لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۱۵

ادامه حمایت های جهانی از اوکراین؛ ترودو بیرق کانادا را در کییف بر افراشت


جستن ترودو صدراعظم کانادا هنگام دیدار از شهر ویران شده ایرپن در اوکراین

صدراعظم کانادا در یک سفر غیر منتظر به روز یکشنبه در کییف پایتخت اوکراین با رئیس جمهور و سایر مقامات اوکراینی دیدار کرد و سفارت کانادا را که بیشتر از دو ماه به دلیل تهدیدات امنیتی مسدود شده بود٬ دوباره بازگشایی کرد.

جستن ترودو در دیدار با ولادیمیر زلینسکی بار دیگر به تعهدات اوتا در حمایت از کییف تاکید کرد و گفت که کشورش تجهیزات بیشتر نظامی و کمک های بشری را به اوکراین فراهم می‌کند تا در برابر تهاجم روسیه ایستاده گی کرده و کشور خود را دوباره بسازند.

ترودو سفر به اوکراین را از شهر « ایرپن » که در نتیجه تهاجم ارتش روسیه به صورت باور نکردنی ویران شده است آغاز کرد. او با اشاره به تخریباتی که ارتش روسیه به اوکراین وارد کرده است گفت: « واضیحآ ولادیمیر پوتین مسوول جنایات جنگی است٬ باید حسابدهی صورت بگیرد. کانادا از تلاش اوکراین برای عدالتخواهی به مردمانش که توسط روسیه کشته شده اند٬حمایت خواهد کرد».

جستن ترودو صدراعظم کانادا و ولادیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین در کییف
جستن ترودو صدراعظم کانادا و ولادیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین در کییف
کانادا ۲۵ ملیون دالر برای تهیه مواد غذایی به اوکراین و کمک های نظامی جدید را به کییف فراهم میکند

صدراعظم کانادا در حالی که رئیس جمهور زلینسکی در کنارش ایستاد بود٬ بسته کمک های جدید نظامی اوتا را به کییف اعلان کرد. او گفت : « کانادا مهمات٬ اسلحه سبک٬ کمره های درون یا طیاره های بدون سرنشین و وسایل تصویر برداری ستلایت را همراه با بودیجه اختصاصی برای خنثی ساختن ماین ها٬ در اختیار اوکراین قرار خواهد داد. ».

کانادا بیست و پنج ملیون دالر در اختیار برنامه غذایی جهان سازمان ملل متحد قرار می‌دهد تا در زمینه تهیه مواد غذایی از آن استفاده شود.

رفع تعرفه های گمرکی بر اموال اوکراینی که تا یک سال آینده وارد کانادا میشود٬ نیز شامل بسته کمکی این کشور به اوکراین است.

سفارت کانادا در کییف پایتخت اوکراین
سفارت کانادا در کییف پایتخت اوکراین

ترودو در حالی که کریستیا فریلند معاون صدراعظم و میلانی ژولی وزیر خارجه کانادا وی را در سفر به اوکراین همراهی میکردند٬ بیرق کانادا را در محوطه ساختمان سفارت این کشور در کییف بر افراشت و آغاز فعالیت های مجدد سفارت را که در اواخر ماه جنوری امسال متوقف شده بود٬ اعلان کرد.

پیش از این ایتالیا٬ فرانسه و بریتانیا سفارت های خود را به عنوان حمایت از مبارزه اوکراین در برابر تهاجم روسیه٬ باز گشایی کرده اند.

کانادا از همان نخستین روز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین٬ در کنار اوکراینی ها قرار گفته است. این کشور در کنار اقدامات فوری برای فرستادن کمک های نظامی به ارتش اوکراین٬‌تعزیراتی را بر حدود چهل تن از مقامات و افراد متمول نزدیک به کرملین وضع کرده است تا بتواند مسکو را به خاطر تهاجم به اوکراین تحت فشار قرار بدهد.

اوتاوا با توجه به سطح بلند مهاجرت اجباری اوکراینی ها٬ برنامهٔ ویژه پذیرش مهاجرین اوکراینی را که از تهاجم غیر موجه روسیه فرار کرده اند٬ اعلان کرده است. هزاران تن از مهاجرین تازه وارد اوکراینی از ماه مارچ امسال وارد کانادا شده و قرار است این کشور از تعداد نا محدودی از مهاجرین اوکراینی میزبانی کند.

برشنانظری- کانادا

XS
SM
MD
LG