لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۲۳

سراج الدین حقانی: ناقضین فرمان عفو عمومی محاکمه می‌شوند


سراج الدین حقانی سرپرست وزارت داخله طالبان

سراج الدین حقانی سرپرست وزارت داخله طالبان در پیام عیدی خود گفت کسانی که از فرمان عفو عمومی ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان سرپیچی کرده اند، مطابق شریعت اسلامی محاکمه می‌شوند.

این پیام که از طریق گروپ وتساپ این وزارت با رسانه‌ها شریک شده، در آن آمده است، کسانی که این فرمان را نقض کردند و احساسات خود را بر اصول ترجیح دادند مطابق احکام شریعت اسلامی محاکمه می‌شوند.

در پیام گفته شده که شمار این افراد کم است، اما شمار دقیق‌شان مشخص نشده است.

این نخستین بار است که یک مقام بلند رتبۀ طالبان به این وضاحت در این مورد سخن می‌زند.

پیش از این حکومت طالبان ادعای کشتن و شکنجۀ شماری از کارمندان و نظامیان نظام پیشین را یا رد کرده و یا گفته بودند در مورد آن تحقیق می‌کنند.

ویدیوی شکنجه نظامیان و کارمندان حکومت پیشین چندین مرتبه در شبکه‌های اجتماعی نشر شده که رسانه‌ها نیز این گونه مورد ها را گزارش کرده اند.

رادیو آزادی هم پیش از این در گزارش‌های خود با خانواده‌های شماری از کارمندان نظام پیشین به ویژه نظامیان گفت‌وگو کرده که آنان ادعا کردند، اعضای خانواده‌شان یا توسط طالبان کشته و یا ناپدید شده اند.

همچنان در ماه قوس سال گذشته خورشیدی دیدبان حقوق بشر گفته بود، نیروهای طالبان پس از کنترل افغانستان تنها در ۴ ولایت بیش از ۱۰۰ نظامی پیشین را یا بدون محاکمه اعدام و یا به گونه اجباری آنان را ناپدید کردند.

اما حکومت طالبان آن زمان این ادعا‌ها را رد کرد.

پس از آن همچنان ۲۲ کشور مهم جهان در اعلامیه‌ای مشترک که از سوی وزارت خارجه امریکا نشر شد، تأکید کردند که این عمل سرپیچی از حقوق بشر و در تضاد با عفو عمومی است که طالبان اعلان کردند.


نیویارک تایمز هم در یک گزارش خود که در ماه حمل امسال نشر شد گفته بود طالبان در ۶ ماه نخست حکومتداری خود بیش از ۵۰۰ نظامی سابق را کشتند و یا به زور ناپدید کردند.

در گزارش نیویارک تایمز آمده بود، این یافته‌ها بر اساس مصاحبه با خبرنگاران، فعالان حقوق بشر، خانواده‌های قربانیان و کسانی که نجات پیدا کردند، به دست آمده است.

نیویارک تایمز در بخشی از گزارش خود نوشته بود، وعدۀ عفو عمومی طالبان فقط یک "وعده خالی" بود.

طالبان این گزارش را هم رد کرده بودند.

XS
SM
MD
LG