لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۹ ثور ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۱۲

آتش‌بس میان اسلام آباد و تحریک طالبان پاکستان تمدید شد


آرشیف- افراد مسلح تحریک طالبان پاکستان

طالبان پاکستان آتش‌بس با اسلام آباد را تمدید کرده تا مذاکرات صلح را انجام دهند. این را خبرگزاری فرانس پرس به نقل از دو منبع طالبان پاکستان که هویت شان افشا نشده، گزارش داده است.

از زمان حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان، تحریک طالبان پاکستان حملاتش بر نیروهای پاکستان را افزایش داده است.

اسلام آباد حاکمان جدید افغانستان را به پناه دادن به جنگجویان تحریک طالبان پاکستان و تقویت آنها متهم می‌کند.

فرانس پرس: به جنگجویان تحریک طالبان گفته شده که از تصمیم فرمان دهی مرکزی تخطی نکنند.

اما حکومت سرپرست طالبان در افغانستان این ادعا را پیوسته رد کرده است.

دو منبع تحریک طالبان پاکستان به خبرگزاری فرانس پرس گفته اند آتش بسی که به مناسبت عید توافق شده بود، حالا تا "۱۶ می" تمدید شده است.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش داده است که نامۀ تحریک طالبان در مورد آتش‌بس را دیده و در آن به جنگجویان تحریک گفته شده است که از تصمیم فرمان دهی مرکزی تخطی نکنند.

در گزارش خبرگزاری فرانس پرس به نقل از هر دو منبع آمده است که یک تیم گفت‌وگو کننده پاکستان به افغانستان سفر کرده تا با رهبری تحریک طالبان پاکستان برای مذاکراتی که به گفتۀ آنها از سوی طالبان افغان تسهیل شده ملاقات کند.

پاکستان و حکومت سرپرست طالبان تا کنون در این مورد تبصره نکرده اند.

حکومت سابق پاکستان نیز یک سلسله مذاکرات را با تحریک طالبان پاکستان انجام داد و به توافق آتش‌بس دست یافت، اما این توافق درهم شکست.

پس از آن در اوایل بهار سالجاری تحریک طالبان پاکستان در یک اعلامیه‌ گفت که عملیات بهاری این گروه به منظور هدف قرار دادن نیروهای امنیتی پاکستان و همکاران‌شان در روز نخست ماه رمضان آغاز خواهد شد.

تحریک طالبان پاکستان بعد از این اعلام مسئولیت چندین حمله مسلحانه که در آن شمار زیاد از نیروهای پاکستان کشته شدند، پذیرفته است.

به اساس یک گزارش بی بی سی، خواست تحریک طالبان پاکستان در مذاکرات قبلی رهایی زندانیان و تطبیق احکام شریعت اسلامی از حکومت پاکستان بوده است.

XS
SM
MD
LG