لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۱ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۰۳

خبر ها

پاکستان از حکومت طالبان در افغانستان خواسته است مانع فعالیت های تروریستی شود

بلاول بوتو وزیر خارجه پاکستان

پاکستان از حکومت طالبان خواسته که جلو فعالیت های تروریستی را در امتداد خط دیورند٬ در افغانستان بگیرد.

بلاول بوتو زرداری وزیر خارجه پاکستان در جریان سفر به ایالات متحده امریکا دیروز در صحبت با تلویزیون سی ان ان همچنان گفت، امیدوار است که طالبان به تعهدات شان پابند بمانند و نگذارند که تروریستان از خاک افغانستان استفاده کنند.

قبل از این اظهارات، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در تویتر خود نوشته بود که در مذاکرات بین اسلام آباد و تحریک طالبان پاکستان در کابل، در مورد آتش بس کوتاه مدت بین دو طرف موافقه شده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

جنگ شدید در شهر پیسکی در شرق اوکراین جریان دارد

تصویر آرشیف: تعدادی از سربازان اوکراینی در خط مقدم نبرد

جنگ و درگیری شدید امروز پنجشنبه در اطراف شهر پیسکی در شرق اوکراین ادامه دارد.

این در حالیست که روسیه عملیات نظامی برای تصرف تمام شهر های صنعتی منطقه دنباس، را تشدید کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ یک مقام جمهوری مردم دونتسک مورد حمایت روسیه می گوید، شهر پیسکی در خط مقدم جبهه در ده کیلومتری شمال غرب مرکز دونتسک موقعیت دارد. جائیکه تحت کنترول روس ها و نیروهای جدایی طلب است.

اما مقامات اوکراینی خبر سقوط این شهر را که به گفتهٔ آنها به شدت مستحکم و مهم برای دفاع از دونتسک است٬ رد کرده اند.

خبرگزاری رویترز نتوانسته تا صحت معلومات میدان جنگ را تأیید کند.

گروهی از اقتصاددان های جهان خواهان آزادی دارایی های افغانستان شدند

تصویر آرشیف

بیش از ۷۰ اقتصاددان جهان به شمول یک برندهٔ‌ جایزهٔ‌ نوبل از جوبایدن رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا خواسته اند تا حدود ۹ میلیارد دالر سرمایهٔ‌ منجمد شدهٔ‌ افغانستان را آزاد کند.

این اقتصاددان ها در نامه‌ای که به جو بایدن، نوشته اند که"د افغانستان بانک" تحت کنترل طالبان به خاطر عدم دسترسی به این دارایی در پیشبرد امور مالی این کشور با مشکلات جدی مواجه است.

در این نامه گفته شده که افغان‌ها تاوان حکومتی را می‌پردازند که آن‌ها انتخاب نکرده اند.

پول پشتوانۀ "د افغانستان بانک" ، در زمان حکومت مخلوع حدود ۹.۵ میلیارد دالر بود که

۷ میلیارد دالر آن در بانک‌های امریکا و ۲.۵ میلیارد دیگر آن در بانک‌های اروپا نگهداری می‌شوند. این دارایی با تسلط طالبان در ماه اگست در بانک های خارجی به شمول امریکا منجمد شد.

۱۹۶ خبرنگار افغان در یک سال گذشته به بیرون از افغانستان منتقل شده اند

تصویر آرشیف

سازمان خبرنگاران بدون سرحد می‌گوید که ۱۹۶ خبرنگار را در یک سال گذشته از افغانستان بیرون کرده است.

این سازمان در اعلامیه‌ای گفته که این خبرنگاران را به کشور‌های جرمنی، فرانسه و هسپانیا منتقل کرده و در آن‌جا زمینهٔ بود و باش را برای آنها فراهم کرده است.

به اساس گزارش سازمان خبرنگاران بدون سرحد ، از ۱۵ اگست سال ۲۰۲۱ تا اکنون، فعالیت‌ ۴۰ درصد رسانه‌ها و بیشتر از ۵۰ درصد خبرنگاران در افغانستان متوقف شده است.

از سوی هم شماری از خبرنگاران افغان می‌گویند که در کنار مشکلات امنیتی و اقتصادی با مشکل عدم دسترسی به اطلاعات روبه‌رو هستند.

اما طالبان این ادعا را رد کرده اند.

شورای پناهنده گان ناروی: سطح گرسنه‌گی و فقر در افغانستان تکاندهنده است

تصویر آرشیف: تعدادی از زنان و کودکان فقیر در کابل

شورای پناهندگان ناروی می گوید که در یک سال حکومت طالبان، مردم عادی افغانستان بهای گزاف را برای صلح، پرداخته اند.

این شورا امروز پنجشنبه در گزارشی به مناسبت یکسالگی حکومت طالبان گفته که سطح گرسنگی و فقر در افغانستان تکان دهنده است و میلیون ها افغان از عدم همکاری جامعه جهانی با حکومت طالبان، ناامید شده اند.

در این گزارش ازقول نیل ترنر، مسول بخش افغانستان در این شورا گفته شده که یکسال از حکومت طالبان گذشت، اما هنوز دارایی های خارجی افغانستان منجمد است، بانک مرکزی این کشور به طور کامل کار نمی کند و نشانۀ روشنی از توسعه وجود ندارد.

اما طالبان ادعا کرده اند که اقتصاد افغانستان را از سقوط نجات داده اند و می گویند که امور بانکی در افغانستان نیز تقریباً به شرایط عادی بازگشته است.

اوج فقر در افغانستان؛ ملا برادر: کشور می‌تواند در آینده نزدیک به خودکفایی اقتصادی برسد

ملا عبدالغنی برادر

معاون اول رئیس الوزاری طالبان می گوید که افغانستان می‌تواند در آینده نزدیک از نظر اقتصادی به خودکفایی برسد.

ملا عبدالغنی برادر امروز در کابل در کنفرانس تحت نام "جذب سرمایه گذاری در سکتور آب و انرژی" گفت، با گذشت هر روز کارهای استخراج معادن و اعمار بندها بیشتر می شود.

طالبان در حالی این اطمینان را می دهند که بحران اقتصادی حاضر در افغانستان بی‌سابقه خوانده شده و گفته می شود که حدود ۵۰۰ هزار تن وظایف‌شان را از دست داده اند.

طالبان همچنین به دلیل شتاب زدگی در استخراج معادن و عدم استفاده از دقت تخنیکی کامل مورد انتقاد قرار دارند.

در آستانه یکسالگی بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان هنوز هیچ کشور جهان حکومت آنها را به رسمیت نشناخته است.

پولیس امریکا یک ایرانی را به اتهام طرح‌ریزی قتل جان بولتون بازداشت کرد

جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین امریکا

وزارت عدلیه ایالات متحده امریکا گفته است که یک عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به توطئه برای کشتن جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین امریکا متهم شده است.

این وزارت با پخش خبرنامه‌ای گفته است که شهرام پورصفی مشهور به مهدی رضایی به نیابت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اجیر کردن اشخاص در ایالات متحده به منظور ارتکاب قتل دست داشته است.

شهرام پورصفی متهم شده که قصد داشته است تا ۳۰۰ هزار دالر به افرادی در امریکا بپردازد تا آقای بولتون را در واشنگتن دی سی یا ایالت مریلند به قتل برسانند.

گفته شده است که او احتمالاً بخاطر انتقام جویی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران این کار را کرده است.

سه صد افغان با خانواده های شان از اسلام آباد به اسپانیا منتقل شدند

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

یک طیارۀ حامل حدود ۳۰۰ افغانی که برای اسپانیا کار کرده بودند با خانواده‌های‌شان از شهر اسلام آبادِ پاکستان چهارشنبه راهی شهر مادرید اسپانیا شد.

به گزارش فرانس پرس، وزارت خارجۀ اسپانیا با پخش خبرنامه‌ای از پرواز این طیاره خبر داده است.

در گزارش آمده است که پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان، اسپانیا بیش از ۲ هزار نفر را از افغانستان بیرون کرده است.

فرانس پرس نگاشته است که بسیاری از این افراد با خطر انتقام جویی حاکمان جدید افغانستان رو به رو بودند، زیرا در جریان حضور ناتو در افغانستان، با نیروهای اسپانیا یا سفارت اسپانیا در افغانستان کار کرده بودند.

رهبر طالبان فرمان جدید ۱۳ ماده‌یی صادر کرد

ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان

ملا هبت الله آخندزاده رهبر طالبان در مورد مفقود شدن اعضای گروه طالبان و اشخاص دیگر در ۲۰ سال جنگ یک فرمان ۱۳ ماده‌ای را صادر کرد.

این فرمان که متن آنرا سخنگوی حکومت طالبان ذبیح الله مجاهد در توییتر خود نشر کرده به چگونگی ترکه جایداد مربوط می‌شود که از افراد ناپدید شده به وارثین آنها مانده است.

در فرمان آمده است که به اساس فقه حنفی اشخاصی که در جنگ‌ها و یا جا‌های که احتمال مرگ زیاد است برای مدت طولانی لادرک شده باشند آنها در جمله مرده حساب می‌شوند.

فرمان رهبر طالبان در مورد افراد لادرک شده در افغانستان در یک زمانی نشر می‌شود که تا حال شماره دقیق افراد ناپدید شده در جنگ‌ها در افغانستان معلوم نیست اما گفته می‌شود که در این جنگ‌ها هزاران نفر ناپدید شده اند.

کار اعمار کانال قوش تپه درشمال افغانستان ادامه دارد

بهره برداری از کانال قوش تپه باعث افزایش محصولات زراعتی در بخش های وسیعی از شمال افغانستان خواهد شد

مسولان اعمار کانال قوش تپه در شمال افغانستان می گویند که کار این پروژه بزرگ به سرعت ادامه دارد و قبل از موعد تعیین شده، تکمیل خواهد شد.

پروژه عظیم آبیاری قوش تپه که سروی آن در سال ۲۰۱۸ آغاز شد، سالانه حدود ۱۰ میلیارد متر مکعب آب دریای آمو را در امتداد ۲۸۰ کیلومتر برای آبیاری حدود ۵۰۰ هزار هکتار زمین به ولایات بلخ، جوزجان و فاریاب می رساند. این کانال دارای ۱۰۰ متر عرض و ۸.۵ متر عمق است.

انجنیر فرید عظیم مسول ولایتی کانال قوش تپه به خبرگزاری پژواک گفته که مصارف این پروژه آبیاری ۶۰ میلیارد افغانی برآورد شده و از بودجه ملی دولت افغانستان تمویل می شود.

به گفته فرید عظیم، پس از تکمیل این پروژه حیاتی، افغانستان از نظر غله خودکفا خواهد شد.

سازمان بین المللی مهاجرت برای افغانهای که به کشور بر می گردند زمینه کار فراهم میکند

سازمان بین المللی مهاجرت یا آی . او . ام

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) می گوید که با حمایت از کسب و کارهای کوچک محلی در افغانستان، برای افغان هایی که به این کشور باز می گردند، زمینۀ کار را ایجاد می کند.

آی. او. ام در صفحه تویتر خود تصویری از یک جوان افغان به نام رضا منتشر کرده که پس از بازگشت از ایران به افغانستان دچار مشکل بود، اما شغل جدید آموخت و برای خود کار پیدا کرد.

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) و کمشنری عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) به کسانی که به افغانستان باز می گردند در زمینۀ ادغام مجدد آنها در جامعه کمک می کنند.

این در حالیست که هر روز هزاران افغان در تلاشند تا افغانستان را ترک کرده و به کشورهای همسایه به ویژه ایران و پاکستان بروند.

اتحادیه اروپا تحرکات نظامی روسیه را در اطراف نیروگاه هسته‌ای اوکراین را نکوهش کرد

نیروگاه هسته ای زاپروژیا در اوکراین که حالا اردوی روسیه بر آن حاکم است

اتحادیۀ اروپا تحرکات نظامی روسیه را در و اطراف نیروگاه هسته ای زاپروژیا (Zaporizhzhya) در اوکراین به شدت نکوهش کرده است.

پیتر استانو سخنگوی جوزف بوریل مسول امور خارجی و سیاست امنیتی این اتحادیه روز سه شنبه( ۹ اگست)) از طریق لینک ویدیویی از یک محل نامشخص به کنفرانس خبری کمیسیون اروپا، در بروکسل گفت:

"اتحادیه اروپا در محکوم ساختن اقدامات روسیه در نیروگاه هسته ای زاپوریژژیا و اطراف آن بسیار واضح است.

این یک مثال دیگر از اقدامات بی پروای روسیه و تخطی از قوانین بین المللی است که پیامدهای بالقوه منفی و پرخطر جهانی را در قبال دارد."

نیروگاه هسته ای زاپروژیا که بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپاست، در شرق اوکراین تحت کنترل نیروهای روسیه، قرار دارد.

تیم ملی کریکت افغانستان اولین مسابقه اش را با ایرلند باخت

تصویر آرشیف: بازی کریکت میان تیم های افغانستان و زیمبابوی

در اولین مسابقۀ بین المللی کرکت بیست اوره که به روزسه شنبه ( اگست) بین تیم های افغانستان و ایرلند صورت گرفت، تیم ایرلند با تفاوت هفت ویکت در برابر افغانستان، پیروز شد.

در این سلسلۀ مسابقات تیم های کرکت افغانستان و ایرلند پنج بازی ۲۰ اوره را انجام می دهند. دیدار بعدی بین این دو تیم، روز پنجشنبه صورت خواهد گرفت.

در بازی های بین المللی قبلی بین تیم های کرکت افغانستان و ایرلند، در چهار مسابقه تیم ایرلند پیروز و در یک بازی با هم مساوی شده اند.

تیم ملی کریکت افغانستان گفته است که آماده گی لازم را در این رقابت ها دارد و انتظار دارد تا نتایج بعدی مسابقه به نفع کریکت بازان افغانستان باشد.

نشرات یک شبکه تلویزیونی طرفدار عمران خان در پاکستان متوقف شد

عمران خان صدراعظم پیشین پاکستان

نشرات یک شبکه تلویزیونی پاکستان که به عمران خان صدراعظم سابق این کشور نزدیک است، در اکثر مناطق پاکستان متوقف شد.

براساس گزارش"گندهارا" ٬ سایت انگلیسی زبان رادیو آزادی، این حرکت پس از پخش یک گزارش شبکۀ تلویزیونی ای. آر. وای(ARY) در مورد اردوی پاکستان، صورت گرفته است.

شبکۀ تلویزیونی ی. آر. وای(ARY) هشتم اگست، ادعای یک مشاور عمران خان را پخش کرد که در آن حزب حاکم در عقب کمپاین بدنام ساختن اردوی پاکستان دانسته شده بود.

اتحادیه فدرال خبرنگاران پاکستان در مورد اعتراضات سراسری در صورت عدم احیای کامل نشرات شبکۀ تلویزیونی ی. آر. وای(ARY) هشدار داده است.

برای صد ها طفل در مناطق زلزله زده در افغانستان زمینه آموزش فراهم شده است

Afghanistan - Earthquake killed hundreds people and destroyed dozens villages in Paktika. 25.06.2022

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) می گوید که برای صدها کودک زمینۀآموزش را در مناطقی مساعد ساخته که در اثر زلزلۀ اخیر در افغانستان متاثر شده اند.

ادارۀ یونیسف به روز سه شنبه در تویتر رسمی خود نوشته، این کودکان که بسیاری آنها دختران هستند در ۱۴۰ صنف درسی آموزش می یابند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد همچنان از خطر در حال افزایش شیوع بیماری‌های مانند کولرا در مناطق زلزله زده هشدار داده است.

بر اساس ارقام رسمی، بر اثر زلزلۀ ویرانگر ۲۲ ماه جون در ولایات پکتیکا و خوست بیش از هزار تن کشته و هزاران تن دیگر زخمی شدند.

روسیه انتقال نفت به برخی از کشور های اروپایی را به حالت تعلیق در آورد

تصویر آرشیف: دستگاه تصفیه نفت

روسیه می گوید که به دلیل تحریم ها، اوکراین انتقال نفت روسیه به برخی کشور های اروپایی را به حال تعلیق در آورده است.

ترانس نفت، شرکت روسی گفت که سر از امروز سه شنبه روند انتقال نفت از سوی اوکراین به جمهوری چک، هنگری و سلواکیا معلق شده است.

به گفتۀ ترانس نفت، این کار بخاطری انجام شده که پرداخت هزینۀ انتقال نفت بنابر تحریم ها مختل شده است.

این شرکت افزوده است که در ۲۲ ماه جولای، برای ترانزیت ماه آگستِ نفت به شرکت پایپلاین اوکراینی «Ukrtransnafta» پول فرستاده، اما پول انتقال نیافته و برگشته است.

از زمان آغاز تهاجم غیرموجه روسیه بر اوکراین در بیست و چهارم ماه فبروری، غرب تحریم های بی پیشینه بر روسیه وضع کرده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG