لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۰۲

گلوبل وایسز: تهدید ها از افغانستان٬ کشور های منطقه را هراسان ساخته است


Generic – Detail of a pile of international newspapers

روزنامه گاردین

  • روزنامه بریتانیایی گاردین در شماره اخیرش به تصمیم اخیر طالبان که در نتیجۀ آن برخی از اداره های کلیدی افغانستان منحل شده اند، تمرکز کرده است.

بر اساس مکتوب حکومت طالبان، کمیسیون مستقل حقوق بشر، شورای امنیت ملی، شورای عالی مصالحه ملی، کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی و دارالانشاء های ولسی جرگه و مجلس سنا منحل شده اند.

به نوشتۀ گاردین، هنگامی که طالبان هفته گذشته بودجه ملی افغانستان را اعلام کردند، در مقایسه با بودجه سال گذشته، ۵۰۱ میلیون دالر کسر در آن آشکار شد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان به روز سه شنبه (۲۷ ثور) به رادیو ازادی گفت که در حال حاضر به این اداره ها نیازی نیست و کار آنها بنابر مشکل بودجه لغو شده است.

بودیجه طالبان برای سال جاری نسبت به بودیجه حکومت قبلی در افغانستان ۵۰۱ ملیون دالر کمتر است

در میان اداره های منحل شده، یکی هم شورای عالی مصالحه ملی است که عبدالله عبدالله مسئولیت رهبری آنرا داشت و این شورا در نظام گذشته جمهوری، مذاکرات را با نماینده های طالبان پیش برده بود.

در مطلب گاردین آمده است که به دنبال حاکمیت دو باره طالبان در ماه اگست پارسال، مقام های آنها به جهانیان تعهد سپردند که سیاست میانه روی را بر می گزینند اما به باور نویسنده، اکنون هم طالبان قوانین شدید را به اجرا گذاشته اند، از جمله اجازه ندادن به دختران بالاتر از صنف ششم که در مکتب ها حضور یابند و در کنار آن حجاب را بر تمامی بانوان در افغانستان اجباری ساخته اند.

گلوبل وایسز

  • نشریه انترنتی گلوبل وایسز به تهدید های احتمالی امنیتی از افغانستان به کشور های آسیای میانه تمرکز کرده است.

سخنگوی حکومت طالبان در هشتم می به رادیو آزادی گفت، در مورد ادعا های تحقیق می کند که در آن گفته شده است، گروه تندرو دولت اسلامی معروف به داعش، تاجکستان را از افغانستان هدف راکت پراگنی قرار داده بود.

گروه داعش یک روز پیشتر از آن ادعا کرده بود که از ولایت تخار، برخی جا های نا معلوم را در تاجکستان هدف راکت قرار داده است.

مقام های تاجکستان در آن هنگام برخورد محتاطانه کردند و گفتند که حملات، تیر اندازی گلوله بوده نه راکت پراگنی.

طالبان فکر می کنند که روسیه در جنگ اوکراین مصروف است٬ بنا بهترین فرصت امتیازگیری از کشور های آسیای میانه فرا رسیده است

طالبان
داعش همچنان ادعا کرده بود که در هژدهم اپریل، خاک اوزبکستان را توسط راکت های کاتیوشا هدف قرار داده است. ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان گفت، در مورد تحقیق می کنند.

به باور نویسنده این رویداد نگرانی ها را در منطقه افزایش داده و کشور های آسیای میانه نیز به هراس افتاده اند.

نشریه گلوبل وایسز می نویسد، طوری به نظر می رسد که طالبان فکر می کنند، روسیه در جنگ اوکراین دخیل است و اکنون شاید بهترین زمان باشد که برای پذیرش امتیاز های سیاسی بر کشور های آسیای میانه فشار وارد کنند.

XS
SM
MD
LG