لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۰ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۳:۵۹

اخراج یک خبرنگار خارجی از افغانستان؛ محدویت ها بر رسانه ها افزایش یافته است


خبرنگاران و نهاد های پشتیبان روزنامه نگاران : رسانه ها و کار خبرنگاری در افغانستان دشوار تر شده است
خبرنگاران و نهاد های پشتیبان روزنامه نگاران : رسانه ها و کار خبرنگاری در افغانستان دشوار تر شده است

خبرنگاران خارجی و مسوولان نهادهای خبرنگاری در واکنش به اخراج یک خبرنگار رسانه "وایس نیوز" Vice News از افغانستان، رفتار طالبان با خبرنگاران را خشن‌تر از پیش توصیف می‌کنند.


ایزوبل یونگ یک تن از خبرنگاران خارجی، روز جمعه ۲۳ ثور در حساب تویترش در مورد اخراج شدن از افغانستان خبر داد.

خانم یونگ خبرنگار و تیم همکارش که گفته می‌شود برای تهیه گزارش و تهیه فلم مستند به افغانستان آمده بودند در حساب تویتری خود با نا امیدی و ماموسیت نوشته است:

" طالبان به ما اطلاع دادند که آنان برای ما اجازه تصویر برداری را نمی دهند. آنان به ما دستور داده اند که هوتل خود را ترک نکنیم و فوراً از افغانستان بیرون شویم. آنان به مشکلاتی در گزارش ما در باره حقوق زنان و نگرانی‌های امنیتی اشاره کردند.".

مسوول یک نهاد پشتیبان خبرنگاران در افغانستان: اخراج خبرنگار از کشور بر روند اطلاع رسانی تاثیر میگذارد

اخراج این خبرنگار واکنش‌هایی را در پی داشته است.

مسوولان نهادهای پشتیبان رسانه‌ها و خبرنگاران و خبرنگاران خارجی که به شرط نشر نشدن صداها و هویت شان در این گزارش با رادیو آزادی گفتگو کردند، از وضع محدودیت‌های روز افزون حکومت طالبان بر آزادی بیان و فعالیت‌های رسانه‌ای ابراز نگرانی می‌کنند.

یک تن از نماینده‌گان نهادهای پشتیبان خبرنگاران و رسانه‌ها در افغانستان به رادیو آزادی گفت: " طبعا این رویداد تاثیر خود را بالای انعکاس واقعیت‌ها یا هم اخبار داخلی افغانستان دارد چون که در این چند هفته اخیر و یا هم ماه‌های اخیر وضع محدودیت بالای رسانه‌ها بیشتر شده".

دو تن از خبرنگاران روزنامه اطلاعات روز در کابل که توسط طالبان لت و کوب شده بودند.
دو تن از خبرنگاران روزنامه اطلاعات روز در کابل که توسط طالبان لت و کوب شده بودند.

پیش از این خبرنگاران داخلی بیشتر مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفتند اما با اخراج ایزوبل یونگ خبرنگاران خارجی هم نگران وضعیت شدند.

یک تن از خبرنگاران خارجی که اکنون در افغانستان است به رادیو آزادی گفت: "طالبان بسیار زیاد با خبرنگاران خشن شده اند.آنان بیشتر محتوا را کنترول می‌کنند."

طرفداران طالبان بانو ایزوبل یونگ را به پخش خبرهای جعلی دربارۀ وضعیت افغانستان متهم کرده اند اما بانو یونگ در مورد این ادعا در تویتر نوشته است" این درست نیست. ما همیشه بی طرفی خود را حفظ کردیم و هرگز از ما خواسته نشده که شواهد بیشتری ارائه دهیم. ما را بدون پرسش اخراج کردند."

خواستیم در این باره دیدگاه‌ طالبان را هم داشته باشیم اما با تماس های مکرر سخنگویان آنان حاضر به پاسخگویی نشدند.

XS
SM
MD
LG