لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۴۵

گزارش های نقض حقوق بشر در شمال؛ نگرانی ها وواکنش‌ها


ریچارد بنیت گزارش ویژۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان
ریچارد بنیت گزارش ویژۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان

درگیری‌های اخیر در برخی از ولایت‌های شمال کشور و فعالیت طالبان برای سرکوب مخالفان شان در این ولایت ها نگرانی‌های نقض حقوق بشر را به بار آورده اند.

به تازه‌گی ریچارد بنیت گزارش ویژۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان_مردی که مسوولیت نظارت از چگونگی برخوردها با حقوق بشر را در افغانستان دارد، از گزارش‌های اخیر دربارۀ درگیری‌ها و نقض حقوق بشر در آن بخش‌ها٬ ابراز نگرانی کرده است.

آقای بینیت گفته است به "تائیدی بیشتر" نیاز است اما گفته است که "اوضاع را از نزدیک زیر نظر" دارد.

او تأکید کرده است که باید قوانین جهانی بشری و حقوق بشری رعایت شوند.

با این حال شماری از مقام‌های پیشین حکومت جمهوری نیز طالبان را به بدرفتاری، گروگان گیری و کشتار غیرنظامیان متهم کرده اند_موضوعی که طالبان آن را رد می کنند و می‌گویند به هیچ غیرنظامیی آسیب نرسانده اند.

عبدالله عبدالله رئیس پیشین شورای عالی مصالحهٔ ملی افغانستان
عبدالله عبدالله رئیس پیشین شورای عالی مصالحهٔ ملی افغانستان


عبدالله عبدالله رئیس پیشین شورای عالی مصالحهٔ ملی در صفحۀ فیس بوک اش نگاشته است که گزارش های اخیر از ولایت های پنجشیر، تخار، بغلان و خوست از کشتار، محکمۀ صحرایی و شکنجۀ غیرنظامیان داده شده است.

او گفته است که این‌گونه اقدامات براساس "شعایر دینی، قوانین بشری، اصول جنگ، عرف‌ وطنی و بین‌المللی محکوم و قابل نکوهش اند."

داکتر عبدالله عبدالله برای حل بحران٬ به گفتگو تأکید کرد است.

طالبان پیش از این گفته اند که هدف آنان تنها مخالفین مسلح موجود در این ولایات است و به غیرنظامیان هیچ آسیبی نرسیده است.

محمد حنیف اتمر وزیر خارجهٔ حکومت پیشین افغانستان
محمد حنیف اتمر وزیر خارجهٔ حکومت پیشین افغانستان


محمد حنیف اتمر وزیر خارجهٔ حکومت پیشین در صفحۀ توتیرش نوشته است٬ کسانی که دست به چنین کارها می‌زنند از هیچ قومی نمایندگی نمی‌کنند، و مردم باید در برابر شان با وحدت کامل بایستند.

در مورد دیگر، معصوم استانکزی رییس هیئت مذاکره‌کنندهٔ صلح دولت پیشین در صفحهٔ تویترش نوشته است : "صلح زمانی در کشور به می‌آید که حاکمان آن به جای ترس دل مردم را به دست بیاورند."

عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان
عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان


اما عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در واکنش به رویداد های اخیر در ولایات شمال افغانستان٬ زبان تندتری به کار برده است.

او در اعلامیه‌یی با متهم کردن طالبان به "جنایات جنگی" در ولایت‌های پنجشیر، بغلان، تخار و سمنگان، هشدار داده است که در صورت ادامۀ این وضعیت با به کارگیری از هر «گزینه‌ی ممکن»، در برابر دهشت‌افگنی، تمامیت‌خواهی و استبداد،" مبارزه خواهد کرد.

ذبیح الله مجاهد: شایعات در مورد کشته شدن افراد ملکی در شمال افغانستان حقیقت ندارد


با این همه طالبان یک بار دیگر ادعاهای آزار و اذیت شدن غیرنظامیان را رد می‌کنند. ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در این مورد به رادیو آزادی گفت:

" شعایات را طبعآ از بعضی حلقات می‌شنویم، در واقعت آن‌جا چنین چیزی نیست، در بغلان تخار و یا سمنگان، در پنجشیر هم کدام مشکلی وجود ندارد، فعلا هیچ گپ نیست در تمام پنجشیر امنیت است ، نیروهای ما در تمام ساحات حضور دارند. چند روز پیش یک شورش احتمالش دیده می‌شد، اما کسانی که در کوه رفته بودند دوباره پس أمدند. اسحه خود را بر زمین گذاشتند و به زندگی عادی شروع کردند."

با این حال جبههٔ مقاومت ملی از وارد شدن تلفات سنگین بر طالبان در اندارب ولایت بغلان ادعا کرده اند، موضوعی که طالبان آن را رد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG