لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۳۵

خبر ها

مسوولیت حفاظت از تاسیسات دیپلوماتیکی افغانستان در امریکا به کنترول دولت در آمد

ساختمان سفارت افغانستان در شهر واشنگتن دی سی٬ ایالات متحده امریکا

وزارت خارجه امریکا در بیانیه اعلام کرد که به طور رسمی مسوولیت حفاظت از ساختمان سفارت افغانستان در واشنگتن دی سی و قونسلگری های افغانستان را در شهر های لاس انجلس و نیویارک را به دست گرفته است.

در این بیانیه که ناوقت دیروز منتشر شد، آمده است که امریکا مسئولیت کامل امنیت و حفاظت این ماموریت دیپلوماتیک را به عهده دارد.

امریکا که تا هنوز حکومت طالبان در افغانستان را به رسیمت نمی شناسد همچنین گفته که تا اطلاع ثانوی مسئولیت دارایی های سفارت و قونسلگری های افغانستان در این کشور در نزد وزارت خارجه امریکا باقی خواهد ماند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

منچستر یونایتد درخواست رونالدو برای ترک این تیم را رد کرد

کریستیانو رونالدو، ستارۀ پرتگالی تیم فوتبال منجستر یونایتد

منچستر یونایتد برای درخواست رسمی بیرون شدن رونالدو جواب منفی داد.

به اساس گزارش خبرگزاری‌ها، کریستیانو رونالدو، ستارۀ پرتگالی تیم فوتبال منجستر یونایتد برنامه دارد که برای بدست آوردن چانس بازی در لیگ قهرمانان اروپا مهمترین تورنمنت جهان، تیم شیاطین سرخ را ترک کند.

هرچند از پیوستن کریستیانو رونالدو با تیم منچستریونایتد یکسال تکمیل نشده است اما او می‌خواهد که این تیم را رها کند.

گزارش‌ها دلیل این تصمیم رونالدوی ۳۷ ساله را شرکت او در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا دانسته اند.

قرارداد منچستر یوناتید با رونالدو دو ساله است که برای سال سوم امکان تمدید شدن را هم دارد، اما این فوتبالیست پرتگالی نمی‌خواهد که سال اخیر بازی های خود را با تیمی سپری کند که در لیگ قهرمانان اروپا جا ندارد.

در نتیجه نزاع بر سر آب در کاپیسا یک تن کشته شد

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه عمومی افغانستان

نزاع میان دو خانواده بر سر آب چاه در ولایت کاپیسا یک کشته و یک زخمی برجا گذاشت.

عبدالفتاح فائز، سخنگوی قوماندانی امنیۀ حکومت طالبان در ولایت کاپیسا به رادیو آزادی گفت که نزاع در منطقۀ "تترخیل" ولسوالی تگاب امروز یکشنبه صورت گرفت.

به گفته او در این رویداد یک مرد هشتاد ساله به ضرب چاقو کشته شده و یکی دیگر زخمی شده است.

فائز افزود که یک تن به اتهام قتل بازداشت شده است.

چپه شدن موتر رنجر طالبان در پنجشیر یک کشته و چهار زخمی برجا گذاشت

موقعیت ولایت پنجشیر در نقشه عمومی افغانستان

یک مقام محلی طالبان در پنجشیر می‌گوید که در نتیجۀ واژگون شدن یک موتر رنجر در این ولایت یک تن از نیروهای طالبان جان داد و چهار تن دیگر زخمی شدند.

مولوی نصر الله ملکزاده، رئیس اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در ولایت پنجشیر به رادیو آزادی امروز یکشنبه گفت، رویداد در منطقۀ سریچه در مرکز این‌ ولایت رخداده است.

او علت رویداد را بی احتیاطی راننده خوانده است.

در اثر واژگون شدن یک بَس مسافربری در پاکستان حداقل ۱۹ تن کشته شدند

کارکنان صحی در حال انتقال زخمی های رویداد واژگون شدن بس مسافربر در جنوبغرب پاکستان

در اثر واژگون شدن یک بَس مسافربری در جنوبغرب پاکستان حداقل ۱۹ نفر جان داده و بیش از ده تن دیگر زخمی شدند.

این بس در جریان بارش شدید باران در یک درۀ کوهستانی از جاده منحرف شده است.

مهتاب شاه یک مقام محلی در منطقۀ شیرانی در ایالت بلوچستان گفته که این بس با ۳۵ سرنشین از اسلام آباد پایتخت پاکستان به شهر کویته مرکز بلوچستان می‌رفت.

حاصلات انگور در ولایت کندهار کاهش یافته است

آرشیف

دهقانان و تاجران کندهار از کاهش حاصلات انگور در این ولایت نگرانی دارند.

انجنیر عبدالباقی مدیر عامل اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کندهار امروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که خشکسالی‌ و مشکلات اقتصادی امسال حاصلات انگور را کاهش داده است.

به گفته وی، سال گذشته در این فصل روزانه حدود ۵۰ موتر انگور از راه سپین بولدک به پاکستان صادر می‌شد، اما حالا روزانه بین ۵ تا ۶ موتر انگور صادر می‌شود.

مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کندهار می‌گویند، تلاش می‌کنند که امسال صادرات را از مسیر ولایت‌های شمالی به کشورهای آسیایی میانه نیز آغاز کنند و در این مورد با حکومت طالبان نیز صحبت شده است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که خشکسالی‌های اخیر و همچنان بحران اقتصادی بر تجارت و بخش‌های مختلف دیگر تاثیر منفی گذاشته است.

مسئول سفارت حکومت طالبان در پاکستان خودکشی یک افغان در تورخم را تایید کرد

آرشیف - سرحد تورخم

سردار احمد شکیب، مسئول سفارت حکومت طالبان در پاکستان پذیرفت که دیروز شنبه یک افغان که می‌خواست از سرحد تورخم عبور کند، به دلیل اجازه ندادن از سوی سربازان پاکستانی خودش را زیر موتر کرده است.

آقای شکیب اواخر دیروز در تورخم به خبرنگاران گفت: "یک افغان که در میان صدها افغان دیگر ایستاده بود و می‌خواست تذکره اش را نشان دهد، از روی ناچاری و ناامیدی خود را زیر یک موتر کرد و به شهادت رسید."

مسئول سفارت طالبان در پاکستان این را نیز پذیرفت که روز گذشته یک کودک افغان هم زیر موتر افتاده و جان خود را از دست داده است.

سفارت پاکستان در کابل و چندین مقام طالبان دیروز این ادعا را رد کردند و گفتند که یکی از کشته شدگان این رویداد پاکستانی است.

سفارت طالبان در پاکستان نیز سخنان سردار احمد شکیب را در صفحه توییتر خود به نشر رسانده که به وضعیت اسفبار افغان‌ها در تورخم اشاره کرده و از مقامات پاکستانی خواسته است تا این مشکل را حل کنند.

در تورخم و سپین بولدک، مدت هاست که گزارش هایی مبنی بر آزار و اذیت افغان ها از سوی نیروهای پاکستانی به نشر رسیده، اما این کار تا هنوز هم متوقف نشده است.

امارات متحده عربی تجهیزات شفاخانه صحرایی را به مناطق زلزله زدهٔ افغانستان ارسال کرده است

تصویر آرشیف: جریان کمک رسانی به آسیب دیده گان زلزله اخیر در جنوبشرق افغانستان

امارات متحده عربی، تجهیزات شفاخانه های صحرایی و ادویه را به سه منطقه زلزله زده افغانستان ارسال کرده است.

خبرگزاری دولتی امارات متحده عربی، به نقل از عیسی سالم الداهیری، سفیر این کشور برای افغانستان گفته که این کمک ها شامل ۷۲ بستر، دو اتاق مجهز عملیات و تعدادی تجهیزات پیشرفته طبی و ادویه را شامل می شود.

به گفتۀ عیسی سالم الداهیری، امارات متحده عربی به کمک با زلزله زدگان افغانستان متعهد است و به همکاری اش ادامه خواهد داد.

ده روز قبل زلزله های شدید، ولایات پکتیکا و خوست و شماری از مناطق جنوب شرق افغانستان را تکان داد. در نتیجۀ این تکان ها و تخریب صد ها منزل رهایشی٬ حداقل ۱۰۰۰ تن کشته و حدود ۳۰۰۰ تن هم زخمی شدند.

نوین الحق، عضو تیم ملی کریکت افغانستان٬ بهترین بازیکن معرفی شد

تصویر آرشیف: سه عضو تیم ملی کریکت افغانستان

نوین الحق، بازیکن تیم ملی کریکت افغانستان به حیث بهترین بالر کلپ سپورتی اش در جام جهانی بیست ۲۰ اوره ای بریتانیا، معرفی شد.

نوین الحق برای تیم لسترشایر بازی کرده و تاکنون در ۱۴ بازی، ۲۳ ویکت گرفته است.

نوین الحق در سال گذشته نیز بیشترین تعداد بازیکنان تیم های حریف را از بازی ها خارج ساخته بود.

نوین الحق روز گذشته پس از دریافت کلاه"گولد فاکس" در صفحه فیس بوک خود نوشته که از این موفقیت بسیار خوشحال است و می خواهد از همه کسانی که با او همکار بوده اند، تشکر کند.

ایالات متحده زمینه اعطای بورس های تحصیلی را به دانشجویان افغان فراهم می‌کند

بیرق ایالات متحده امریکا در مقابل ساختمان کانگرس در واشنگتن دی سی.

مقامات ایالات متحدۀ امریکا می گویند که در تلاش اند تا برای دانشجویان افغان، زمینهٔ اعطای بورس های تحصیلی فولبرایت را دوباره فراهم سازند.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به صدای امریکا گفته، گرچه وضعیت در منطقه تغییر نکرده، اما آنها روی برنامه فولبرایت سال گذشته و سالجاری برای افغانستان، کار می کنند.

بر اساس معلومات، وزارت امور خارجه امریکا کسانی را در نظر خواهد گرفت که امسال و در سال گذشته به مرحله نیمه نهایی امتحانات بورس فولبرایت، راه یافته اند.

ایالات متحدۀ امریکا، روند بورس فولبرایت را به دلیل تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان در اگست سال گذشته به حالت تعلیق درآورد و امتحانات دانش آموزان افغان به تعویق افتاد.

همه ساله ۴۰۰۰ دانشجو از سراسر جهان برای ماستری و دکتورا، بورس های فولبرایت را در پوهنتون های معتبر ایالات متحدۀ امریکا دریافت می کنند.

از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۱ میلادی به تعداد ۹۵۰ افغان از طریق بورس های فولبرایت در امریکا، تحصیل کرده اند.

وزیر خارجه ایران به سوریه سفر کرده است

امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران

در حالی که ترکیه تهدید کرده که بر شبه نظامیان "کُرد" در شمال سوریه حمله خواهد کرد، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به سوریه سفر کرده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در ماه گذشته بارها تهدید کرد که عملیات نظامی تازه را بر دو منطقه در شمال سوریه، از جمله بر شبه نظامیان "کرد" که اردوغان آنها را "تروریست"می نامد، آغاز خواهد کرد.

حسین امیرعبداللهیان به روزشنبه در سفر به سوریه گفته که تلاش ها برای برقراری صلح و امنیت بین ترکیه و سوریه انجام می شود و ایران از درگیری جدید جلوگیری می کند.

امیرعبداللهیان با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه ملاقات کرده و براساس خبرگزاری"ایرنا" او کشورهای غربی را به ادعاهای دروغین در مورد صلح و ثبات در سوریه، متهم کرده است.

یک تبعه پاکستانی در تورخم در یک حادثه جان داد

تصویر آرشیف: دروازه تورخم٬ نقطه صفری سرحدی بین افغانستان و پاکستان

سفارت پاکستان در کابل از کشته شدن یک تبعه پاکستانی در یک حادثه ترافیکی در سرحد تورخم خبر داده است.

این سفارت به روز شنبه در اعلامیه ای گفت که این تبعۀ پاکستانی زیر یک تریلر شده و جان باخته است.

در اعلامیه جزئیاتی در مورد هویت متوفی ارائه نشده، اما گفته که این شخص پدر یک خبرنگار پاکستانی است.

بر اساس اعلامیه ای سفارت پاکستان، عبور و مرور از سرحد منظم بوده و شایعات دروغ در مورد این رویداد، باعث سردرگمی و بی ثباتی می شود.

پیش از این گزارش هایی منتشر شده بود که گویا در نتیجۀ خشونت نیروهای پاکستانی در تورخم، یک افغان زیر تریلر شده و جان باخته است.

باشنده گان جمهوری خود مختار قره قالپاقستان دست به اعتراض زدند

جمهوری خودمختار قره قالپاقستان در ازبکستان

اعتراض کنندگان در جمهوری خودمختار نا آرام قره قالپاقستان ازبکستان به روزشنبه در اعتراض به طرح اصلاح قانون اساسی آن کشور تلاش کردند تا ساختمان های دولتی را تصرف کنند.

در صورت تصویب اصلاحات پیشنهادی در قانون اساسی، از این منطقه خودمختار حق آن گرفته خواهد داشت که استقلال خودرا مطالبه کند.

مقامات محلی اعتراض کنندگان را شورشیان نامیده، گفته اند که آنها در شهر نوکس، پایتخت قره قالپاقستان برای تصرف ساختمانهای دولتی تجمع کرده بودند و میخواستند بین مردم تفرقه انداخته و هرج و مرج ایجاد کنند.

گفته می شود که بسیاری از معترضان توسط نیروهای امنیتی ازبکستان دستگیر شده اند.

نشست علمای دینی طالبان با صدور یک قطعنامه به پایان رسید

تالار برگزاری نشست بزرگ علمای دینی طالبان در کابل

نشست علمای دینی طالبان که از روز پنجشنبه به این طرف در کابل برگزار شده بود٬ عصر روز شنبه با صدور قطعنامهٔ به پایان رسید.

در قطعنامه یازده ماده یی این نشست بیشتر به حمایت از حکومت طالبان در افغانستان و تامین حاکمیت کامل در سراسر افغانستان تاکید گردیده و گفته شده است که ۴۵۹۵ اشتراک کنندهٔ این نشست که همه علمای دینی بودند٬ بیعت خود را از امیر المومنین اعلان کردند.

انتظار می رفت که در این نشست در مورد مسایل عمده چون تامین حقوق اتباع افغانستان و به خصوص بازگشایی مکاتب ثانوی و لیسه دختران نیز تصامیمی اتخاذ گردد٬ اما در قطعنامه در مورد این موضوع اشاره یی نشده است.

در قطعنامه همچنان از کشور های اسلامی و سایر کشور های جهان خواسته شده است تا حکومت طالبان را به عنوان نظام مشروع این کشور به رسمیت بشناسند.

در نشست علمای دینی طالبان از زنان دعوت نشده بود. و همین مسئله منجر به انتقاد های تند و واکنش های جدی داخلی و بین المللی گردید.

بحث های این نشست سه روزه همه در پشت در های بسته و به دور از حضور خبرنگاران برگزار شده بود.

طالبان چندین تن را در پنجشیر به اتهام انجام سرقت های مسلحانه بازداشت کرده اند

گزمه طالبان در ولایت پنجشیر

مسولان محلی طالبان در پنجشیر بازداشت شماری از افراد وابسته به این گروه را تائید میکنند .


مولوی داد محمد بتار قوماندان امنیه ولایت پنجشیر دراین مورد به روز شنبه به رادیو آزادی گفت که

چند تن از افراد را در این ولایت به اتهام سرقت های مسلحانه و اختطاف بازداشت کرده اند:

« یک تعداد افراد و اشخاص که در سرقت های مسلحانه ، اختطاف و دیگر جنایات دست داشته اند به اساس معلوماتی که خودما در دست داشتیم و از طریق ریاست امنیت ملی و مرکز برای ما گزارش داده بود این افراد بازداشت شده اند. »


وی تاکید میکند که این افراد با اسناد از سوی استخبارت پنجشیر گرفته شدند.


قوماندان امنیه طالبان در پنجشیر درمورد هویت افراد بازداشت شده معلومات نمیدهد.
اما برخی از باشنده گان ولایت پنجشیر می‌گویند که افراد بازداشت شده از مردمان بومی محل استند که با طالبان همدست شده بودند. بگفته مردم محل بیشتر این افراد از باشنده گان ولسوالی دره این ولایت اند.

تیم کریکت کندهار قهرمان « جام کجکی» شد

تصویر آرشیف: رقابت کریکت در ولایت کندهار

تیم کریکت کندهار در رقابت های ولایتی٬ روز جمعه قهرمان جام کجکی شد.

ریاست تربیت بدنی و ورزش کندهار در صفحه فیسبوک خود نوشته است که این مسابقات دو روزه به میزبانی ولایت هلمند و با حضور تیم هایی از ولایت های هرات، کندهار و هلمند برگزار شده بود.

به گفته این ریاست، هلمند و کندهار به مرحله نهایی مسابقات راه یافتند که تیم کندهار در بیست اوور با خارج شدن ۷ بازیکن اش ۲۰۰ دوش را هدف تعین کرد.

بازی کنان تیم کریکت هلمند با اخراج تمام بازیکنانش در ۱۱۵ دوش ۸۵ دوش هدف تعین شده انجام داد و بازی را باخت.

این مسابقه که در میدان ملی کریکت ولایت هلمند برگزار شده بود عین الدین کاکر با ۱۰۹ دوش بازیکن بیشترین دوش این مسابقه شناخته شد.

به همین ترتیب عبدالباقی با گرفتن۸ ویکیت بهترین بازیکن ویکیت این مسابقه شناخته شد.

هدف از برگزاری این مسابقه شناسایی استعدادهای برتر گفته شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG