لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۳۵

ایمون گیلمور: موارد ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین باید بررسی شود


ایمون گیلمور نماینده خاص اتحادیه اروپا در امور حقوق بشر

ایمون گیلمور نماینده خاص اتحادیه اروپا در امور حقوق بشر، در مصاحبه با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت که احتمال دارد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مانند اسلوبودان میلوسویچ رئیس جمهور سابق صربیا، محاکمه شود.

گیلمور دیروز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که آنچه که بعد از ۲۴ فبروری در اوکراین اتفاق افتاده، باید مورد بررسی قرار گیرد: "بمباران شفاخانه و مکتب جنایت جنگی است. بمباران کودکستان و هدف قرار دادن افراد ملکی جنایت جنگی است و باید مورد بررسی قرار گیرد. فقط محکمه می‌تواند تشخیص دهد که آیا جنایت جنگی ارتکاب یافته، یا خیر. ولی همۀ شواهد ابتدایی نشان می‌دهد که جنایات جنگی در اوکراین صورت گرفته است."

به گفتۀ گیلمور، گزارش‌های زیاد در مورد تجاوز بر زنان و خشونت‌های جنسی در مقیاس گسترده در جریان جنگ در اوکراین، وجود دارد.

ایمون گیلمور نماینده خاص اتحادیه اروپا در امور حقوق بشر، در پاسخ به سوالی در مورد گزارش‌های مبنی بر ارتکاب جنایات جنگی احتمالی توسط عساکر اوکراینی، گفت که این موارد نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

اما او گفت که نباید فراموش کرد که اوکراین بر روسیه حمله نکرده، روسیه متجاوز است.

تحقیق کنندگان اوکراینی و بین‌المللی برای مصاحبه با شاهدان عینی، مستند سازی جنایات ادعا شده، جمع‌آوری اطلاعات و مدارک لازم در مورد جنایات جنگی ادعا شده، در اوکراین تلاش می‌کنند.

روسیه در ۲۴ فبروری تهاجم غیر موجه بر اوکراین را آغاز کرد که تا هنوز هم ادامه دارد.

تهاجم روسیه بر اوکراین باعث تنش‌های شدید در روابط بین مسکو و غرب شده است.

اتحادیه اروپا با اعلام دور ششم تحریم‌ها بر روسیه، گفته که تا پایان سال جاری میلادی به طور کامل واردات نفت خام و تصفیه شده از روسیه را ممنوع خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG