لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۵۵

لانگ وار ژورنال: در تمدید آتش‌بس حکومت و طالبان پاکستان حقانی کمک زیاد کرده‌است


شماری از روزنامه‌های بین‌المللی
  • لانگ وار ژورنال

نشریه لانگ وار ژورنال مقاله‌‌ای را در بارهٔ برقراری آتش‌بس میان حکومت و گروه تحریک طالبان پاکستان به میانجی‌گری طالبان افغان منتشر کرده‌است.

در مقاله می‌خوانیم که طالبان افغان در تمدید این آتش‌بس نقش کلیدی را بازی کردند.

در ادامه مقاله لانگ وار ژورنال آمده که در گفت‌وگو ها برای برقراری آتش‌بس سراج‌الدین حقانی معاون رهبر طالبان و سرپرست وزارت امور داخلهٔ آن‌ها کمک زیاد کرده‌است.

در ادامه مقاله گفته شده که سراج‌الدین حقانی، در زمینه فراهم‌آوری ملاقات رو در روی جنرال فیض حمید رئیس پیشین اداره استخبارات نظامی اردوی پاکستان (آی‌اس‌آی) و قوماندان قول اردوی پشاور و رهبری گروه تحریک طالبان پاکستانی، کمک کرده‌است.

در ضمن، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان هم تأیید کرد که آن‌ها برای تمدید آتش‌بس میان حکومت پاکستان و تحریک طالبان این کشور، تسهیلات فراهم کرده‌اند.

لانگ وار ژونال در ادامه این مقاله می‌نویسد که اشتراک خانوادۀ حقانی در زمینه‌سازی این مذاکرات قابل تعجب نیست، زیرا حقانی‌ها پیش از این هم در حل تنش‌ها در پاکستان میانجی‌گری کرده‌اند.

به‌گفتهٔ نشریه لانگ وار ژورنال شبکه حقانی که در افغانستان و پاکستان فعالیت دارد، از حمایت اردو و اداره استخبارات نظامی پاکستان هم برخوردار است.

  • گاردین

روزنامه گاردین به نقل از گزارش دفتر سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار)، مقالهٔ را چاپ کرده‌است.

در این گزارش به دلایل سقوط حکومت افغانستان در پانزدهم ماه آگست سال ۲۰۲۱ میلادی به دست طالبان، اشاره شده‌است.

مقاله به استناد گزارش سیگار می‌نویسد، یگانه عامل مهم سقوط نیروهای امنیتی و دفاع افغان فیصله‌های دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین و جو بایدن رئیس جمهور فعلی ایالات متحدۀ امریکا بود.

این گزارش سیگار روز سه شنبه منتشر شده‌است.

در مقاله روزنامه گاردین آمده که دفتر سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان در این گزارش بر دو عامل کلیدی تمرکز کرده که به موجب آن نیروهای افغان به شکست مواجه شدند.

یکی، توافق‌نامه اداره رئیس جمهور ترمپ با طالبان افغان در ۲۹ م ماه فبروری سال ۲۰۲۰ میلادی و دیگری، فیصله رئیس جمهور جو بایدن در ماه اپریل سال ۲۰۲۱ بود که به اساس آن همه نیروها و قراردادیان امریکایی افغانستان را ترک کردند.

XS
SM
MD
LG