لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۴۲

مهاجرین معترض افغان در پاکستان از "یو ان ایچ سی آر" خواستار توزیع کارت مهاجرت شدند


مهاجرین افغان در پاکستان، عکس ، آرشیف

شماری از مهاجرین افغان در پاکستان از کُندکاری دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان شکایت دارند و روز گذشته دست به تظاهرات زدند.

معترضان می‌خواهند تا روند ثبت نام، توزیع کارت مهاجرت و پذیرش‌شان در کشورهای مهاجر پذیر را تسریع بخشد.

مروه یکی از مهاجرین افغان است که پس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان به پاکستان پناه برده.

او به رادیو آزادی گفت که از چندین ماه به اینسو منتظر پاسخ دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان است و در حال حاضر در بی‌سرنوشتی در پاکستان به سر می‌برد: "سرگردان استیم، اگر راه پیدا شود که کارت اقامت سازمان ملل متحد را بگیریم، ویزه پاکستان قبلاً در پاکستان تمدید می‌شد اکنون نمی‌شود در این صورت کجا برویم، باید پروسه توزیع کارت‌های مهاجرین برای مهاجرین تازه و قدیمی از سرگرفته شود."

به گفته او، اعتبار ویزۀ پاکستانش رو به اختتام است و اگر دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به زودی پاسخ مثبت ندهد او و خانواده‌اش دو گزینه دارند یا که افغانستان برگردند یا که زندگی غیرقانونی در پاکستان را به پیش ببرند.

مهاجرین افغان در پاکستان در صورت نداشتن ویزه به کارت اقامت دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیاز دارند.

با این کارت اقامت، مهاجرین افغان می‌توانند سیم کارت موبایل داشته باشند، از خدمات دریافت و فرستادن پول توسط شرکت وسترن یونین استفاده کنند، کودکان شانرا در مکتب ثبت نام کنند و خانه به کرایه بگیرند.

در این حال دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در اسلام آباد در پیامی به رادیو آزادی گفت که تظاهرات افغان‌ها بر علیه این سازمان نبود و معترضین از امریکا و کشور‌های اروپایی خواستار انتقال‌شان از پاکستان شده اند، اما تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده، نشان می‌دهند که معترضان کاغذهای را که هنگام ورود به پاکستان، دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به آنها داده پاره می‌کنند.

پس از دوباره به قدرت رسیدن طالبان، جمع بزرگی از شهروندان افغانستان کشور شانرا ترک کرده و به پاکستان پناه بردند، دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان شمار دقیق این افراد را شریک نساخته اما گزارش‌ها شمار آنها را هزارها تن می‌خواند.

XS
SM
MD
LG