لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۷:۰۹

افغانستان

یک شرکت قرغزی در بخش بلند بردن کیفیت اینترنت در افغانستان سرمایه گذاری می‌کند

آنتن یکی از شرکت های مخابراتی در ولایت ارزگان
آنتن یکی از شرکت های مخابراتی در ولایت ارزگان

ادارۀ تنظیم خدمات مخابراتی حکومت سرپرست طالبان می‌گوید که یک شرکت قرغزی در بخش بلند بردن کیفیت و پایین آوردن بهای اینترنت در افغانستان سرمایه گذاری می‌کنند.

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی حکومت سرپرست طالبان و ادارۀ "اترا" نشست مشترکی را با رهبری شرکت صندوق وجهی توسعۀ منطقوی قرغزستان در کابل برگزار کردند.

در خبرنامه‌یی که تازه از سوی ادارۀ تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان (اترا) منتشر شده، آمده است که در این نشست دو طرف روی انترنت با کیفیت و قیمت مناسب در افغانستان صحبت کرده‌اند.

خبرنامه افزوده است که در پایان این دیدار به شرکت دولتی “افغان تیلی‌کام” وظیفه سپرده شد که با این شرکت قرغزی همکاری کند و جهت تسریع امور سهولت‌های لازم را برای شان فراهم کند.

شماری از استفاده کنندگان اینترنت در کابل می‌گویند، کیفیت اینترنت در افغانستان خوب نیست و بهای آن نیز بلند است.

آنان می‌گویند که اینترنت را که با استفاده از سیم کارت شرکت‌های مخابراتی استفاده می‌کنند و روزانه چند بار قطع می‌شود و در برخی مناطق اصلاً قابل استفاده نیست.

فیروز یک باشنده کابل که با اینترنت سر و کار دارد و از این طریق معاملات روزانۀ خود را انجام می‌دهد، به رادیوآزادی گفت: "من در منطقه ارزان قیمت کابل زندگی دارم از سیم کارت‌هایی که برای اینترنت استفاده می‌کنم بسیار کیفیت پائین دارد حتی در طول روز چندین بار قطع و وصل می‌شود."

به اساس معلومات وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی طالبان، در حال حاضر پنج شرکت مخابراتی در افغانستان فعال بوده و در کنار خدمات تیلیفونی، خدمات انترنتی را نیز به مردم عرضه می‌کنند.

مسئولان این وزارت پیش از این به رادیوآزادی گفته بودند که بیش از۲۲ میلیون سیم کارت در افغانستان فعال بوده و مالکان بیش از ده میلیون سیمکارت از انترنت استفاده می‌کنند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

نمایندهٔ ویژه اتحادیه اروپا با نماینده وزارت خارجه قطر در مورد افغانستان ملاقات کرد

  توماس نیکلاسن نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان
 توماس نیکلاسن نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان

توماس نیکلاسن نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان و فیصل بن عبدالله الحنزاب سفیر و نماینده ویژه وزارت خارجه قطر در مورد وضعیت جاری افغانستان گفتگو کردند.

براساس اعلامیه ای که در شبکه ایکس، تویتر سابق وزارت خارجه قطر ناوقت دیشب منتشر شد، این ملاقات در دوحه پایتخت قطر انجام شد که در آن دو مقام در مورد تحولات افغانستان و تلاش های مشترک بین المللی برای دستیابی به صلح و ثبات در آن کشور گفتگو کردند.

از این ملاقات در حالی خبر داده شده که قرار است قطر حدود یکماه دیگر میزبان نشست سوم دوحه در مورد افغانستان باشد.

در این نشست از نماینده های حکومت طالبان هم دعوت شده است.

یک مقام وزارت خارجه طالبان روزگذشته تمایل حکومت طالبان برای اشتراک در این نشست را ابراز کرد اما گفت که منتظر اند که سازمان ملل متحد جزئیات نهایی این نشست را با آنها در میان بگذارد.

حکومت طالبان در نشست دوم دوحه بخاطر مخالفت برسر تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان اشتراک نکردند.

اما سازمان ملل متحد می گوید که کار روی تعیین این نماینده جریان دارد.

اتحادیهٔ اروپا به برنامه تهیه غذا به دانش آموزان در افغانستان ده میلیون یورو کمک کرد

دختران دانش آموز
دختران دانش آموز

برنامه جهانی غذا WFP از کمک ده میلیون یوروئی دفتر اتحادیه اروپا برای افغانستان سپاسگزاری کرده و گفته است که با این کمک میتوانند به هزاران تن از دانش آموزان پسران و دختران در مکاتب غذای مقوی فراهم کنند.

رئیس شعبه افغانستان دبلیو اف پی هیسو وی لی Hsiao Wei Lee در یک پیام صوتی که به روز چهارشنبه نشر شد گفته است که با این کمک اتحادیه اروپا آنها می توانند در سال جاری میلادی به تقریبا دو میلیون شاگرد مکتب مواد خوراکی خوب یعنی مقوی مهیا بسازند.

او افزود این برنامه که دبلیو اف پی از دو دهه به این سو در افغانستان آغاز کرده تاثیر خوب داشته است. به گفته او بسیار شاگردان به رفتن به مکاتب تشویق شده اند و تمرکز شاگردان به آموختن هم بیشتر شده است.

ایتالیا برای خانواده های مغاره نشین در بامیان خانه می‌سازد

تعدادی از خانواده های مغاره نشین در بامیان
تعدادی از خانواده های مغاره نشین در بامیان

ایتالیا به آن خانواده های که در بامیان در مغاره ها زنده گی میکنند خانه میسازد.

به اساس گزارش خبرگزاری باختر که تحت کنترول طالبان است این تعهد از سوی رئیس پوهنتون فلورانس ایتالیا مریلا لودا در ملاقات با سرپرست وزارت شهر سازی حکومت طالبان شیخ حمدالله نعمانی در کابل اعلان شده است.

به اساس گزارش خانم لودا گفته که می خواهد به ارزش سیصد هزار دالر دو پروژه را در بامیان عملی کند.

او افزود است برای کسانی که در مغاره ها زنده گی میکنند ۱۰۰ خانه میسازد و یک برنامه را برای بازسازی منطقه زرگران در این ولایت عملی می کند که چهره این منطقه بسیار خوب خواهد شد.

قابل یاد آوریست که تا حال چندین بار و در وقت نظام جمهوری هم برای ساختن خانه به کسانی که در مغاره ها در بامیان بسر میبرند تعهد صورت گرفته بود، اما تا به ایندم این تعهدات عملی نشده اند .

تیم های صحی به کمک سازمان ملل به مناطق سیلاب زده در افغانستان فرستاده شده اند

امبولانس خدمات صحی در یکی از مناطق سیلاب زده در ولایت بغلان
امبولانس خدمات صحی در یکی از مناطق سیلاب زده در ولایت بغلان

صندوق نفوس ملل متحد در مورد ارائه خدمات عاجل طبی به زنان و دخترانی که از سیلابها آسیب دیده اند، خبر داد.

این صندوق روز چهارشنبه در یک اعلامیه گفته که به کمک این صندوق ۲۱۶ تیم سیار طبی فعال است و در مناطق روستائی و مناطقی که دسترسی به آنهامشکل است برای زنان در بخش زایمان و روانی خدمات را فراهم میسازند.

صندوق نفوس ملل متحد گفته است در ولایت بغلان که سیلابهای اخیر در آن سبب تخریبات گسترده شده ، هم اکنون چهار تیم خدمات طبی فعال اند و در هر تیم یک داکتر ، یک نرس، یک قابله ، یک واکسیناتور و یک متخصص درمانی شامل اند.

در عین حال اداره کمیته صلیب سرخ بین المللی در افغانستان دیروز چهارشنبه در صفحه ایکس (تویتر سابق) نوشته است که یکجا با کمته سره میاشت افغانستان برای سیلاب زده گان در بغلان خدمت عاجل طبی و سرپناه فراهم کرده است.

اما به گفته این کمیته هزاران خانواده سیلاب زده در بغلان به کمک های بشری نیاز مبرم دارند.

سازمان ملل: ۹ میلیون نفر در افغانستان از تخم های توزیع شدهٔ گندم مستفید شده اند

تصویر آرشیف: یک دهقان افغان
تصویر آرشیف: یک دهقان افغان

اداره مواد خوراکی و زراعت ملل متحد FAO می گوید در سال جاری ۲۰۲۴ میلادی دست کم ۹ میلیون نفر در افغانستان که این اداره تخم گندم به آنها تقسیم کرده خودشان توانسته اند برای خود مواد خوراکی تهیه کنند.

اما شعبه افغانستان این اداره به روز چهارشنبه در صفحه ایکس ( تویتر سابق) نوشته که در افغانستان هنوز هم ۲۷ درصد مردم با بحران مواد غذائی و یا حالت اضطراری رو به رو هستند.

به گفته این اداره مربوط به ملل متحد افغانستان در بخش مواد خوراکی به کمک نیاز دارد، اما اگر یک ستراتیژی خوب که با اقلیم منطقه ساز گار باشد روی دست گرفته شود کشت و زراعت میتواند در مسیر رشد خودکفائی کمک کند.

این اداره گفته است که تخم های گندم تقسیم شده توسط آن در این راستا کمک کرده است.

حکومت طالبان از اظهارات مقامات روسیه برای تامین روابط با افغانستان استقبال کرد

بیرق طالبان
بیرق طالبان

وزارت خارجه حکومت طالبان از اظهارات اخیر مقام های ارشد روسیه درباره برقراری روابط با طالبان استقبال کرده است.

این وزارت در اعلامیه ای که امروز چهارشنبه منتشر شد، گفته است که به فدراسیون روسیه ابراز می دارد که به منظور احترام متقابل، تقویت روابط و به هدف تامین منافع مشترک، عزم جدی سیاسی دارد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روزگذشته برقراری روابط با حکومت طالبان را یک نیاز خواند.

در اعلامیه همچنان آمده است که افغانستان پس از چندین دهه جنگ و بی ثبانی دارای یک حکومت مسئول شده است.

وزارت خارجه طالبان گفته که فرصت مناسبی برای کشورهای منطقه فراهم شده که با درنظر داشت اولویت های دوجانبه، روابط مثبت خود را با حکومت آنها توسعه دهند.

روسیه هنوز طالبان را مانند سایر کشورها به رسمیت نمی شناسد؛ اما سفارت روسیه از جمع انگشت شمار سفارت هایی است که در افغانستان تحت حاکمیت طالبان فعالیت دارد.

وزارت خارجهٔ طالبان برای اشتراک در نشست دوحه، تمایل نشان داده است

ساختمان وزارت خارجه افغانستان در کابل
ساختمان وزارت خارجه افغانستان در کابل

وزارت خارجه حکومت طالبان، تمایلش را برای اشتراک در نشست بعدی دوحه بگونه تلویحی ابراز کرده است.

ضیا احمد، معاون سخنگوی این وزارت امروز چهارشنبه ( ۹ جوزا ) در این مورد یک سلسله پیام های را به نقل از ذاکر جلالی رئیس روابط خارجی وزارت خارجه طالبان در شبکه ایکس، تویتر سابق نشر کرد.

در این پیام ها آمده است که تغییر مثبت در محور های بحث این نشست در مقایسه با نشست های اول و دوم دوحه در مورد افغانستان ایجاد شده است.

در ادامه به نقل از جلالی گفته شده که قرار است نمایندگان حکومت طالبان در مذاکرات اصلی نشست سوم در دوحه شرکت کنند اما به گفته آقای احمد، همچنان منتظر اند که سازمان ملل متحد جزئیات نهایی این نشست را با آنها در میان بگذارد.

حکومت طالبان در نشست دوم دوحه بخاطر مخالفت بر سر تعیین نماینده ویژه برای افغانستان از سوی سازمان ملل متحد اشتراک نکردند.

اما سازمان ملل متحد می گوید که کار روی تعیین این نماینده جریان دارد.

سومین نشست دوحه قرار است از سی جون تا اول جولای در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

نگرانی سازمان ملل متحد از کاهش شمار ماین‌روبان در افغانستان

تا سیزده سال قبل ۱۵۵۰۰ ماین‌روب در افغانستان کار می‌کردند.
تا سیزده سال قبل ۱۵۵۰۰ ماین‌روب در افغانستان کار می‌کردند.

سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گزارش می‌دهد که تعداد ماین‌روبان در این کشور به‌طور چشمگیری کاهش یافته است.

طبق گفته نایک پوند، رئیس بخش ماین‌پاکی یوناما، در حال حاضر سه هزار (۳۰۰۰) ماین‌روب در افغانستان فعالیت می‌کنند، در حالی که سیزده سال پیش این تعداد به پانزده و نیم هزار نفر (۱۵٬۵۰۰) می‌رسید.

دلیل این کاهش مشخص نشده است، اما یوناما تأکید می‌کند که خطرات ناشی از ماین‌های منفجر نشده همچنان در افغانستان وجود دارد و روزانه یک نفر جان خود را از دست می‌دهد.

آمار سازمان ملل نشان می‌دهد که از ژانویه ۲۰۲۳ تا آوریل ۲۰۲۴، نزدیک به نهصد (۹۰۰) شهروند افغانستان در اثر انفجار ماین کشته یا زخمی شده‌اند که ۸۲ درصد از آنان کودکان هستند. از زمان به قدرت رسیدن مجدد طالبان نزدیک به سه سال پیش، مردم به مناطقی بازگشته‌اند که به دلیل جنگ قادر به سفر به آنجا نبودند؛ اما ماین‌های جاسازی شده مانع حرکت آزادانه آنان شده است.

فرو ریختن دیوار در لغمان ۷ کشته و زخمی برجای گذاشت

نقشه ولایت لغمان
نقشه ولایت لغمان

در حادثۀ فرو ریختن دیوار یک خانه در لغمان، ۷ نفر کشته و زخمی شده‌اند. به گزارش آژانس خبری باختر تحت تسلط طالبان، این حادثه در منطقه یونس چوک در مرکز لغمان رخ داده که در آن ۳ عضو یک خانواده جان باخته و ۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند. بر اساس این گزارش، پدر خانواده، همسرش و دختر کوچک‌شان جان خود را از دست داده‌اند و زخمی‌ها به شفاخانه منتقل شده‌اند که داکتران وضعیت سلامتی آن‌ها را وخیم گزارش کرده‌اند.

ساکنان محل می‌گویند اعضای این خانواده به دلیل گرمای هوا در بیرون از اتاق‌ها خوابیده بودند.

علت دقیق این حادثه هنوز مشخص نیست، اما بارندگی‌های اخیر در مناطق مختلف باعث سستی و آسیب‌پذیری دیوارها شده است.

طالبان یک مرد را در پکتیکا شلاق زدند

عکس نمادین، با بازگشت طالبان به افغانستان احکامی چون شلاق زدن و اعدام نیز دوباره به افغانستان برگشتند.
عکس نمادین، با بازگشت طالبان به افغانستان احکامی چون شلاق زدن و اعدام نیز دوباره به افغانستان برگشتند.

ستره محکمۀ طالبان می‌گوید که یک محکمه در ولایت پکتیکا یک مرد را به اتهام مصرف مواد مخدر و ارتکاب جرم اخلاقی، شلاق زده است.

ستره محکمۀ طالبان امروز سه‌شنبه (۸ جوزا) در اعلامیه‌ای گفته که این شخص در ولسوالی ارگون، به ۲۱ ضربه شلاق، محکوم شده است.

در اعلامیه مشخص نشده که آیا ضربه شلاق در محضر عام انجام شده است یا نه.

ملل متحد از استفاده طالبان از تنبیه بدنی انتقاد کرده، می‌گوید که این اقدام نقض کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه شکنجه است و خواستار پایان دادن به این عمل شده است.

با بازگشت طالبان به قدرت در آگست سال ۲۰۲۱، افغانستان شاهد اعمال مجدد مجازات مانند اعدام و شلاق بوده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG