لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۶ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۳۹

دیپلمات: افغانستان بیشتر از کمک به مدیریت سیستم مددرسانی نیاز دارد


آرشیف - شماری از روزنامه های جهان

مجله آنلاین دیپلمات مطلبی منتشر کرده با سرخط "افغانستان بیشتر از کمک به مدیریت سیستم مددرسانی نیاز دارد."

به نوشته دیپلمات، در حالی که کمک‌های خارجی می‌تواند زندگی میلیون‌ها شهروند افغانستان را نجات دهد، این اقدام راه حلی در درازمدت نیست.

در ادامه آمده که مشکل در افغانستان همیشه مقدار کمک‌ها نه، بلکه چالش اصلی در مدیریت و نحوه آن بوده است.

به باور نویسنده، تریلیون‌ها دالر در ۲۰ سال گذشته در افغانستان بنابر موجودیت نظام مالی متکی به کمک‌های خارجی ضایع شد و در نتیجه فساد اداری گسترش یافت و حسابدهی هم صورت نگرفت.

دیپلمات می‌نویسد که چالش‌ها تحت حاکمیت طالبان بزرگتر است، اما آنها می‌خواهند که کمک‌های خارجی از طریق حکومت آنها صورت گیرد.

به باور نشریه، طالبان خود را به هیچ کسی حسابده نمی‌شمارند و در نتیجه نمی‌توان اطمینان حاصل کرد که کمک خارجی به بخش بزرگی از مردم نیازمند در افغانستان می‌رسد یا نه.

در مطلب آمده که وضعیت فعلی افغانستان تنها مسئله بزرگ برای جامعه جهانی و تمویل کننده‌ها نیست بلکه طالبان باید بیشتر از حرف زدن، عمل کنند و از واقعیت‌های عینی افغانستان درک کامل داشته باشند.

روزنامه گاردین در شماره اخیرش باز هم به فرمان تازه طالبان در مورد حجاب اجباری زنان و محدودیت‌ها بر بانوان در افغانستان تمرکز کرده است.

به نوشته روزنامه، طالبان پوشیدن بُرقع و چادری برای زنان را یک رواج دیرینه می‌دانند، اما در افغانستان، زنان عمدتاً در مناطق روستایی چادری می‌پوشند.

در ادامه آمده است که بسیاری از زنان افغان پوشیدن چادری و برقع را فرهنگ کاملاً بیگانه و اقدام تحمیلی ناپذیرفتنی می‌دانند.

فرمان تازه در مورد حجاب از سوی حکومت طالبان به روز شنبه همین هفته اعلام شد و اگر زن یا دختری از آن تخطی کند، مسئول خانواده‌اش مجازات می‌شود.

روزنامه گاردین می‌نویسد که جهان نباید زنان افغان را تنها رها کند، بلکه باید صدای آنها را بشنود و به آن رسیدگی کند.

XS
SM
MD
LG