص پاکستان برای افغانستان امروز دوشنبه در صفحه توتیرش نوشته است که افغان های دارندهٔ تذکره هویت٬ تا ۲۹ ماه اپریل اجازه داده می شود که از گذرگاه تورخم به افغانستان برگردند.

او افزود که قبلا تنها به بیماران افغان اجازه داده می شد که با تذکره به پاکستان رفت و آمد کنند.

پاکستان رفت و آمد افغانها را که بیشتر به داشتن پاسپورت و ویزه محدود ساخته است.

پیش از این، افغانهای گیرمانده در تورخم در تماس با رادیو آزادی شکایت کرده بودند که مقام های پاکستانی به بیماران دارای تذکره هم اجازه رفت و آمد را از مرز تورخم نمی دادند.

و حید الله یکی از افغانهای که مادرش در آنسوی سرحد گیر مانده است٬ میگوید: « کسی را با تذکره هم اجازه نمی دهند.مادرم گیرمانده، برادران و خواهران مان همچنان روز ها را در تورخم سپری می کنند و شام دو باره به شهر جلال آباد بر می گردند.»
سفارت افغانستان در پاکستان گفته است که افغانهای که میخواهند به کشور برگردند٬ با استفاده از تذکره خود سرحد را عبور کرده می توانند و باید از این فرصت استفاده کنند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

دالر جعلی وارد بازار های مبادله اسعار در کندهار و هلمند شده است

تصویر آرشیف

شماری از بازرگانان و صرافان در ولایت های کندهار و هلمند از سرازیر شدن دالرهای جدید تقلبی به بازار نگران هستند.

این صرافان به رادیو آزادی گفته اند که در دو ماه گذشته شماری از افراد اقدام به مبادله پول های تقلبی تازه چاپ شده در بازار کرده اند.

آنان می‌گویند که این کار اعتبار تبادله پول‌های خارجی را در بازار خدشه دار کرده است.

این صرافان می‌گویند دالر های تقلبی جدید در بازار با تفاوت اندکی از بانکنوت‌های اصلی آن چاپ شده است که تفکیک آن آسان نیست.

این درحالیست که پیش از این بانک مرکزی افغانستان به رهبری طالبان نیز از همه مردم افغانستان خواسته بود که در معاملات پولی خود دقت کنند.

بانک مرکزی از گفتگو ها در مورد پول های منجمد شده افغانستان استقبال کرده است

تصویر آرشیف: ساختمان بانک مرکزی افغانستان در کابل

بانک مرکزی افغانستان به رهبری حکومت طالبان از آغار گفتگوهای امریکا در مورد چگونگی غیرمنجمد شدن پول‌های افغانستان استقبال کرده است.

این بانک در یک پیام ویدیویی به رسانه‌ها از ایالات متحدۀ امریکا خواسته است تا پولی را که حق مردم افغانستان است، آزاد کند.

این بانک امیدوار است که این گفتگوها بتواند در آینده نزدیک روابط بانکی افغانستان را با سایر کشورها مانند گذشته احیا کند.

در همین حال، توماس ویست، فرستاده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در حساب تویتر خود گفت که در این مورد گفتگوهایی با نمایندگان طالبان در دوحه داشته است.

در خبرنامه آمده است که ایالات متحده می‌خواهد در پهلوی کمک های بشردوستانه به مردم افغانستان٬ در بخش های اقتصادی نیز کمک می کند.

این سخنان در حالی بیان میشود که ایالات متحده و برخی بانک های جهانی هنوز هم پول های منجمد شده افغانستان را آزاد نکرده اند.

در نتیجه پرتاب بم دستی بر یک مدرسه در ننگرهار هشت شاگرد زخم برداشته اند

ولایت ننگرهار در نقشه افغانستان

در نتیجه پرتاب بم دستی بر یک مدرسه دینی در ولسوالی رودات ولایت ننگرهار هشت تن از شاگردان این مدرسه جراحت برداشته اند.

عبدالبصیر زابلی سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت ننگرهار با ارسال معلوماتی در مورد این رویداد به رادیو آزادی گفته است که افراد ناشناس شب گذشته در قریه زینو بر مدرسه حضرت عثمان ذوالنورین بم دستی پرتاب کرده بودند که در نتیجه شاگردان مدرسه آسیب دیده اند.

بر اساس معلومات قوماندانی امنیه ولایت ننگرهار٬ زخمیان این رویداد به شفاخانه انتقال داده شده و تحت درمان قرار دارند.

وضعیت یکی از زخمیان این رویداد وخیم گزارش شده است.

مسوولیت این رویداد را تاکنون کس و یا گروهی به عهده نگرفته است٬ اما مسوولین امنیتی گفته اند که تحقیقات به هدف رد یابی عاملین ادامه دارد.

ایالات متحده: طالبان در روند توزیع کمک های بشری مداخله می‌کنند

تصویر از جریان امداد رسانی به مناطق زلزله زده در جنوبشرق افغانستان

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا می گوید که طالبان در راستای توزیع کمک های بشری در افغانستان مداخله می کنند و این نگرانی با حکومت طالبان در میان گداشته شده است.

در یک اعلامیه وزارت خارجه ایالات متحده امریکا آمده است که تام ویست نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان در دیدار با امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در تازه ترین دیدار خود در مورد روند کمک های بشری صحبت کرده است.

در این اعلامیه به کمک ۵۵ ملیون دالری ایالات متحده به زلزله زده گان افغانستان اشاره شده است تا با استفاده از آن نیازمندی های اساسی خانواده های آسیب دیده٬ تهیه گردد.

نگرانی ایالات متحده در خصوص مداخله طالبان در روند توزیع کمک های بشری در حالی مطرح شده است که پیش از این نیز مردم شکایت داشتند که کمک های بشری کشور هاو نهاد های بین المللی به صورت درست به افراد نیازمند توزیع نمی شود.

تایوان در همکاری با سره میاشت ترکیه به زلزله زده‌گان افغانستان کمک می‌کند

جریان کمک ها به زلزله زده ها در مناطق جنوبشرق افغانستان

تایوان، به زلزله زده های افغانستان از طریق ادارهٔ سره میاشت ترکیه٬ کمک می کند.

وزارت امور خارجه تایوان به روز جمعه در اعلامیه گفت، کشورش با سره میاست ترکیه همکاری می کند تا کمک ها هر چه زود تر به آسیب رسیده گان زلزله افغانستان برسد.

آماری رسمی از تلفات زلزله ماه جون در پکتیکا ٬ پکتیا و خوست، نشان می دهند که در این زلزله ۱۱۵۹ تن جان شان را از دست دادند، حدود ۲ هزار نفر دیگر زخمی شدند و در نتیجه تخریب اضافه تر از سه هزار خانه٬ ۳۵۰ هزار نفر دیگر متضرر شده اند.

تایوان پیش از این برای کمک به آسیب دیده گان زلزله پکتیا٬ پکتیکا و خوست، کمک یک میلیون دالر را اعلام کرده بود.

میشل باچله از رفتار طالبان با زنان در افغانستان به شدت انتقاد کرد

میشل باچله، کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد

میشل باچله، کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز جمعه از مقامات حکومت طالبان خواست که به حقوق زنان و دختران در افغانستان احترام کنند.


او که در نشست اضطراری شورای حقوق بشر این سازمان در ژینو سخنرانی می کرد گفت که زنان و دختران افغانستان با بزرگترین فرسایش رو به رو اند.

خانم باچله افزود که زنان دچار گرسنی، خشونت خانواده گی، بی کاری و عدم دسترسی به آموزش اند و بر آزادی گشت و گذار و پوشش شان محدودیت وضع شده است.

در این نشست فوزیۀ کوفی عضو هیئت مذاکره کنندۀ صلح نظام مخلوع جمهوری افغانستان گفت که طالبان به وعده های شان در بارۀ رعایت حقوق زنان عمل نکرده اند.

هرچند حکومت طالبان گفته است که به حقوق زنان و دختران در چوکات شریعت اسلامی احترام دارد، نهاد های مدافع حقوق زن می گویند که طالبان زنان و دختران را از حقوق اساسی شان محروم کرده اند.

برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت ملل متحد در مورد دختران و زنان افغانستان

آرشیف- یک نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد

شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد براى بحث در مورد وضعيت حقوق بشرى زنان و دختران افغانستان امروز جمعه در ژینو نشست اضطرارى را آغاز کرد.

این نشست ساعت ۱۲ امروز به وقت ژینو آغاز شد و روان است.

میشل باچله، کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد، ریچارد بنت، گزارشگر ویژۀ حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان و فوزیه کوفی عضو هیئت مذاکره کنندۀ صلح نظام مخلوع جمهوری افغانستان سخنرانی می‌کنند.

خانم باچله در پانزدهم ماه جون در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژینو، طالبان را به «سرکوب نهادینه شدۀ سیستماتیک» دختران و زنان در افغانستان متهم کرد.

خانم باچله افزود که افغانان تاریک‌ترین لحظات یک نسل را تجربه می‌کنند.

به گفتۀ او، یک میلیون و یکصد هزار دختر از حق آموزش محروم استند.

هرچند حکومت طالبان گفته است که به حقوق زنان و دختران در چوکات شریعت اسلامی احترام دارد، نهاد‌های مدافع حقوق زن می‌گویند که طالبان زنان و دختران را از حقوق اساسی‌شان محروم کرده اند.

حکومت طالبان: ملا هبت الله در گردهمایی علما در کابل سخنرانی کرد

آرشیف - ملا هبت الله رهبر طالبان

مقامات حکومت طالبان گفته اند که هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان در نشستی زیر نام «گردهمایی بزرگ علمای دینی افغانستان» در کابل امروز حضور یافت و سخنرانی کرد.

از زمان به قدرت رسیدن دوبارۀ طالبان در افغانستان در سال گذشتۀ میلادی، عکس یا ویدیویی از آخندزاده نشر نشده است.

صفحات اجتماعی رادیو تلویزیون ملی افغانستان که تحت ادارۀ طالبان است نسخۀ صوتی سخنرانی او را پخش کرد.

او در بخشی از سخنرانی‌اش در این نشست بالای تاسیس حکومت کاملاً اسلامی تاکید کرد و گفت در همۀ پُست های بلند دولتی، مخصوصاً وزارت خانه‌ها و محاکم، ملا‌ها را خواهد گماشت.

در نشست ۳ روزه به اشتراک به گفتۀ طالبان تا سه هزار تن، جای زنان خالی است، زیرا طالبان از آن‌ها دعوت نکرده اند.

هند شش تُن ادویه به شفاخانه صحت طفل کابل کمک کرد

تصویر آرشیف: یک طفل بیمار در شفاخانه صحت طفل اندراگاندی در کابل

یک محمولۀ دیگر کمک طبی هند دیروز به کابل رسید.

به گزارش برخی از رسانه های هندی ، شش تُن کمک طبی که در آن دوای ضروری شامل است به شفاخانۀ صحت طفل اندرگاندی تسلیم داده شد.

این رسانه ها به نقل از مقام های هند گزارش داده اند که این هفتمین محمولۀ کمک طبی آن کشور به افغانستان است.

هند در کنار کمک طبی همچنان وعده کرده که پنجاه هزار تن گندم به افغانستان کمک می کند. بخشی از این گندم قبلاَ به افغانستان انتقال یافته است.

حامد کرزی خواستار حفظ دارایی های منجمد شدهٔ افغانستان شد

حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان

حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان از امریکا خواسته که حدود هفت میلیارد دالر پشتوانۀ پولی منجمد شدۀ افغانستان را منحیث امانت مردم این کشور حفاظت کند.

آقای کرزی این خواست را در تویتی مطرح کرده و افزوده است که امریکا این مقدار پول را تحت هیچ عنوانی به مصرف نرساند.

روزنامۀ واشتگتن پُست به تازگی در گزارشی گفت که امریکا با طالبان روی یک میکانیزم کار می کند که طالبان چگونه از ذخایر ارزی منجمد شدۀ افغانستان استفاده کنند.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان در آگست پارسال ، ایالات متحده نه و نیم میلیارد دالر سرمایۀ افغانستان را در بانک های امریکا منجمد کرد.

جوبایدن رئیس جمهور ایالات متحده در ماه فبروری فرمانِ را امضا کرد که راه را باز می کند تا هفت میلیارد دالر از دارایی منجمد شدۀ افغانستان برای کمک های بشری و پرداخت جبران خسارت به خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ در امریکا به مصرف برسد.

اردوغان منتظر پاسخ حکومت طالبان برای مدیریت میدان هوایی کابل است

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه می گوید که انقره در بارۀ مدیریت میدان هوایی کابل ، منتظر پاسخ طالبان است.

اردوغان که دیروز در نشست خبری در پایان اجلاس ناتو در مادرید صحبت می کرد گفت که ترکیه با قطر و امارات متحدۀ عربی در مورد مدیریت میدان هوایی کابل به طالبان پیشنهادی را ارائه کرده است.

حکومت طالبان در اوائل ماه جوزا قرار داد واگذاری مسئولیت ادارۀ میدان های هوایی کابل، کندهار، هرات و مزار شریف را با یک شرکت امارات متحدۀ عربی امضا کرد.

وزیر دولت پاکستان در امور خارجه از غرب خواست تحریم‌ها علیه حکومت طالبان را کاهش دهد

حنا ربانی کهر وزیر دولت پاکستان در امور خارجه

حنا ربانی کهر وزیر دولت پاکستان در امور خارجه ، خواستار کاهش تحریمهای غرب علیه حکومت طالبان شده است.

او در گفتگو با روزنامۀ ولت جرمنی که دیروز پنجشنبه نشر شد گفت که انزوای اقتصادی افغانستان ، این کشور را به سوی سقوط اقتصادی سوق خواهد داد.

پس از حاکم شدن دوبارۀ طالبان بر افغانستان در آگست پارسال ، کمک های توسعه ای خارجی به این کشور متوقف شد و در عین حال واشنگتن حدود نه و نیم میلیارد دالر دارایی بانک مرکزی افغانستان را در بانک های امریکا منجمد کرد.

چین: کمک به ارزش هفت و نیم ملیون دالر را به زلزله زده گان افغانستان فرستاده ایم

گوشه یی از تخریبات ناشی از زلزله در جنوبشرق افغانستان

چین می گوید که کمک بشری را از طریق یک موسسۀ غیرحکومتی به زلزله زده گان در افغانستان رسانده است.

چین در مجموع کمک بشری به ارزش هفت و نیم میلیون دالر را به زیان دیده گان زلزله در افغانستان وعده کرده است.

در همین حال دفتر هماهنگی کمک های بشری سازمان ملل متحد ( اوچا) دیروز بار دیگر اعلام کرد که برای کمک با بیش از ۳۶۰ هزار تن از زلزله زدگان در این کشور ، بیش از ۱۱۰ میلیون دالر درخواست کرده است.

تاجران و مالکین فارم های مرغداری ننگرهار خواهان ایجاد سهولت‌های بیشتر اند

ولایت ننگرهار در نقشه افغانستان

تاجران و مالکین فارم های مرغداری در ولایت ننگرهار از حکومت طالبان خواسته اند تسهیلات بیشتری در زمینه افزایش تولیدات تخم مرغ و مرغداری فراهم کند.

تاجران در این دیدار که با سرپرست وزارت تجارت و صنعت حکومت طالبان صورت گرفت٬ خواستند تا این وزارت تسهیلات بهتری را برای رشد فعالیت های تجارتی و صادرات به آنان ایجاد کند.

این وزارت در صفحۀ توییتر خود نوشته که از سوی سرپرست وزارت تجارت و صنعت حکومت طالبان وعده هر نوع همکاری به تاجران و مالکین فارم های مرغداری داده شد.

وزارت تجارت و صنعت حکومت طالبان گفته است که افغانستان حالا توانایی صادرات مرغ و تخم مرغ را به خارج از کشور دارد.

وزارت تجارت و صنعت حکومت طالبان در حالی از امکان صادرات مرغ و تخم مرغ خبر می‌دهد که دست اندرکاران این عرصه، از مشکلات ترانزیتی در بندرها و گمرک‌ها در بخش صادرات و واردات سخن گفته بودند.

بیش از نیم میلیون خانواده در افغانستان با 'بی‌خانمانی' مواجه شده‌اند

آرشیف، شماری از خانواده‌های بی‌جا شده داخلی در ولایت کندز افغانستان

شورای مهاجرین ناروی می‌گوید، به دنبال فشار فزاینده مقامات طالبان برای برگشت بی‌جا شده‌گان داخلی به مناطق اصلی‌شان، اکنون بیش از نیم میلیون خانواده در افغانستان با بی‌خانمانی مواجه شده‌اند.

این شورا در اعلامیۀ امروز گفته که چندین دهه درگیری، خشک‌سالی، بی‌ثباتی سیاسی و فروپاشی اقتصادی، افغان‌های آواره را به مناطق اطراف شهرهای بزرگ‌تر سوق داده‌است.

شورای مهاجرین ناروی گفته که در سال گذشته، ۱،۳ میلیون تن در سراسر افغانستان به دلیل درگیری‌ها و مصیبت‌های طبیعی آواره شدند که این یک رقم بی‌سابقه است.

به‌گفتۀ این شورا، بیش از ۲۴ میلیون تن یعنی بیش از نصف نفوس افغانستان، برای زنده ماندن به کمک‌های بشری نیاز دارند که این تعداد نظر به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG