لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۲۵

چهارمین سالگرد جان باختن خبرنگاران رادیو آزادی؛ یاد قربانیان راه آزادی بیان همیشه باد!


عکس : از چپ به راست: سباوون کاکر٬ عبدالله حنانزی و فرشته محرم دُرانی خبرنگاران رادیو آزادی که به تاریخ سی‌ام اپریل در نتیجه انفجار در کابل جان باختند

رادیو آزادی چهار سال پیش از امروز سه خبرنگارش را در کابل در یک انفجار از دست داد.

سباوون کاکر، ، فرشته محرم درانی و عبادالله حنانزی با شش خبرنگار دیگر صبح سی‌ام ماه اپریل سال ۲۰۱۸ در منطقۀ شش درک کابل جان باختند. این منطقه در آن روز ، صحنه دو انفجار بود.

در این حملات در مجموع ۲۶ نفر کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.

انفجار دوم تقریباً نیم ساعت بعد از انفجار اول زمانی رخداد که خبرنگاران و تصویر برداران رسانه ها به شمول خبرنگاران رادیو آزادی برای پوشش رویداد٬ تجمع کرده بودند.

گروه دولت اسلامی معروف به داعش مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت.

قادر حبیب رئیس رادیو آزادی
قادر حبیب رئیس رادیو آزادی

قادر حبیب رئیس رادیو آزادی در بارۀ چهارسالگی کشته شدن سه خبرنگار این رسانه می گوید که یاد و خاطرات آنها در میان همکاران شان همواره زنده خواهد بود.

«از شهادت عبادالله حنانزی، فرشته محرم درانی و سباوون کاکر چهارسال گذشت، اما در این چهار سال، روزی نبوده که این همکاران خوب ما به یاد ما نباشند. یاد شان را گرامی میداریم و اکنون در چهارمین سالروز شهادت شان، یکبار دیگر به تعهد خود به اطلاع رسانی دقیق، بیطرف و به موقع تاکید میکنیم. روح همه کسانی که در راه آزادی بیان جان خود را از دست دادند، شاد و یاد شان گرامی باد.»

سی‌ام اپریل ۲۰۱۸ برای رادیو آزادی و در مجموع جامعۀ رسانه ای افغانستان مرگبارترین روز بود.

سی‌ام اپریل ۲۰۱۸ برای رادیو آزادی و در مجموع جامعۀ رسانه ای افغانستان مرگبارترین روز بود.

یکی از خبرنگاران رادیو آزادی از آن روز قصه می کند.

« مثل دیروز به یادم است٬ روز دوشنبه بود که یک انفجار قوی شش درک کابل را تکان داد و در همین لحظه یک محافظ دفتر رادیو آزادی آمد و گفت که انفجار شده و فکر می کنم سباوون کاکر زخمی شده است. چند لحظه بعد خبر شدیم که عبادالله حنانزی هم یکجا با سباوون بود و فرشته محرم درانی از خانه به طرف دفتر می آمد.»

یارمحمد توخی تصویر بردار تلویزیون طلوع و شاه مری عکاس خبرگزاری فرانسه نیز از جملۀ قربانیان حملۀ سی‌ام اپریل بودند.

الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در ولایت هلمند که در نتیجه انفجار ماین جاسازی شده در موترش٬ جان باخت
الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در ولایت هلمند که در نتیجه انفجار ماین جاسازی شده در موترش٬ جان باخت

هنوز غم از دست دادن سه خبرنگار رادیو آزادی تازه بود که این رسانه در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰، الیاس داعی٬ یکی دیگر از خبرنگاران خود را در انفجار یک ماین در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند از دست داد.
ماین در موتر داعی جا به جا شده بود.

هرچند مقام های حکومت مخلوع افغانستان ، طالبان را به دست داشتن در این رویداد متهم کرده بودند٬ اما مسؤلیت انفجار را تا امروز کسی یا گروهی نپذیرفته است.

XS
SM
MD
LG